To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Odżywianie - Karmienie szczurów bez udziału karmy.

Szczurówka - Nie Cze 22, 2014 00:40
Temat postu: Karmienie szczurów bez udziału karmy.
Witam.
Mam pytanie: Czy można karmić szczury ale bez udziału karmy?
Czyli przygotowywać dla szczura samemu posiłek? Np. z ryżu lub makaronu
i mięsa(co jakiś czas), warzyw i owoców. I jako uzupełnienie diety dawać im co jakiś
czas jajko gotowane, twaróg, sucharki i inne dodatki.
Bo się zastanawiam czy tak nie karmić szczurów ponieważ uważam że takie pożywienie wpłynie bardziej
korzystniej na szczura niż karma i jedzenie jest bardziej naturalniejsze...
Proszę o pomoc.

Pyl - Nie Cze 22, 2014 00:51

Szczurówka, czy uważasz, że w naturze szczury mają do dyspozycji makaron, twaróg czy gotowane warzywa? Podstawę ich diety stanowią ziarna.
Jeśli koniecznie chcesz sama decydować o każdym składniku diety to zrób własną mieszankę (jest o tym osobny wątek) - pytanie tylko czy masz wystarczającą wiedzę o potrzebach żywieniowych szczurów, aby poprawnie zbilansować taką dietę. Osobiście interesowałam się żywieniem koni (temat bardzo dobrze przeanalizowany naukowo, jest sporo publikacji na ten temat - znacznie więcej niż o szczurach) i wymiękłam na zależnościach między minerałami. Nie takie to proste jak się na pierwszy rzut oka wydaje.

susurrement - Nie Cze 22, 2014 08:38

Widziałam kilka szczurów karmionych 'tym co akurat jadł właściciel' i często były to szczury bardzo grube, z wieloma niedoborami i w efekcie tego bardzo chore. To naprawdę nie ma sensu. I nie wiem dlaczego miaĺoby być bardziej naturalne?
noovaa - Nie Cze 22, 2014 09:20

Szczurówka, czysto w teorii, jeśli wyliczysz szczurom ~14% białka, ~4% tłuszczu w tym co dajesz. Urozmaicisz dietę. Wyliczysz zapotrzebowania na witaminy i inne składniki odżywcze. Weźmiesz pod uwagę co i jak szczur trawi oraz ścieranie zębów. To czysto teoretycznie możesz karmić bez karmy, ale uwierz mi że tak wyliczona dieta i tak oprze się na ziarnach, zdecydowanie nie na makaronie, który po przeróbce nie ma już żadnych wartości poza tym że tuczy ;)
cornflakegirl - Nie Cze 22, 2014 09:32

Jakby się chciało ułożyć dobrze dawkę żywieniową to jeszcze trzebaby zrobić badania strawnościowe :p
Szczurówka - Nie Cze 22, 2014 10:03

dziękuję za odpowiedzi ;) i pomoc ;) to nadal będę karmić karmą :)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group