To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

O szczurach ogólnie - Rasowy czy z zoologa?

Oli - Śro Lut 17, 2010 19:32

Ryszard62 napisał/a:
hodowanie szczurow i opieka nad nimi jest moim hobby!
jest różnica między hodowlą a chowem, a także między rozmnażaczem a hodowcą. ;)
Cola - Śro Lut 17, 2010 19:38

Ryszard62, to że jesteś weterynarzem nic nie znaczy. Niestety. ale weterynarze potrafią pochwalić się taką niewiedzą, że się łezka w oku kręci (przykład weterynarza który chce uśpić szczura, któremu połamały się zęby. no nie mogę tego zapomnieć...).
A tak jak ktoś napisal wyżej, skoro "hodujesz" i się na tym znasz, powinieneś trochę głebiej o tym pomyśleć. nie tak powierzchownie...

Mangusta - Śro Lut 17, 2010 19:46

a ja myślę że przesadzacie - można hodować szczury długo i nie należeć do SHSR, przecież to nie jest obowiązkowe. Nazywacie gościa rozmnażaczem ale kto z was wie tak naprawdę jak jego hodowla działa?

jeśli Ryszard wie co robi, wie do czego dąży hodując szczury (wyodrębnianie cech charakterystycznych czy eliminacja słabszych linii) to nie rozumiem czemu na niego naskakujecie. naprawdę, trochę się pohamujcie z tymi komentarzykami, nie każdy musi przynależeć do jedynego_prawdziwego_związku_hodowców żeby być hodowcą. to nie związek kynologiczny, to stowarzyszenie małe i w tym momencie jeszcze marginalne. proponowałabym raczej zachęcać ludzi do zapisów i pomagać im w formalnościach a nie od razu zjeżdżać, bo naprawdę nie pomagacie tym ani sobie ani im.

Niamey - Śro Lut 17, 2010 19:47

Nie bądźmy dogmatyczni, być może ryszard ma dużą wiedzę, ale jeśli tak to niech się nią z nami podzieli, pokaże czego hodowcy shsr nie wiedzą, bądź w czym popełniają błędy, opisze metodologię hodowli, opisze linie, które prowadzi i źródła, z których pozyskuje szczury. I być może wtedy trzeba będzie przyznać, że zna się człowiek na tym, co robi. Ale do tego czasu to przepraszam, ale ja też mogę się zalogować na forum dla dajmy na to gołębiarzy i pisać jaki to ze mnie znawca i hodowca, a te moje gołębie to są ho ho!
Oli - Śro Lut 17, 2010 19:49

A mnie się wydaje, że Ryszard zajmuje się chowem szczurów, a nie hodowlą. Tak brzmi jego ostatni post.
Nakasha - Śro Lut 17, 2010 19:51

Mazoku, jest mnóstwo zagranicznych stowarzyszeń, w których można się rejestrować i od których można się uczyć. ;)

A od weterynarzy nieraz słyszałam naprawdę niestworzone historie dotyczące szczurów, więc sam fakt bycia wetem też o niczym nie świadczy. ;)

Poza tym takie same niestworzone historie są opisywane w niektórych książkach o szczurach, których autorzy "hodują szczury od iluśtam dziesięciu lat". Sam fakt wieloletniego zajmowania się szczurami nie dowodzi wiedzy - tą trzeba się wykazać, a nie tylko zapewniać, że się ma. ;)

Cola - Śro Lut 17, 2010 19:51

dziewczyny, to niech się pochwali, opisze jak i co robi, a nie się burzy że go zaraz wszyscy o coś oskarżają...
Mangusta - Śro Lut 17, 2010 19:59

no kurde, bo odnoszę wrażenie jakby SHSR była jakąś elitarną jednostką która jako jedyna ma prawo rozmnażać szczury, a cała reszta Polski to memeje rozmnażacze które nie wiedzą NIC. nie wiem co to za porąbana logika która nakazuje, że trzeba się zapisać do SHSR ZANIM się wyda na świat pierwszy miot, a jak ktoś przypadkiem wydał go wcześniej to trzeba zniszczyć, zgnoić i opluć na wszystkie strony. opanujcie się no. naprawdę nie można od razu zakładać że hodowca który nie jest zrzeszony gdziekolwiek jest od razu nieukiem-idiotą. w terrarystyce ludzie bywają w ogóle nigdzie nie zrzeszeni i lecą tylko i wyłącznie na renomie a stowarzyszenia istnieją dla innych spraw niż tylko wydawanie rodowodów, o, choćby na EDUKACJI która w przypadku szczurów leży i kwiczy.
Nakasha - Śro Lut 17, 2010 20:02

Mazoku, nie zauważyłam, żeby tu ktoś kogoś gnoił. Zwracanie uwagi na to, że gołosłowne chwalenie się wiedzą i etyką w postępowaniu może nie być prawdą jest gnojeniem?

Poza tym są zagraniczne stowarzyszenia działające od kilkudziesięciu lat.

Mangusta - Śro Lut 17, 2010 20:05

Cytat:
Ryszard62, to, że ktoś hoduje szczury od 30 lat niestety wcale nie znaczy, że się na tym zna, że posiada dużą wiedzę o szczurach, ich zachowaniu, chorobach, leczeniu, genetyce, itp.

Gdyby tacy rozmnażacze jak Wy naprawdę mieli wiedzę o szczurach, to nie rozmnażaliby ogonków bez znanych przodków, a tylko dla ich kolorków i dla kasy.


o tutaj choćby.

zuuzuushii - Śro Lut 17, 2010 20:08

Niamey napisał/a:
Nie bądźmy dogmatyczni, być może ryszard ma dużą wiedzę, ale jeśli tak to niech się nią z nami podzieli, pokaże czego hodowcy shsr nie wiedzą, bądź w czym popełniają błędy, opisze metodologię hodowli, opisze linie, które prowadzi i źródła, z których pozyskuje szczury.
właśnie:)
Na razie nie mam wyrobionej opinii, jestem natomiast bardzo ciekawa dalszych informacji jakich mógłby udzielić nam Ryszard62. Na razie są zbyt ogólnikowe aby wierzyć na słowo:)

Można by się postarać aby takich hodowców niezrzeszonych postarać się zrzeszyć. Nawet jeśli wydawałoby się, że takie osoby nie do końca wiedzą co robią, albo są nieuświadomionymi rozmnażaczami, jeśliby tylko chcieli się wykazać chęcią współpracy, to z tego mogłoby wyniknąć coś dobrego.

"Ale cały w tym ambaras żeby dwoje chciało na raz..."

Niamey - Śro Lut 17, 2010 20:13

Wydaje mi się, że kolejność powinna być taka: 1) przychodzi pan X i mówi, że hoduje szczury i się na tym świetnie zna 2) forumowicze proszą o podzielenie się ewentualną wiedzą, opisanie swoich szczurów + wszystkie pytania z mojego poprzedniego posta 3)a)cieszymy się, że taki mądry pan do nas przyszedł i mówimy, że jest takie fajne stowarzyszenie, które umożliwia lepsze realizowanie celów hodowlanych b) widzimy, że to nadęty, niereprezentujący większej wiedzy mitoman i dajemy sobie z nim spokój.
W ten sposób nikt nikogo nie obrazi, nie rozpęta się niepotrzebna burza na forum, a my oszczędzimy swoje nerwy. Ponawiam więc swój apel do Ryszard62, by opisał swoją ewentualną hodowlę. Jeśli nie odpowie, to nie ma co sobie palców na klawiaturze strzępić, bo to znaczy, że mamy do czynienia z niepoważnym trollingiem. Ja osobiście czekam na odpowiedź, bo jestem ciekawa wyników trzydziestoletniej hodowli szczurów.

babyduck - Śro Lut 17, 2010 20:15

zuuzuushii napisał/a:
Można by się postarać aby takich hodowców niezrzeszonych postarać się zrzeszyć.
Otóż to. SHSR nie ma monopolu na hodowlę szczurów. Jeśli ktoś 30 czy 20 lat temu rozmnażał szczury mądrze, wyprowadzał zdrowe linie, zwracał uwagę na charaktery i zdrowie oraz śledził losy maluchów - to jest ok pod warunkiem, że nie robił tego wyłącznie dla kasy i nie prowadził "produkcji" szczurów. A weźmy poprawkę na to, że SHSR działa od kilku lat. Z drugiej strony skoro już to SHSR mamy, to każdy odpowiedzialny hodowca, a nie rozmnażacz powinien się w nim zarejestrować. Bo skoro hodowla (nie chów) to jego hobby i pasja to niech się tym dzieli i rozwija tę wiedzę dla dobra szczurów.
Mangusta - Śro Lut 17, 2010 21:23

babyduck napisał/a:
Z drugiej strony skoro już to SHSR mamy, to każdy odpowiedzialny hodowca, a nie rozmnażacz powinien się w nim zarejestrować.
problem w tym że "polityka" jaką obecnie prowadzi SHSR jest zwyczajnie nieatrakcyjna. nie wiem jak wy, ale ja SHSR nigdzie nie widzę, na żadnych wystawach ogólnokrajowych, zoologicznych, niekoniecznie tylko szczurowych. i to nie chodzi mi o jakąś mega akcję tylko pojedynczy stolik z ulotkami chociażby. Warto by było połączyć siły z terrarystami, mimo że to jest odwieczny temat tabu, ale to jest bardzo silne środowisko i sporo osób ma tam szczury do kochania a nie na karmę, ba, może przez edukację wreszcie pomoglibyśmy także tym szczurom, które "idą do węża."

przykro mi to mówić, ale na innych forach ludzie nie mają dobrego zdania o SHSR i póki SHSR nie wyjdzie ludziom naprzeciw to ludzie nie będą chcieli do tego przystąpić. to nie może być zamknięte środowisko.

Layla - Śro Lut 17, 2010 21:48

Racja. Uważam, że ludzie ze sporą wiedzą, rozmnażający rozsądnie szczury od iluś lat, mogą być dla SHSR cenni. To inna sprawa, niż trzynastolatka rozmnażająca sobie słodziachne szczurki ze sklepu i obdzielająca nimi kolegów w klasie.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group