To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Zachowanie, psychika i oswajanie - Co zrobić ze szczurkami ??

Kasia12345 - Pon Sty 25, 2016 18:49
Temat postu: Co zrobić ze szczurkami ??
Cześć potrzebuje waszej pomocy i dobrych rad.
Adopotowałam dwa szczurki ( samiczki ) ok 5 dni temu i jedna jest bardzo terytorialna czasem ugryzie ale z tym już walczymy i jest coraz lepiej natomiast druga jest bardzo wystraszona nie wychodzi z domku nie weźmie z rąk jedzenia ( kiedy chce dać jej jedzenie ta druga zaraz przylatuje i sprawdza co ja robię ), kiedy biorę szczurka do bluzy siedzi jak sparaliżowana choć i tak lepiej się zachowuje niż w klatce. Poradzono mi żebym rozdzieliła je w dwie osobne klatki bo podobno jedna bardzo dominuje drugą i to może być przyczyną że jest taka wystraszona.
Co myślicie ??

Morgana551 - Śro Sty 27, 2016 00:09

Jeśli szczury się dogadują, śpią ze sobą, jedzą, nie ma walk do krwi i żyły ze sobą już wcześniej to rozdzielając je robisz im krzywdę. Nawet kiedy stado tworzą tylko dwa osobniki, jeden będzie dominującym tzw. hierarchia. Ponad to każdy szczur ma inny charakter :)
smeg - Śro Sty 27, 2016 09:02

Poczytaj poradniki dotyczące oswajania ;) Zazwyczaj oswojenie z człowiekiem to odrębna sprawa, niż łączenie szczura z drugim szczurem. Oddzielenie na pewno nie pomoże, wręcz może zaszkodzić. Chyba, że szczury rzeczywiście tłuką się ze sobą mocno, nie przytulają się i nie wykazują żadnych oznak przyjaźni, wtedy być może były źle zapoznane przez poprzedniego właściciela i należałoby rozpocząć proces łączenia od początku.
Hanami - Sob Sty 30, 2016 12:07

Morgana551 napisał/a:

Jeśli [...] żyły ze sobą już wcześniej to rozdzielając je robisz im krzywdę.

A ja tak z czystej ciekawości zapytam dlaczego?
Właśnie mam ten problem, że jedna z moich "starych" domowniczek reaguje ogromnymi atakami złości na dwie nowe, które przyjęłam równo tydzień temu. Są młodziutkie i drobniutkie, więc chwilowo nie łączę ich na stałe, żeby maluszkom (ok. 4 mies. oraz 5 tyg.) nie stała się żadna krzywda. Właśnie zamierzałam po połączeniu, gdyby "złośnica" pokazywała swoje humory, wyjmować ją na godzinę dwie z klatki na osobne siedzenie w chorobówce, żeby zatęskniła za siostrą, klatką itp. Ogólnie za "starymi śmieciami", których będzie pozbawiana wykazując złe zachowanie.

quagmire - Sob Sty 30, 2016 20:55

Hanami, w taki sposób, to spokojnie. Zwłaszcza że to często pomaga.
Ta rada dotyczyła raczej, a przynajmniej ja tak zrozumiałam, rozdzielenia ich na stałe, bo inaczej jedna z nich się nie oswoi.

rats mommy - Wto Sie 01, 2017 20:52

mam podobny problem, mam 2 samców i jeden jest ciekawski, przyjazny i łakomy zaś drugi boi się wszystkiego co się rusza i wiecznie siedzi w kryjówkach, więc jesli szczurek nie bierze przykładu z kolegi co mam zrobic? :|
hekatomba - Pon Sie 14, 2017 19:09

rats mommy, szkoda, że nie napisałaś, jak długo taki stan się utrzymuje, bo jeżeli są to dopiero początki oswajania, to nie masz powodu do niepokoju. Jeden szczur ośmiela się szybciej, u innego ten proces może zająć nieco więcej czasu. Na początek w poszukiwaniu rad przejrzałabym ten i ten temat.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group