To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Zachowanie, psychika i oswajanie - Czy zaadoptować szczurki??

Kasia12345 - Śro Sty 06, 2016 20:55
Temat postu: Czy zaadoptować szczurki??
Cześć czytając wasze rzetelne porady i wypowiedzi stwierdziłam że ja też się poradzę fachowców.
A mianowicie mam taką sytuacje że dziewczyna chce oddać dwa szczurki - samce które w maju będą miały rok. Dziewczyna mówi że nie poświęcała im zbyt dużo czasu i że jeden ugryzł ją dwa razy przy próbie wyciągania z klatki ale że poza klatka nie ugryzły ją nigdy. Jutro jadę je obejrzeć i poznać się z nimi, mam pewne obawy czy jeśli nie będą bardzo oswojone ja zdołam je oswoić? Nie będą to moje pierwsze szczurki ale zawsze miałam szczurki od małego dlatego zastanawiam się czy nie są za duże na zmianę właściciela i oswajanie ??

Bardzo proszę o radę :)

oxxy - Śro Sty 06, 2016 21:11

Kasia12345, szybkość oswajania zależy od wieku i charakteru szczura. Niektóre są takie co z człowiekiem nie chcą być "zaprzyjaźnione", a niektóre wręcz przeciwnie. Opowiem Ci o mojej ostatniej adopcji. Adoptowałam samca rocznego, który został zabrany przed fundację razem z 24 innymi szczurami. Szczur był z tych co to kastracja jest dobrym wyjściem żeby obniżyć poziom hormonów. Jest ze mną od listopada - od szczur, który był niedotykalny stał się szczurem, który strzela oczkami podczas głaskania. Podgryza (na początku gryzł), liże jogurty (na początku rzucał się na łyżkę z zębami). Na rękach dalej nie lubi być - ale niektóre szczury tego nie lubią. ;) Także jeśli będziesz skrupulatna w oswajaniu to może z tego wyniknąć fajna przyjaźń - ale równie dobrze mogą nigdy nie być szczurami-miziakami.
smeg - Czw Sty 07, 2016 10:53

Wiek i opis zachowania tych szczurów wskazuje na to, że mogą właśnie przechodzić burzę hormonalną i wymagać kastracji. Po kilku tygodniach od zabiegu powinny stać się dużo spokojniejsze.
Wg mnie dopóki szczur nie jest staruszkiem, dobrze znosi zmianę właściciela ;) Sama adoptowałam zarówno maluchy, jak i dorosłe ponad 1,5-roczne szczury i nie widziałam dużych różnic w ich aklimatyzacji.

Kasia12345 - Czw Sty 07, 2016 11:30

Kastracja jest obowiązkowa?? Chodzi mi o to czy lepiej kastrować czy można nie kastrować ?
smeg - Czw Sty 07, 2016 11:44

Można nie kastrować, ale część samców (tych bardziej naładowanych testosteronem) bez kastracji jest agresywna w stosunku do innych szczurów i/lub człowieka. Kastracja jest więc też ulgą dla nich samych, przestają być stale podenerwowane.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group