To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Odżywianie - Produkty wspomagające ścieranie zębów

paullla17 - Pią Sie 27, 2010 22:11

Do gryzienia ja piekłam własne bez cukrowe ciacha :lol1: Mąka, odrobina wody i do smaku banan taki z mielony albo musli. smaczne i twarde jak skała, zjadane w mgnieniu oka ;p
E-soll:DD - Pią Gru 28, 2012 12:28

A jeszcze jedno , słyszałam żę ktoś suszy chlebek i daje potem ogoniastym / To zdrowe ? Nie znalazłam tego pytania więc pytam ... ;/ .
AngelsDream - Pią Gru 28, 2012 12:33

E-soll:DD, zależy, jaki chleb wybierzesz. Im lepszej jakości, tym zdrowszy. Białe pieczywo niespecjalnie szczurom służy.

Taki ususzony chleb pomaga szczurom ścierać zęby.

Scaliłam Twoje pytanie z wątkiem. AD

ziew - Śro Lip 31, 2013 20:20

Z moich obserwacji wynika, że do ścierania ząbków szczury preferują (statystycznie):

1. kanapa (im droższa, ładniejsza i wygodniejsza, tym lepiej),
2. guziki od pilotów,
3. kable (nie muszą być nawet pod napięciem, chociaż takie dają lepszego "kopa"),
4. książki (najlepsze są z biblioteki, albo pożyczone od znajomych),
5. ubrania (wszystko, co ma się na sobie - dziabu-dziabu i dziurka),
6. ściana (płyta kartonowo-gipsowa jest najlepsza),
7. orzechy - włoskie i laskowe (lepsze są laskowe, bo włoskie lubią się rozlecieć na pół i po zabawie),
8. ołówki (w razie braku może być długopis, albo coś innego niejadalnego),
9. wszelkie ziarna w łupinach (nie wyłączając kokosa),
10. suche pieczywo,
..... długo, długo nic,
dużo. kostki z zoologa,
mnóstwo. to, o czym myślimy, że ściera im ząbki.

P.s. Niekoniecznie należy podawać w tej kolejności :)

P.s.II. Byłbym zapomniał o "Ważnych Dokumentach", np. "warunki zabudowy", albo coś...

bolek - Sob Sty 24, 2015 08:14

Czy ogoniastym można dać do gryzienia gałązki brzozy?
limomanka - Sob Sty 24, 2015 08:56

bolek, zgodnie z listą zamieszczoną w tym temacie możesz.
Megi_82 - Wto Sty 27, 2015 00:46

A ja się właśnie zastanawiam... eee... karma z twardymi elementami nie wystarczy? Bo szczerze, to jak żyję, nie dawałam niczego na "ścieranie"...?
Emilia - Wto Sty 27, 2015 02:26

Megi_82, odpowiednia dla szczurów karma i odpowiednie karmienie ogólnie powinno dla zdrowych szczurów wystarczyć, aby zęby się ścierały w prawidłowym tempie. Gryzienie gałązek, zabawek z drewienka itd. większości szczurom sprawia po prostu przyjemność i je zajmuje. :wink:
smeg - Wto Sty 27, 2015 09:39

Ja swoim daje surowe kosci do gryzienia :) Robie swoim kotom mieszanke barfowa i kosci, ktore mi zostaja (np. szponder wolowy, kosc z udzca indyka) daje do obgryzienia szczurom. Ladnie czyszcza z resztek miesa, doslownie jak mrowki :D A potem jeszcze dlugo gryza sama kosc ;)
limomanka - Wto Sty 27, 2015 17:06

Robię jak smeg - dla uzupełnienia składników odżywczych i dla szczurzej frajdy, czasem piekę też chłopcom kolby z dodatkami, których na surowo nie chcą jeść, a w kolbie bez problemu udaje się przemycić. Ale też uważam, że codziennie podawana sucha karma jest wystarczająca do ścierania zębów - stąd jej nazwa: karma podstawowa :wink:
najeli - Śro Sty 28, 2015 08:56

ja też tak robię! np. wygotowane kości z rosołu (bez przypraw/soli, robię rosół jako bazę do zup). uwielbiają to obczyszczać :D
Magara - Pon Sie 17, 2015 19:18

Moja Magara uwielbia różnego rodzaju plastikowe butelki i pojemniki obgryzać, które sama znajduje, choć ma do dyspozycji gałązki z różnych drzew owocowych, no i wapienko :) Wygląda na to, że to co znajdzie sama jest lepsze od tego co ja jej daję :mrgreen:
monijjca - Pon Lis 30, 2015 17:24

Dobre są gryzaczki z herbal pets. Skubane są tak twarde że połamać tego nie mogę :D
malucia1982 - Pon Lis 30, 2015 20:47

ja - poza wspomnianym wapienkiem i kolbą (furorę robi brokułowa) no i "krążkami" lubię podać suszony ziarnisty chlebek albo bułeczkę. Nauczył mnie tego mój Ojciec, który nigdy nie dawał zwierzakom świeżego pieczywa, ale ususzone owszem. Nie mam pojęcia czy jest to zdrowe, ale moje kilka poprzednich stad i aktualne (odpukać) w dobrym zdrowiu dożywało sędziwego wieku :)
monijjca - Wto Gru 01, 2015 17:27

Wapienko wymien na sepię. Wapno to syf ;) Kolba też..sama chemia, no chyba że robisz sama i wiesz co tam wrzucasz. Aktualnie sama rozmyślam czy by moim kolb nie zrobić, tylko nie mam pojęcia jak się do tego zabrać.

Co do chlebków i ogólnie pieczywa, jest to zbędny zapychacz..

Generalnie jak dla mnie to i tak najlepszym ścieraczem są gałęzie.. My mamy gałąź jabłoni za łóżkiem i gryzą jak szalone :D



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group