To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

W kupie raźniej - szczury są stadne - Szczur alfa vs szczur beta

Mao - Śro Cze 11, 2014 15:22

Karena napisał/a:
Jeśli cos w mieszkaniu jest nowe i podejrzane [np. pusty karton leżący bokiem] to najpierw Alfa musi tam zajrzeć

U mnie bywało, że alfa, zwłaszcza Ligia do spółki z Kaliną, "wysyłały" w takich sytuacjach jakiegoś jelenia, by sprawdził, czy obiekt nie jest groźny. Jak wszystko było OK, to szły obejrzeć osobiście.
(Jakbyście widziały minę Kaliny - bety, zabarykadowanej z alfą w hamaku i obserwującą, co się stanie, jak niższe rangą szczury dotkną tego obcego, strasznego pudełka... :rotfl: ).
To też chyba zależy od charakteru alfy, bo dla odmiany Elena musiała sprawdzać osobiście, czy stadu nic nie grozi.

U mnie bety na ogół były widoczne. Niektóre nawet za bardzo.
Sirius, zdarzało się i u mnie takie coś. Choć raz alfa straciła cierpliwość po takim ustawianiu i jak sama wzięła się za ustawianie bety, to tej drugiej było mi bardzo szkoda :P

limomanka - Śro Cze 11, 2014 16:01

Karena napisał/a:
zwłaszcza przy mniejszych stadach, często Bety nie ma albo jest niewidoczny

U nas tendencje do "betowania" pojawiły się po dołączeniu 6. ogona. Przy piątce był wyraźny jedynie alfa. Generalnie jaśniejsza (dla nas - bo szczury ją znają przecież i tak) jest hierarchia w większych stadach, ale przecież może się zdarzyć i bardzo "wyraźne" stado np. 4 ogonków.

jokada - Śro Cze 11, 2014 16:58

u mnie przy piątce wyraźny jest tylko alfa, reszty hierarchii nie widać ani trochę

w przypadku zaczynających się rozrób
i prania alfy - zaczepialscy stracili jajka - i się uspokoiło

jestem ciekawa czy uda mi sie wpłynąć na hierarchie tym że tylko dwóch jest pełnonajecznych
czy drugi (młodszy) z jajkami z czasem przejmie alfowanie

wilczek777 - Śro Cze 11, 2014 17:15

Ja nie umiem wskazać aktualnie żadnego szczura w stadzie... Dwa staruszki odeszły w klatce dużych wojen nie ma - tylko Fretka i Kaszmir noszą zadrapania a Bjorn gwałci niegroźnego Mikiego - tak cisza spokój i o zidentyfikowaniu alfy mogę pomarzyć.
mmarcioszka - Śro Cze 11, 2014 20:12

U mnie alfa to zawsze szczur spokojny, ale ważny, tzn. taki który wtrąca się dopiero jak już jest gorąco albo źle, a dominuje raz a pożądnie.
Beta za to jest najbardziej widocznym szczurem. To ona rzuca się na nowe ogony i robi najwięcej problemów przy łączeniach. Jak coś się kroi, to chodzi wkurzona i leje kogo trzeba (a czasem też każdego, kto się napatoczy. Alfa nie popełnia tego "błedu", zawsze wie kogo ustawić). Jest też największym natrętem, bo pierwsza musi wiedzieć, co się dzieje.

espada - Pon Wrz 15, 2014 12:17

Ja do tej pory nie wiedziałam, kto w naszym stadzie rządzi. Dopiero po łączeniu z dwoma samczymi maluchami wyszła hierarchia panująca w 3-osobowym babsko-sterylnym stadzie. Beta jako pierwsza zaczęła dominować i "boksować" nowych, ofukiwać ich i pędzić (i co mnie zaskoczyło-nie używa ani razu zębów, w przeciwieństwie do raczej wycofanej Omegi). Alfa nie wykazała nadmiernych reakcji, poza momentami, kiedy dzieciaki próbowały z nią kopulować i "podszczypywać" na wybiegu. Wtedy potrafiła zdecydowanie i z opanowaniem obu jednocześnie położyć na łopatki. Dziś, choć łączenie nadal trwa na etapie małej klatki, mogę zdecydowanie stwierdzić, że właśnie do Alfy maluchy lgną najbardziej, jakby była dla nich matką-przewodniczką i widać że mają do niej szacunek. Co do pozycji Bety, ostatnio sama kładzie się przed dzieciakami zapraszając do wzajemnego miziania :lol:
szczurowata - Sob Lis 01, 2014 13:25

Ja mam dwie siostry, samiczki. Gabarytowo jedna jest większa, ale niedawno jej się przytyło - zawsze obie były drobne. Mówię, bo zawsze u mnie szczurcią alfa była ta "większa".
Na chwile obecną przyznam, że nie wiem która jest w ich dwójce alfą. Z tego co zauważyłam to raczej obie wzajemnie sobie na głowę wchodzą, raz Wenuska pogoni a Sawcia niewinna, a drugi raz to Sawa Wenusce włazi na łeb i próbuje ją sobie podporządkować, a tamta jej ulega. Wiem, że jedna na pewno jest "wyżej", ale obserwując je mam wrażenie, że są na równi. Myślicie, że to możliwe, czy ja jestem mało spostrzegawcza? 8)

hekatomba - Sob Lis 01, 2014 15:42

szczurowata, myślę, że w przypadku pary szczurów trudno jest jednoznacznie stwierdzić, który z nich pełni rolę przywódcy. Alfę i jego interakcje z innymi szczurami łatwiej dostrzec w bardziej licznym stadzie, choć i wtedy nie zawsze się to udaje.
Gamabunta - Sob Lis 01, 2014 15:49

Ja przy mojej czwórce dalej nie mam pojęcia jaka jest hierarchia :oops:
Ciężko mi cokolwiek stwierdzić, bo tam każda dominuje każdą, z podobną intensywnością. Jedynie Fuki zazwyczaj jest tak bardziej poza tym wszystkim.

Karena - Sob Lis 01, 2014 18:07

szczurowata, ja tworzenie hierarchii zauważyłam dopiero jak stado miało minimum 5-6 sztuk w stadzie.
Obecnie po stracie Alfy wcale im nie spieszno na szukanie nowej.

Przez lata przy małych stadach nie było widocznej alfy.

limomanka - Nie Lis 02, 2014 13:40

U nas zawsze była mocno widoczna hierarchia - nawet przy dwójce. Wszystkie piszecie o samicach - nie wiem czy samce nie mają większej potrzeby hierarchizacji :>
Karena - Nie Lis 02, 2014 15:19

Jest ogromna różnica pomiędzy ustalaniem hierarchii między samcami a samicami.
Samice podchodzą do tematu na luzie i ustalają kto rządzi dopiero wtedy, gdy pojawia się taka potrzeba przy większym stadzie.

szczurowata - Nie Lis 02, 2014 19:20

Jak wcześniej miałam ogonki to właśnie dwójkami i zawsze dostrzegałam która jest alfą, dlatego teraz jestem troszkę zdezorientowana. Tak czy inaczej - dzięki za odpowiedź, bo od dawna mnie to nurtowało. :wink:
jokada - Pon Lis 24, 2014 09:23

Myślicie że beta może spuszczać łomot dołaczonym dzieciakom?
Tak już kiedys Victora o bycie betą podejrzewalam.
Kastrat jest, wcześniej dosc miśkowaty, a teraz robi rozruby :/
Kosze 7kę w dunie, jego na razie oddzieliłam, bo po nocy tylko straty... A nie widzę innego szczura ktory by się z mlodymi kotłował...

wilczek777 - Pon Lis 24, 2014 14:02

jokada u mnie beta zawsze ustawiała dzieciaki. Alfa oglądała a beta pokazywała jaki ustrój polityczny panuje. Niestety brutalność bety przeraża często maluchy a ta się frustruje i tłucze je niemiłosiernie przez co łączenie jest trudne.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group