To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Odżywianie - Ile i co szczur powinien jeść? - temat ogólny

Aless - Pon Sty 17, 2011 03:57

Moje koleżanki mają z Łodzi i dzięki nim się zdecydowałam :wink:
Bylam nawet po jednego ogonka z koleżanką tam i warunki super.
Miałam inne zwierzęta od hodowców i wiem na co zwracać uwagę :>

A pseudo hodowczyni wszystko mi tłumaczyła. Zajmuje się szczurkami już 5 lat
i myślę, że po tym, że szczurki koleżanek byly od początku i są zdrowe i wesołe
wystarczy mi do tej decyzji.
No chyba, że powinnam zwrócić jeszcze na coś szczególną uwagę???? :shock:

Anonymous - Pon Sty 17, 2011 08:14

Aless napisał/a:
No chyba, że powinnam zwrócić jeszcze na coś szczególną uwagę????


tak, na to, że wspierasz pseudohodowle ;]

furburger - Wto Sty 18, 2011 14:33

a czy to prawda co do mięsa czerwonego że po takim stają się agresywniejsze ?
ja raz na jakiś czas daje drób ugotowany w niesolonej wodzie i znika bardzo szybko :D i co z tymi wszystkimi szynkami i kiełbasami itp ? jestem ciekawa czy raz na jakiś czas mogłabym dać po kawałeczku ;>

Mangusta - Śro Sty 19, 2011 11:36

nie, to tylko głupia urban legend rozpowiadana przez ludzi którzy się nasłuchali bzdur od jakichś nieprofesjonalnych deratyzatorów. chyba takie "jak posmakują ludzkiego mięsa" ale dostosowane do obecnego poziomu realizmu i logiki w świecie.
Aless - Czw Sty 20, 2011 00:17

Czy kundelek czy rasowy, czy z hodowli czy ze schroniska, kochać będe. :] :P
Gienia - Śro Mar 09, 2011 19:21

Podczepię się pod ten temat :) Chciałam się zapytać jak to powinno myć ilościowo z tym jedzonkiem u szczurków wiekowo? Taka standardowa mała miseczka 300 ml ile razy dziennie powinna być zapełniana np granulatem rat complete? Jk miałam szczurki zazwyczaj stosowałam metodę miska pełna-nie sypie, zauważam, że maluchno na dnie- dosypuję.
ko93 - Pią Mar 11, 2011 19:35

Trochę się podczepię, u mnie szczury mają zawsze miskę z suchy jedzonkiem ,do tego kolby i sól mineralna i wapienka :) a na dodatek dostają kolację i różne smakołyki :lol: w sumie to nie wiem jak im wydzielać jak są w różnym wieku jest ich 6 zaraz będzie 9 każda ma własne potrzeby :?
orłoś - Śro Kwi 06, 2011 19:58

sachma napisał/a:
Asaurus, uwiez, gdybym znala diete niskokaloryczna i jednoczesnie odpowiednia przy megacolonie to posluchalabym rady... ale nie znam takiej diety niestety...


cześć wszystkim, jestem nowy na forum.

Jeżeli chodzi o dietę niskokaloryczną, to zasugeruję dawanie zwierzeciu karmy z wysoką zawartością błonnika. Ludzie, psy i koty nie trawią błonnika (nie wiem jak to jest u szczurów).
Błonnik w układzie pokarmowym chłonie wodę i pęcznieje dając uczucie sytości jednocześnie nie zawierając dużej ilości kalorii. Błonnik w formie fajnych "płatków" można dostać w marketach (choćby w Auchan'ie) i troszkę go pokruszyć aby był w mniejszych kawałkach, odpowiednich dla wielkości zwierzęcia. do tego poleciłbym pare kropel tranu ( olej rybny zawiera ogromne ilości kwasów EPA i DHA (czyli omega 3)) uzupełniony kilkoma kroplami oleju roślinnego (zawieraj znacznie więcej innych kwasów tłuszczonych (np. linolowego) niż tłuszcze zwierzęce). Do tego wmieszać trochę kropel preparatów witaminowych, ew. sproszkować tabletki.

Jeżeli zwierze jest otyłe, to moze byc też wynikiem cukrzycy, w takim wypadku nie zaleca się stosowania ryżu i zbóż gdyż maja one wysoki indeks glikemiczny. Można używac kukurydzy i soji, z naciskiem na soję ;) Poza tym ryż jest bardzo ubogi w składniki mineralne.

Jezeli tak jak pisała sachma, zwierz ma problemy z jelitem grubym, to nie nalezy stosowac błonnika który jest tylko i wyłącznie celulozowy(z Wiki: "Przeciwwskazaniem do stosowania diety wysokobłonnikowej są m.in. stany zapalne żołądka, trzustki, dróg żółciowych i jelit, stany niedoboru białka i składników mineralnych, nieżyty przewodu pokarmowego, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy oraz choroby zakaźne."). Nie można go stosowac poniewaz celuloza ma najwyższą (100%) zdolnośc do fermentacji w jelitach, zamiast tego użyć można soji (20% zdolnośc fermentacji), pulpy cytrusowej(12%) albo jabłek których pektyny nie fermentują (0%).

Musicie poeksperymentować, a na pewno znajdziecie jakies rozwiązanie:) zawsze gdyby karma przez was skomponowana nie odpowiadała smakowo waszemu pupilowi, to możecie użyć spożywczych olejków zapachowych (takich jak się używa do ciast) tylko tzreba je mocno rozcieńczyć gdyż są mocno skoncentrowane, po czym wymieszać z tym co zrobiliście i wrzucić kilka smakołyków:)

Tygrys66 - Śro Kwi 06, 2011 21:12

Soja może spowodować wzdęcia, zwłaszcza w przypadku tak małych zwierząt. Mają dość szybki metabolizm i gwałtowne trawienie może spowodować szczurzy balonik a to nic przyjemnego. Z tego samego powodu należy uważać z błonnikiem. W małej ilości jest zbawienny, w dużej może zaszkodzić jeśli zwierzak ma problemy z ukł. pokarmowym.

Tłuszcz powinien być podawany w ilości 1-2 krople/szczura/tydzień, w większej ilości wątroba nie nadąży z rozkładem i zwierzak nam się rozchoruje.

orłoś - Śro Kwi 13, 2011 22:33

Tygrys66, dobrze, że prostujesz to co napisałem.

Swój post napisałem posiadając wiedzę z zakresu żywienia psów i kotów, jak widac mocno na szczurki sie to nie przekłada ;)

Tygrys66 - Śro Kwi 13, 2011 22:50

orłoś, zauważyłam właśnie :) ale wspólnymi siłami można zdziałać cuda ^^
didko - Sob Lut 11, 2012 11:54

a ile jedzenie wychodzi nie w gramach tylko w dużych łyżkach stołowych????
Kasik - Sob Lut 11, 2012 12:52

didko, to zależy od tego, jaka to karma. Sprecyzuj może chociażby, czy chodzi Ci o ziarenka czy o granulat? Ale duża pełna łyżka stołowa karmy typu Tima to będzie jakieś około 35g, +/- 5g, płaska ok. 15-20g myślę.
didko - Sob Lut 11, 2012 17:06

karma ala ziarna lub vitakraft ???
Kasik - Sob Lut 11, 2012 18:45

didko, no to tak jak napisałam ;) Więc na dorosłego niezbyt dużego ogona jedna płaska łyżka karmy przeciętnie. Najlepiej i tak zaopatrzyć się w wagę kuchenną, przy szczurach się przydaje, żeby chociażby obserwować, czy nie chudną nagle, co może być objawem choroby. No i wtedy można sobie dowolną karmę zważyć w dowolnym pojemniczku, którym chce się dozować jedzonko :)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group