To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Rozmnażanie - Kiedy szczurka jest za młoda na ciążę?

Ajrisz - Pią Lip 11, 2014 18:19
Temat postu: Kiedy szczurka jest za młoda na ciążę?
Dostałam wczoraj samiczkę, ma ok. 90 dni, do wczoraj była trzymana z 3-miesięcznym samcem, mam nadzieję, że nie jest w ciąży, ale wszystko wskazuje na to, że jednak tak. Brzuch jest minimalnie zaokrąglony, nie wiem jaki był wcześniej, trochę widac sutki, ale nie jakoś bardzo, jednak ryzyko jest raczej duże. Czy 3 miesiące to za wcześnie na ciąże, czy samiczka da sobie radę i czy dzieciom może się coś stac z powodu zbyt młodego wieku? W razie czego mam chętnych na maluszki, ale jeśli istnieje jakieś zagrożenie to w ostateczności mogłabym oddac szczurkę do aborcji, jeśli jest coś takiego u szczurów. Szczurka trafiła do mnie trochę zakatarzona, gwiżdże noskiem, wet powiedział, że to przeziębienie, dostaje na razie witaminy, poza tym jest w dobrej kondycji.
ema0505 - Pią Lip 11, 2014 19:08

Mając 3 miesiące może być już w ciąży, zwłaszcza, że miała kontakt z samcem. Widziałam ciąże u takich młodych samiczek i było ok, aczkolwiek nie wiem jakie mogą być komplikacje. Może ktoś bardziej doświadczony się wypowie?
Pyl - Pią Lip 11, 2014 19:22

Ajrisz, trzymiesięczna samiczka trzymana z samcem jak najbardziej może być w ciąży - jest to niemal pewność.
Jeśli chodzi o to czy będzie to dużym obciążeniem dla jej organizmu zależy od jej wagi i stanu zdrowia. Jeśli waży ok. 300 g to będzie ok, jeśli poniżej 200 g to słabo.
Kastracja aborcyjna jest wyjściem, jeśli masz dobrego weta - chirurga doświadczonego w operowaniu gryzoni. Jak nie to lepiej, żeby mała urodziła. Jeśli malców będzie dużo możesz część uśpić (bo wykarmienie kilkunastu malców jest bardzo dużym obciążeniem) - ale to trudna psychicznie decyzja, znacznie trudniejsza od kastracji aborcyjnej.

Ajrisz - Pią Lip 11, 2014 19:51

Mam nadzieję, że dużo się nie urodzi. Szczurka podobno była ważona jakiś miesiąc temu, ważyła 120g, ale mogła przytyc. Próbuję ją trochę podtuczyc, dziś dostała jajko, trochę bobu i trochę sera żółtego i makaronu. Mam jeszcze twarożek, ale też nie chcę przesadzac z białkiem. Ogólnie to szczurka jest dosyc drobna, ale długa. W pn pójdę do innego weta z tym katarem i przy okazji dowiem się ile teraz waży. Myślicie, że nutri drink jest dobrym pomysłem, czy lepiej nie przesadzac?
Pyl - Pią Lip 11, 2014 22:31

Ajrisz, nie masz wagi kuchennej, żeby ją zważyć? Nie musi być super dokładna. Miesiąc to dużo w fazie wzrostu młodego ogona.
Na ser żółty i bób uważaj, bób może wzdymać. Możesz ją dokarmić Sinlakiem - długofalowo taniej Cię wyjdzie niż Nutridrinki i nie zawiera białka z mleka krowiego. Jest wątek jak karmić przyszłe matki - nie podlinkuję z komórki, musisz sobie poszukać.

Ajrisz - Pon Lip 14, 2014 17:16

Według mojej wagi waży 227 :D to chyba nie tak źle.
Mam coraz większe wątpilowsci jesli chodzi o ciążę. Ten szczurek miał około 3 miesięcy, mógł miec równie dobrze 2,5 a samce są zazwyczaj płodne od 3 miesięcy, samiczki wcześniej :D tak naprawdę chyba rzadko się zdarza, że mogą wczesniej zaplodnic.. mam nadzieję :p

limomanka - Wto Lip 15, 2014 09:21

Ajrisz, szczury mogą być płodne już w wieku 5 tygodni. Dlatego właśnie poleca się oddzielanie płciami kiedy kończą 4,5 tygodnia.
Ajrisz - Wto Lip 15, 2014 16:53

limomanka, ale najczęściej są płodne od 3 miesięcy? Tak czytałam na kilku stronach.
Nie wiem czy to normalne, że u tak młodej szczurki sutki są dobrze widoczne? Nie wystają jakoś specjalnie, ale można je policzyc. Poza tym szczurka piszczy za każdym razem kiedy dotknie ją moja 2 szczurka, nieważne czy to pyszczek czy brzuch, wcześniej tak nie robiła. Wystarczy że przejdzie obok i ją lekko muśnie. Kiedy śpią razem to jest ok. Jak ja ją dotykam i podnoszę to nie piszczy. Chyba je rozdzielę niedługo. Poza tym brzuch się chyba nie powiększa, jest tylko troszkę gruby i zaokrąglony, a szczurka biega i skacze, więc jeśli to ciąża to raczej wczesna

EDIT: Jednak ciąża, myślę, że to kwestia 5-6 dni. Dziwi mnie tylko, ze ona nie robi gniazda. Niestety nie mam możliwości zrobienia jej zdjęcia, ale porównałam jej brzuch ze zdjęciami brzuszków innych ciężarnych samiczek i się zgadza. Poza tym szczurka zaczyna już wyglądac jakby połknęła piłeczkę. Kiedy są wyczuwalne ruchy płodów?

hekatomba - Wto Lip 15, 2014 18:40

Ajrisz napisał/a:
limomanka, ale najczęściej są płodne od 3 miesięcy? Tak czytałam na kilku stronach.

Wydaje mi się, że mylisz dojrzałość płciową od dojrzałości hodowlanej. Tę pierwszą szczury osiągają już w wieku kilku tygodni, czego sygnałem jest zwykle pierwsza rujka (u samiczek, bo u samców wiąże się to z zejściem jąder do moszny).

limomanka - Wto Lip 15, 2014 19:27

hekatomba napisał/a:
Wydaje mi się, że mylisz dojrzałość płciową od dojrzałości hodowlanej.

Też mi się tak wydaje. Szczury są płodne od ok. 5.tygodnia życia. Czyli 5-tygodniowy samiec jest w stanie zapłodnić 5-tygodniową samicę.
Natomiast jest to niebezpieczne dla samiczki i dla młodych, a więc "bezpieczny" wiek zajścia w ciążę dla samiczki to właśnie ok. 3.miesiąca.

Ajrisz - Wto Lip 15, 2014 20:23

Off-Topic:
aha, to nie zrozumiałam :roll: no cóż, dobrze, że ma już te 3 miesiące, zawsze to lepiej niż gdyby zaszła w ciąże mając 5 tyg

Ajrisz - Śro Lip 16, 2014 20:16

Dzisiaj Neska waży już 243g :D ale nadal jest w formie, biega i wspina się jak zawsze.
Pyl - Śro Lip 16, 2014 21:00

Ajrisz, fajnie, że przybiera na wadze, ale pytanie ile z tej nowej wagi to faktycznie jej organizm a ile to stado przyszłych maleńkich pijawek.
Ajrisz - Czw Lip 17, 2014 14:56

I tak myślę, że sobie poradzi :D No chyba że już nie jest w ciąży.. dziś 2x jak ją głaskałam to rozpłaszczyła się i ruszała szybko uszkami, ale mogło mi się wydawac, to trwało tak krótko, możliwe że się przeciągała po prostu. Poza tym zrobiła się jakaś ociężała, prawie cały czas leży na boku i nie reaguje na głaskanie. Dopiero jak ją wyjmę z klatki to się ożywia i zaczyna uciekac :P . Albo taka pogoda, bo druga szczurka też od rana prawie cały czas śpi. Ciągle obserwuję jej brzuch, ale nic się tam nie rusza, hmm :roll:
ema0505 - Czw Lip 17, 2014 15:18

Ajrisz, Z moich obserwacji 1 do 3 dni przed porodem dopiero zauważa się ruchy. Ale nie wiem czy w każdym przypadku to tak działa :P


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group