To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Zachowanie, psychika i oswajanie - Gryzienie prętów - co oznacza i jak reagować?

carizolek - Sob Lis 07, 2009 22:02

moja Plamka podgryzała klatkę przez pierwsze dwa dni teraz już tak nie robi :)
Anonymous - Nie Lis 08, 2009 09:27

Wypuszcza je częściej. Gryzienie prętów może być objawem chęci wyjścia na wolność. jak je rzadko wypuszczasz to one sie same tego domagają (nie wiem jak często u Ciebie biegają) Ewentualnie spróbuj przenieść klatkę w inne miejsce (może coś wyczuwają i dlatego gryzą pręty żeby móc wyjść) No i jak juz dajesz gałązke to najlepiej z jakiegoś drzewa owocowego (moje uwielbiają z czereśni gałązki)
Anonymous - Nie Lis 08, 2009 09:39

Cytat:
Wypuszczaj je częściej.
to może, ale niestety nie musi być wyjściem. Na moje 3 samice jedna gryzła kratki ciągle, bez względu na wszystko. Lubiła i koniec. :?
czarnaeve - Nie Lis 08, 2009 10:00

U mnie nie gryza na szczescie :mrgreen: Chociaz mialam juz taka delikwentke :wink:
Mysle ze czestsze wybiegi faktycznie mogly by pomoc + cos do niszczenia/gryzienia do klatki, zeby ogonki mialay jakies inne zajecie

carizolek - Nie Lis 08, 2009 23:10

mam je dopiero od tygodnia takie zachowanie u Plamki jak wspomniałam trwały tylko 2 dni i już na szczęście zaprzestała tak robić :)

teraz jest spokojna i zaczynają już wybierać na przechadzki na zewnątrz klatki , po niej i do środka myslę że jak po kilku dniach w nowym i obcym miejscu dobrze sobie babeczki radzą :wink:

kaszka97 - Sob Lip 03, 2010 13:56

Sorki za odkopanie, ale ja mam ten problem z moim szczurkiem.
Ma w klatce wapno, chleb suszony, kolbę.
A gryzie pręty tylko w nocy lub późnym wieczorem.
Ja do niego: "Ćiii, cichoo" to sie przymyka na 2 sekundy i znów zaczyna :mrgreen:
Nie jestem w stanie całą noc ją wypuszczać.
Jak jej nie uciszę to wyląduje na ulicy razem ze szczurami :lol:

Oli - Sob Lip 03, 2010 14:39

kaszka97 napisał/a:
Jak jej nie uciszę to wyląduje na ulicy razem ze szczurami :lol:
nie wiem co Cię tak bardzo bawi... :| szczur to zwierzę nocne, ale przede wszystkim stadne i potrzebuje towarzystwa tej samej płci. Zaadoptuj swojej szczurce koleżankę, wtedy nie będzie się nudziła i będzie miała towarzystwo wtedy kiedy najbardziej go potrzebuje, podczas swojej aktywności, która przypada na godziny nocne.
asia030984 - Sob Lip 03, 2010 15:23

Dokładnie, szczurek potrzebuje towarzystwa, żeby miał się z kim bawić, tulić i po prostu żyć. Są to zwierzęta stadne i jak wspomniała Oli nocne, dlatego też trzeba liczyć się z tym, że mogą hałasować w nocy, a nie spać.
alken - Sob Lip 03, 2010 22:13

z tego co zrozumiałam to kaszka97 ma dwa szczury...

ja mam też jedną durnotę co rąbie pręty, teraz już trochę wyrosła z tego ale na początku potrafiła w czasie gdy klatka była otwarta wrócić do środka i wgryzać się w kraty :P

greenfreak - Sob Lip 03, 2010 22:59

alken napisał/a:
z tego co zrozumiałam to kaszka97 ma dwa szczury...
Też tak to zrozumiałam. Jeżeli ma jednego, to wiadome, nuda z braku kolegi. Ale czemu szczury, które mają towarzystwo, rzeczy do gryzienia i zabawki dalej gryzą pręty - tego nie mogę pojąć, a widziałam jeden niepoprawny przypadek ;) Może dalej szuka uwagi u Ciebie?
alken - Sob Lip 03, 2010 23:39

mi się wydaje że niektóre szczury, które bez względu na wszystko gryzą kraty mają coś w deseń choroby sierocej :P
Niamey - Nie Lip 04, 2010 14:07

U mnie tylko chłopak z laboratorium czasem piłuje kraty - i robi to nawet przy otwartej klatce - gdy widzisz, że dziewczyny są na zewnątrz, to bierze go jakaś taka żałość, że on też by chciał i zamiast wyjść gryzie pręty :roll:
Niestety nie wiem czy jest skuteczny sposób na oduczenie szczura takiego zwyczaju. Można próbować z dłuższymi wybiegami, może kolejny szczur w stadzie by pomógł, albo posmarowanie prętów czymś gorzkim (np. są takie spreje dla psów), ale nie wiem czy to pomoże.

Oli - Nie Lip 04, 2010 14:21

alken napisał/a:
z tego co zrozumiałam to kaszka97 ma dwa szczury...
i dlatego w wymienionych zwierzętach ma "szczurek"? :]

co do gryzienia prętów to może być to spowodowane jakimś uwarunkowaniem, np. szczur gryzie pręty i właściciel zwraca na niego uwagę, a przy okazji pomizia/wypuści/da jakiś smakołyk.

Bel - Nie Lip 04, 2010 14:30

Oli, u mnie tylko kaptur gryzie.Bezczel jeden za cholerę nie rozumiem po co to robi.Leży sobie w koszyczku i rąbie... otworzysz klatkę.. leży sobie w koszyczku i rąbie dalej :P nigdy nie zwracam na to uwagi a i tak gryzie :P
Niamey, ja wiem ja wiem akwarium :D hehehe ;)

Niamey - Nie Lip 04, 2010 15:46

Off-Topic:
Oli, nawet w zacytowanym przez Ciebie fragmencie, jest wyraźnie napisane "razem ze szczurami ". Podejrzewam, że kaszka wstawiła uśmieszek, bo nikt jej nie zamierza wyrzucać z domu, tylko komuś przeszkadza hałas w nocy, a "wylądowanie na ulicy" ma być metaforą ;) No i w podpisie są wymienione dwa szczurki

kaszka97, spróbuj pójść tropem podsuniętym przez Oli - może wieczorny wybieg jest za krótki albo poświęcasz im wtedy za mało czasu i po schowaniu do klatki szczur próbuje zwrócić na siebie uwagę? Spróbu je wymęczyć i wytarmosić :)
believe_86, myślę, że słoik będzie lepszy, bo można wtedy szczurka nosić ze sobą :D :P



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group