To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

O szczurach ogólnie - Pytania początkującego

smeg - Pon Lut 02, 2015 10:50

Moja samiczka fuzz jest najcięższa w stadzie, waży ok. 470 g, a nadwagi nie ma ;)
nezu - Czw Lut 05, 2015 04:39

Miałam samicę fuzz ważącą 430 gramów. Bez grama tłuszczu. Teraz mam samca który powoli dobija do 500 gramów (470 i wciąż rośnie), który ma tak samo smukły typ budowy. Znajoma ma 600gramowego fuzziego samca, też nie grubasa.
Mniejsze gabaryty fuzzów to raczej kwestia złudzenia optycznego, niż realnych rozmiarów.
Hilek wydaje się nieduży, dopóki nie stanie na wadze... ;)

LizaR - Sob Lut 07, 2015 20:25

Witam, mam taki mały problem mianowicie - szczur ma ok. 2 miesięcy i strasznie ostre pazurki w związku z czym gdy chodzi po mnie trochę to boli i zostają zadrapania. Czy jest jakaś możliwość wygładzenia jego pazurków czy może utrudni mu to wspinaczkę ? Dodam że nie jest jeszcze całkowicie oswojony.
oxxy - Sob Lut 07, 2015 20:34

Ja swoim obcinam końcówki pazurków jak sobie ich same nie zetrą podczas wybiegów. Tylko trzeba uważać, żeby ich nie uszkodzić. Jeśli nie jest jeszcze oswojony to obcinanie raczej się nie uda. Miałam szczurzycę, która uwielbiałam spać, jakikolwiek ruch fizyczny był dla niej złem koniecznym i miała ostre pazurki. Była oswojona, ale za nic w świecie nie pozwalała sobie przyciąć pazurów. Może poczekaj aż szczur się oswoi i dopiero wtedy kombinuj. :)
drhans - Pon Lut 16, 2015 16:15

Witam,

Jestem posiadaczem szczurka (samiec okolo 2 mies) od okolo 2 tyg. Kupilem 2 samce (ze sklepu, tak wiem duży błąd którego już raczej nie popełnie. O hodowlach+warunkach zwierząt w sklepach dowiedzialem sie po fakcie) aczkolwiek mimo wielu wizyt u dobrego weterynarza jednego z nich musialem uśpić. Drugi szczurek jest w pełni zdrowy. Mam zatem 2 pytania:

1.Czy jeśli NIE znajdę w dość szybkim czasie szczurka z ogłoszenia/hodowli (poszukiwania już zacząłem) to czy powinienem mu dokupić towarzysza ze sklepu? Zasadniczo chodzi mi o to ile czasu taki szczur może żyć samotnie, by nie wpłynęło to na jego relacje z innymi szczurami.

2. Obecnie szczurek mieszka w klatce, 50-40-30 lecz w środę będę już posiadał klatkę o odpowiednich wymiarach (70-40-80). I tu pytanie: czy przeprowadzać go do nowej klatki? Czy lepiej poczekać do momentu aż znajdę mu kolegę? Chodzi mi o to że z tego co zrozumiałem szczury najlepiej łączyć na neutrealnym terenie, a nowa klatka takie warunki by poniekąd spełniała.

Z góry dzięki-wszelkie rady i sugestie spoza ścisłego tematu chętnie wysłucham

[ Komentarz dodany przez: limomanka: Wto Wrz 13, 2016 07:58 ]
Przeniosłam posty z tematu zbiorczego.

Devona - Pon Lut 16, 2015 19:39

drhans, malucha z hodowli można znaleźć "na szybko" tylko wtedy, gdy zostają jakieś wolne malce, na które wcześniej nie było zapisu lub ktoś zrezygnował. Dlatego najlepiej szukać intensywnie szczurka z adopcji, bo tych przeważnie nie brakuje :) . Skąd jesteś?

Jeżeli chodzi o pomysł z łączeniem w nowej klatce, to nie jest zły, ale ja bym długo nie czekała z przeprowadzką chłopaka do nowego lokum, bo rozmiar klatki ma wpływ na prawidłowy rozwój. Samce dość szybko osiągają spore rozmiary i te 30 cm to naprawdę mało miejsca w kontekście swobodnego poruszania się.

drhans - Pon Lut 16, 2015 20:09

Jestem z Białegostoku. Wiem ze nawet była tu kiedyś hodowla, ale już chyba nie działa. Szkoda mi teraz tego małego co się ostał. Zresztą ja też stary koń, a jak szedłem wczoraj do weta to dopiero po podwójnej melisie. ;-)
smeg - Pon Lut 16, 2015 21:13

drhans, w tej chwili są w Polsce tylko dwie aktywne rodowodowe hodowle, obie w Warszawie (niedługo kolejna w Poznaniu). Tutaj są wolni chłopcy, o ile dobrze czytam: http://forum.szczury.biz/...p=993713#993713 . I jeszcze tutaj jeden wolny: http://forum.szczury.biz/...p=993166#993166 . Z transportem Wawa-Białystok zazwyczaj nie ma problemu, zawsze znajdzie się ktoś, kto akurat jedzie tą trasą i przewiezie szczurka ;) W pierwszym poście każdego z tematów masz link do ankiety, którą trzeba wypełnić i odesłać do hodowcy.

A szczurki do adopcji za darmo znajdziesz tutaj:
- http://forum.szczury.biz/viewforum.php?f=63
- http://szczury.org/viewforum.php?f=163
- https://www.facebook.com/SzczurzeAdopcje?fref=ts

Angelika30 - Śro Mar 25, 2015 14:52

Witam, mam pytanie. Posiadam jednego szczurka, wiek około 6-7 miesięcy, tak mi się zdaje. Znalazlam go na klatce schodowej z klatką. Chciałam przygarnąć 2 szczurki w wieku około 2-3 tygodnie. Czy mogę je dać do jednej klatki z tym starszym? Proszę o odpowiedź.
Bo te małe są trzymane w małym pojemniku u sąsiadki od znajomej, a nie mam drugiej klatki obecnie. Proszę o pomoc :?:

[ Dodano: Śro Mar 25, 2015 15:01 ]
A te dwa malce chcę przygarnąć, ponieważ zal mi patrzeć na nie, jak siedzą w tym małym niby akwarium :(

[ Komentarz dodany przez: smeg: Śro Mar 25, 2015 16:37 ]
Poprawiłam błędy, post był nieczytelny. Zwracaj większą uwagę na interpunkcję i ortografię, jeśli chcesz otrzymać odpowiedzi od innych użytkowników.

bolek - Śro Mar 25, 2015 15:03

Najpierw wypuśc wszystkie razem na teren neutralny i Zobacz jak bbędą się zachowywaćw stosunku do siebie. Ja np dałem od razu nowego szczura do klatki po pierwszym wybiegu i nic nie było pod warunkiem, że szczurki są tej samej płci no i czy masz wystarczająco ddużą klatkę na ta ilość szczurów.
Angelika30 - Śro Mar 25, 2015 15:08

Klatkę obecną mam dwupiętrową, za mała na 3 co prawda, ale już szukam większej. Koleżanka mi pożyczy klatkę dopóki nie kupię większe. Chciałabym, żeby były w jednej, ale boję się, że ten starszy może zbyt dominować i im krzywdę zrobić. A klatkę mam 1 m długą, a szeroką na 0.50 cm, wysoka też na 0.50 cm
To znaczy pożyczę od koleżanki, ale myślę o kupnie takiej samej.

Pyl - Śro Mar 25, 2015 15:15

Angelika30, szczurki w wieku 2-3 tygodnie muszą być jeszcze z matką i są karmione mlekiem. Jesteś pewna ich wieku? Może wstaw fotki, pomożemy ocenić.

bolek ma rację - zanim planujesz połączyć szczurki musisz:
- wiedzieć jakiej są płci (!!!) - nie można łączyć szczurów różnej płci, bo będzie z tego masa małych,
- nie można ich wrzucić do klatki Twojego / Twojej ogoniastej, bo to grozi ich zagryzieniem - to teren Twojego / Twojej szczurzynki i ma prawo go bronić. Przed łączeniem koniecznie poczytaj o prawidłowym łączeniu - decydowanie nie zalecam łączenia "na hura", "na już", bo nie mam klatki. Skąd jesteś? Może ktoś może pożyczyć Ci klatkę na okres przejściowy?
- wskazane jest, aby malce miały kwarantannę - skoro nie są z dobrych warunków to nie wiadomo czy nie są chore lub / i nie mają pasożytów
- Twój szczurek / szczurzynka też nie powinna siedzieć sama - dobrze, że myślisz o towarzystwie dla niego / niej.

Angelika30 - Śro Mar 25, 2015 15:32

Ja jestem z Gliwic, koleżanka mi pożyczy klatkę, ale nie na długo. Zresztą pisałam, że myślę o kupnie klatki podobnej do tej, co pożyczę od koleżanki. Ale chciałam się dowiedzieć, czy mogę je połączyć tak od razu, ale widzę, że moje obawy były słuszne, że lepiej odczekać i małymi kroczkami.
smeg - Śro Mar 25, 2015 16:52

Angelika30, szczurki muszą mieć 4-5 tygodni, żeby oddzielać je od matki. Musisz też być pewna, że dwa maluchy które weźmiesz, to też samce - nie można łączyć samic z samcami, bo będą się rozmnażać i za chwilę będziesz miała 40 szczurów.

Sprawdź jakie odstępy między prętami ma ta klatka od koleżanki. Sądząc po wymiarach to klatka dla królika/świnki morskiej, więc odstępy mogą być za duże dla małych szczurków i będą z niej uciekać. http://forum.szczury.biz/...t=17180&start=0 - tutaj jest temat o wyborze klatki, przejrzyj i poszukaj odpowiedniej dla siebie. Na 3 szczury dobra będzie 70 x 40 x 60 cm albo 80 x 48 x 60 cm. Nie kupuj w sklepie zoologicznym, bo są małe i strasznie drogie, lepiej kupić taniej przez internet.

Co do łączenia maluchów ze starszym szczurkiem - potrzymaj je ok. tydzień oddzielnie, żeby poobserwować małe i zobaczyć, czy nie są chore i że nie zarażą Twojego szczura. Potem małymi kroczkami możesz zacząć je ze sobą spotykać na neutralnym terenie (czyli w innym pokoju, niż ten w którym Twój szczur jest wypuszczany z klatki), według poradnika łączenia.

LizaR - Śro Mar 25, 2015 22:28

Od czego zależy kolor ogona szczura ? zauważyłem ze niektore na zdjeciach maja czarne, inne białe (moje też).


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group