To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Zachowanie, psychika i oswajanie - Szczury walczą ze sobą po tresurze.

vespith - Wto Wrz 12, 2017 18:36
Temat postu: Szczury walczą ze sobą po tresurze.
Witajcie jestem Maciek i jestem nowy na forum,

pisze ponieważ mam 3 zwykłe szczurki w wieku ok 1,5 roku, same samce, bracia. Ze względu na to że nie mogę ich ogarnąć jak wszystkie 3 biegają same po pokoju, to szkole je osobno, najpierw jednego potem, wyciągam następnego itd. Robię tak od jakiegoś czasu, ponieważ szkolenie w grupie nie było skuteczne:). Problem jest w tym że jak skończę z jednym, i wkładam go z powrotem do klatki i zabieram kolejnego, to te dwa w klatce zaczynają ze sobą walczyć, znam zachowanie swoich szczurów i wiem kiedy ustalają hierarchie po prostu, ale te walki są bardziej agresywne i dłuższe, tak robi każdy z każdym jak wraca do klatki, proszę dajcie znać jaki może być powód tego, i czy to zły pomysł szkolić je osobno?? Z góry dziękuje.

Pozdrawiam

Senthe - Wto Wrz 12, 2017 19:01

Hm. Ja w tej chwili tresuję dwa szczury podczas wspólnych wybiegów. Jest to momentami trudne, ale nie aż tak, żeby je oddzielać. Czasem jednego szczura przestawiam kawałek dalej, żeby się zajął czymś innym. Czasem jeden nie jest po prostu zainteresowany. Czasem oba są zainteresowane, ale to nawet lepiej, bo potrafią naśladować siebie nawzajem, i ostatecznie uczą się szybciej, niż pojedynczo. Dodatkowo mają silną motywację, żeby się jak najszybciej dobrać do jedzenia, zanim ten drugi je zabierze ; )

Raczej nie doradzałabym rozdzielania szczurów do tresury. To stadne zwierzęta, lubią się bawić razem. Ostatnio widziałam bardzo fajny kanał "Shadow the Rat" na youtube, gdzie treserka często zajmuje się całym swoim stadkiem naraz, polecam pooglądać, bardzo sympatyczne i pouczające ma metody : ) Przykład: szczurza koszykówka!

vespith - Wto Wrz 12, 2017 20:22

Ok dzięki za odpowiedź, na pewno skorzystam z poleconego źródła, dwa jak najbardziej da się ogarnąć, problem jest z trzema u mnie :D Będe szukał rozwiązań,choć cały czas mnie nurtuje czemu walki wzmagają się akurat po tresurze.
Senthe - Wto Wrz 12, 2017 20:55

Może obserwowanie tresury innego szczura powoduje w nich zazdrość o zabawę i jedzenie, oraz powoduje agresję, którą rozładowują na nim? Ciężko stwierdzić.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group