To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

W kupie raźniej - szczury są stadne - Samiczki do dojrzałego samca

radek_z - Nie Wrz 14, 2014 20:47
Temat postu: Samiczki do dojrzałego samca
Do tego tygodnia miałem dwa samce w podobnym wieku (Pixie i Dixie). Niestety Pixie odszedł dość młodo, bo w wieku zaledwie rok i trzy miesiące (to już oddzielny temat dlaczego). Drugi chłopak jest z innego miotu (młodszy o około 1,5 tygodnia) więc może cieszyć się zupełnie innym, lepszym zdrowiem niż Pixie. Na dobrą sprawę może żyć jeszcze rok i więcej, więc kawał szczurzego życia przed nim. Nie chcę żeby był sam, dlatego chce dokupić jakieś dzieciaczki i je połączyć.

Problem w tym że chciałbym dokupić dwie-cztery dziewuchy. Czy jeśli połączyłbym mocno dojrzałego samca (niedługo będzie miał rok i cztery miesiące) z młokoskami takimi jak się kupuje maluchy (powiedzmy w wieku 5-6 tygodni) to jest ryzyko że zdoła on jeszcze je zapłodnić?

Kiedyś w sumie próbowałem rozmnożyć swoją roczną samiczkę z samcem starszym o trzy miesiące, ale pomimo że doszło do kopulacji to nic z tego nie wyszło. Więc może prawie półtora roczny samiec może bezpiecznie razem koegzystować z młodymi samiczkami?

Proszę o rady bardziej doświadczonych.

ayar - Nie Wrz 14, 2014 20:54

Zapłodni je właściwie na 100% i to nie raz. To nie jest dobry pomysł. Jeśli chcesz mieć mieszane płciowo stado, to zdecydowanie lepiej, żeby samiczki (lub samczyk) były wykastrowane.
Szczurówka - Nie Wrz 14, 2014 21:15

Ja bym wykastrowała samca jeśli miałby być do samiczek dołączany.
angelus - Nie Wrz 14, 2014 21:45

radek_z, koniecznie musisz wykastrować samca, jak zamierzasz go łączyć z samiczkami.
ayar, ma całkowitą rację! zapłodni je i to nie raz, a nie wolno Ci do tego dopuścić!

L. - Nie Wrz 14, 2014 21:48

Musisz się zdecydować, masz kilka wyjść.
1)Mieć dwa stada różnopłciowe i bezwzględnie pilnować aby nie miały ze sobą styczności
2)Zdecydować się na konkretną płeć
3)Samca bezwzględnie wykastrować i po miesiącu dołączyć do samiczek.

radek_z - Pon Wrz 15, 2014 03:02

No szkoda. Liczyłem na to że 1,5 roczny samiec nie będzie już "groźny" dla młodych samiczek :) .

W takim razie chyba jednak postawię na chłopaków.

smeg - Pon Wrz 15, 2014 09:40

1,5-roczny szczur wcale nie jest stary, to dopiero połowa jego życia ;) Poza tym samce większości gatunków zachowują płodność do późnej starości, np. 80-letni mężczyzna też może zapłodnić kobietę. To samice tracą płodność wcześniej, ale u szczurów ruje potrafią występować nawet w przypadku ponad dwuletnich samic.
nimka - Pon Wrz 15, 2014 12:00

smeg napisał/a:
To samice tracą płodność wcześniej, ale u szczurów ruje potrafią występować nawet w przypadku ponad dwuletnich samic.

Albo u samic, które kilka godzin wcześniej miały usuwane guzy i wyglądają jakby nie żyły od jakiegoś czasu :roll: (to moja Oliwka)

Cegriiz - Pon Wrz 15, 2014 22:22

Moja Tilia ma 2 lata i 9 miesięcy i wciąż ma ruje ;]
radek_z - Wto Wrz 16, 2014 20:23

A co ogólnie mi radzicie. Dokupować mu towarzystwo czy zostawić samego? Ja raczej uważam że szczurek jest jeszcze młody, kupa życia przed nim i smutno będzie mu samemu.
limomanka - Wto Wrz 16, 2014 20:46

radek_z, żaden szczur nie powinien być sam. Zajrzyj na SzczurzeAdopcje (fb) i do naszego działu Oddam - może znajdziesz chłopca w podobnym wieku, czego bardzo życzę :)
smeg - Wto Wrz 16, 2014 20:47

radek_z, nie dokupować, ale adoptować owszem ;) Zwłaszcza, że szczurka w podobnym wieku łatwiej znaleźć wśród ogłoszeń adopcyjnych, niż w sklepie. Twój szczurek ma jeszcze co najmniej rok życia przed sobą przy dobrych wiatrach i szkoda, żeby był sam. Jeśli planujesz przygarnąć maluszka, to najlepiej będzie wziąć od razu dwa - żeby po odejściu starszego kolegi któryś z nich nie został znowu sam w młodym wieku.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group