To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Odżywianie - Ile i co szczur powinien jeść? - temat ogólny

smeg - Wto Lut 03, 2015 10:56

Kasik, wedlug Shunamite Diet szczur wrecz powinien miec pusta miske po ok. 18-20 godzinach ;) 15 g na sporego samca to rzeczywiscie moze byc za malo, ale 20 g to juz dosc sensowna dawka, stad ten przedzial. Nie chce sie wyklocac o 5 g karmy, doswiadzczeni posiadacze szczurow moga sami dobierac dawke odpowiednia dla wlasnego stada, ale mysle ze nie ma co mieszac w glowach tym poczatkujacym ;)
Emilia - Wto Lut 03, 2015 13:30

Przerwy w jedzeniu (nizej zwane 'intetmittened fasting)' i niewielka restrykcja kaloryczna wrecz pozytywnie wplywaja na zdrowie oraz dlugosc zycia szczurow i myszy (i wielu innych organizmow).

Cytat:
Dietary restriction has been shown to have several health benefits including increased insulin sensitivity, stress resistance, reduced morbidity, and increased life span.

http://www.pnas.org/content/100/10/6216.full

Cytat:
Dietary restriction (DR) has been shown to increase life span, delay or prevent age-associated diseases, and improve functional and metabolic cardiovascular risk factors in rodents and other species.

http://www.fasebj.org/content/20/6/631.full

Cytat:
Calorie restriction (CR) extends life span and retards age-related chronic diseases in a variety of species, including rats, mice, fish, flies, worms, and yeast

http://ajcn.nutrition.org/content/78/3/361.full

To, ze szczury potrzebuja jedzenia w misce 24/dobe, albo ze przerwy nie moga byc wieksze niz godzina, to mit, wywnioskowany przez ich szybki metabolizm. :wink:

U mnie np. miska pusta jest czesto nawet kilka godzin przed kolejnym jedzeniem, bo wieksza czesc jej zawartosci pozeraja zaraz po podaniu, starsze i mlodsze. Dostaja wlasna mieszanke rano, wrzucam z wyczuciem. Kiedy wagowo idzie za bardzo w gore, daje przez kilka dni troszke mniej niz zwykle. Bardzo aktywne szczury dokarmiam w czasie wybiegu jakims zdrowym smakolykiem kiedy widze, ze sie wyszalaly i do nastepnego podania - wieczornej miski ze swiezym jedzeniem jeszcze czas. U mnie podawanie ad libitum niestety w ogole by sie nie sprawdzalo, bo mimo wysokiej aktywnosci, moje szczury po prostu kochaja szamac za duzo.

Ile g dokladnie trzeba dawac zalezy od indywidualnego stada (wiek, ilosc szczurow, predyspozycje genetyczne, plec, kazdy szczur ma tez inny metabolizm) i karmy (Ekstrudaty z karm komercyjnych z ubogiej maki pszennej i odpadow roslinnych versus wlasna, pelnowartosciowa mieszanka to dwa swiaty np., mimo podania tej samej ilosci w g) oraz kwestii, ile podajemy swiezego pokarmu a nawet pory roku lub dnia. I tak nigdy nie bedziemy pewni, szczegolnie przy wiekszych stadach, czy kazdy zje swoje 15g, czy 20g, czy 30g, czy jakas samiczka z potrzeba 15g nie pozwoli sobie na 25g, oraz czy kazdy zje swoje proporcje makro i mikro. :roll:
Dlatego rzeczywiscie nie ma sensu klocic sie o dokladne liczby. Dla ludzi tez nie ma jednej jedynej odpowiedniej diety, jesli chodzi o ilosc i czestotliwosc. Nie ma jednej recepty, poczatkujacy moga zaczac od 15-20g na ogonka, ale musza wtedy takze zaczac obserwowac, i ewentualnie modyfikowac tu i tam, na jakiej ilosci rzeczywiscie pozostanie u danego stada.

Pyl - Wto Lut 03, 2015 13:50

Emilia napisał/a:
To, ze szczury potrzebuja jedzenia w misce 24/dobe, albo ze przerwy nie moga byc wieksze niz godzina, to mit, wywnioskowany przez ich szybki metabolizm. :wink:
Tak podejrzewałam, dzięki bardzo za artykuły :kwiatek:
Choć rozumiem, że czym innym jest "dietary restriction" a czym innym fakt posiadania pustej miski - przykładowo konie też nie powinny być przekarmiane, a jednocześnie powinny mieć stale nieograniczony dostęp do siana (bo ich żołądek jest dostosowany to stałej podaży nisko energetycznej paszy). Idę czytać o "intetmittened fasting" :)

/Edit do MT
Może wrzucić to do wątku Ile szczur powinien jeść? Lub do tego o otyłości?
Tu nikt nie będzie szukał informacji.

Emilia - Wto Lut 03, 2015 14:10

Cytat:
Choć rozumiem, że czym innym jest "dietary restriction" a czym innym fakt posiadania pustej miski

Pyl, tez tak to widze, pusta miska na odpowiedni czas to krotkotrwale 'intermittened fasting' i bedzie miec dobry wplyw na organizm szczura (i innych wymienionych zwierzat), ale konia lub krowy juz nie i nie jest automatycznie restrykcja kaloryczna. Aczkolwiek w wielu artykulach te dwie metody ida w parze. :)

jokada - Wto Lut 03, 2015 17:29

Według mnie jeszcze kluczowa jest kaloryczność/wartości odżywcze i atrakcyjność karmy
Bo przy karmie niskiej jakości i atrakcyjności - to że będzie ona cały czas w misce nie znaczy że szczury są najedzone
Za to atrakcyjna, smaczniejsza karma może w nadmiarze znikać z miski, najzwyczajniej dlatego ze któryś ze szczurów jest bardziej łakomy.

mmarcioszka - Śro Lut 04, 2015 23:04

Z ciekawości przeliczyłam i u mnie wychodzi ok. 4g karmy na 100g szczura. Wcale nie jest to dużo, bo paskudy wciągają prawie wszystko od razu i nie tyją, na czym najbardziej mi zależy.
kasia2406 - Czw Lut 12, 2015 20:13

Czy szczurasom szkodzą :
Pistację , banany , zieloną herbata bez cukru (piły już raz) , rukola , cytrusy .
Będę wdzięczna za pomoc :super:

[ Komentarz dodany przez: limomanka: Czw Paź 06, 2016 11:13 ]
Scaliłam z wątku zbiorczego.

wilczek777 - Czw Lut 12, 2015 21:08

kasia2406 skorzystaj z opcji szukaj i znajdziesz odpowiedź.
Emilia - Czw Lut 12, 2015 21:15

kasia2406, cytrusow nie dajemy samcom, ze wzgledu na d-limonen w nich zawarty, ogolnie kwasnych owocow nie dajemy najlepiej w ogole, takze samicom nie.
Banany dajemy dojrzale i tylko jako smakolyk bo sa tuczace.
Pistacje tez jako smakolyk i TYLKO jesli sa niesolone.
Zielonej herbaty zdecydowanie nie.
Rukola jest ok.

mihoshi1989 - Sob Maj 16, 2015 18:15
Temat postu: Żywnienie- nie za dużo? nie za mało?
Hej,
od tygodnia mam dwóch szczurzych chłopaków. I zastanawiam się czy ich nie przekarmiam/ nie dokarmiam...
Na stałe mają miseczkę z ziarenkami. Oprócz niej dostają co wieczór ok. 1,5 łyżeczki gerbera (obiadek nie deser) oraz warzywa- po plasterku marchewki, pomidorka koktajlowego na pół i co tam jest raz ogórek, raz kalafior, kukurydza z puszki (Frodek uwielbia).
Czy mogę im dać ugotowanej wątróbki drobiowej? (gotuje dla psa dziś więc bez przypraw).

Szczurówka - Sob Maj 16, 2015 20:07

mihoshi1989, a jakiej firmy ta karma? polecam wyeliminować gerberki gdyż zdrowe szczury tego nie potrzebują.
mihoshi1989 - Sob Maj 16, 2015 20:26

Karma dla szczura firmy Nestor- taką polecili mi w zoologu. Więcej nie kupie :)
Szczurówka - Sob Maj 16, 2015 21:22

mihoshi1989, Nestor to syf. Lepsze np. JR Farm, Vilmie, VL...
nimka - Nie Maj 17, 2015 08:35

Kukurydza z puszki jest słodzona, więc z nią nie należy przesadzać ;)

VL -> Versele Laga, najlepiej w wersji Mouse&Rat Complete http://hipcio.sklep.pl/pr...e-complete-500g
Ta w wersji VL Rat Nature wg mnie ma za dużo białka (ale dla rosnących szczurków, tak do 3-4 miesiąca jeszcze ujdzie, dla dorosłych już bym nie polecała).
JR Farm Uczta Szczura albo JR Farm Wellness http://www.zooplus.pl/sho...y/jr_farm/32108 , http://hipcio.sklep.pl/pr...a-szczurow-25kg
Vilmie (to raczej tylko na zooplusie się dostanie)
To te polecane łatwo dostępne ;)

Ja swoim szczurom od 1,5 miesiąca podaję własną mieszankę, ale stworzenie takiej mieszanki nie jest zbyt łatwe oraz jak się ma tylko 2 szczurki - mieszanki wychodzi zdecydowanie za dużo. Mojej przy 7 szczurach wystarczy na 4 miesiące, a zrobiłam najmniejszą ilość jaką się dało.
http://forum.szczury.biz/...1001229#1001229
Nie należy jej tworzyć "na oko", tam wszystko jest precyzyjnie wyliczone.

Karena - Nie Maj 17, 2015 12:24

mihoshi1989, Zakładając nowy temat, sprawdź, czy taki sam lub podobny już nie istnieje.
Scaliłam z istniejącym tematem.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group