To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Higiena i pielęgnacja - Obcinanie pazurków.

Pyl - Sob Kwi 07, 2012 20:24

Zizollo, szczur zdenerwowany podrapie Cię nawet bardzo krótkimi pazurkami. Nie żartuję - po prostu szczur w sytuacji nerwowej wpija się pazurkami (trochę tak jak kot, który potrafi je wysunąć - szczur co prawda nie wysuwa pazurów, ale inaczej stawia łapkę). Obcinanie pazurków jest ważne wtedy, gdy są długie - bo ogon może się zahaczyć takim pazurkiem o hamak i problem (z pazurem, z łapką,...) gotowy. Oczywiście nasz komfort po obcięciu im pazurków też rośnie, ale nie zawsze tak bardzo jak się spodziewamy ;)
Obejrzyj sobie ich pazurki - zazwyczaj widać od razu się czy są długie czy nie.

Ever - Sob Kwi 07, 2012 21:25

Dexter`owi albo nie rosną pazury (to chyba niemożliwe :roll: ), albo on sobie obgryza jak nie patrzę, bo biega tyle co Alfred, a jemu to trzeba obcinać co tydzień (takie haki rosną, że zaczynam się bać o swoją skórę).
Sadzam go na kolanach jak małe dziecko :lol: i obcinam. Wyrywanie jest, odpychanie łapkami, czasem fuczenie. Co jakiś czas go puszczam na kilka sekund, żeby się uspokoił, pochodził... a potem znowu go sadzam i tak do skutku = obcięcia wszystkich pazurów. :twisted:

Nie taka mission impossible jak się na początku wydawało. :wink:

Mao - Sob Kwi 07, 2012 22:10

Ever, ja 2 szczurom nie musiałam wcale obcinać pazurów :) z tym, że i tak chodziłam cała podrapana, bo jedna panna miała wprawdzie pazurki krótkie i ładnie zaokrąglone na końcach, ale za to była dość duża i ciężka.
W obecnym stadzie nie przyłapałam żadnej na pedicurze, ale kiedy były dwie na początku, widywałam to dosyć często. Same dbały, a jedna i tak miała dosyć długie pazurki.

AngelsDream - Śro Lis 21, 2012 21:36

Jeśli ktoś się boi obcinać pazury, w wersji ze szczurem w miarę grzecznym wygląda to tak:

http://www.youtube.com/wa...pkOGY1VmY4&hd=1

Ważne, żeby obcinać samą końcówkę, sprawnie i lekko pod kątem.
Na filmiku powyżej do obcinania pazurów wykorzystywany jest zwykły obcinacz dla ludzi. Gilotynki i nożyczki przeznaczone dla zwierząt w przypadku szczurzych pazurów u nas się nie sprawdziły.
Uwaga! Cięcie zbyt głębokie spowoduje naruszenie rdzenia pazura, a tym samym krwawienie oraz ból. Część szczurów obgryza pazury sama, inne nie robią tego w ogóle. Jeśli pozwolimy pazurom przerastać, ich miazga twórcza, czyli żywa część pazura będzie się rozrastać.

Obcinanie pazurów jest istotne zwłaszcza u starszych szczurów, które łatwiej mogą się o coś zahaczać.


Ten pan ma za długie pazury i okresowo wymaga obcinania.


A ten pan obgryza i ściera pazury sam.

Zalążek do przyszłego artykułu o pielęgnacji szczurów.

Jeszcze w temacie techniki obcinania, bo ta może się wydawać dziwna: nie każdy szczur jest grzeczny i nie każdy pozwala sobie dobrze obcinać pazury. Tę konkretną Asaurus opracował w toku doświadczeń ze szczurami z przeróżnych półek grzeczności. Nie jest idealna, bo pod względem kątów bardziej wskazane jest odwrotne trzymanie obcinacza w stosunku do pazura, ale przy tej mamy najmniej (prawie w ogóle) zbyt głębokich nacięć nawet u wyjątkowo niegrzecznych egzemplarzy.

Pyl - Śro Lis 21, 2012 22:18

Ja mogę tylko dodać, że preferuję mniejsze obcinaczki - łatwiej nimi operować.
A filmik super.

Ninek - Pon Gru 31, 2012 11:50

Co zrobić ze szczurem, który sam nie ogarnia swoich pazurów, a obciąć sie ich nie da?
Moja tymczaska ma straszne szpony, które zaczynają jej przeszkadzać. Obciąć sie ni cholery nie da, bo miota sie jak wściekła i gryzie.

AngelsDream - Pon Gru 31, 2012 11:52

Ninek, są różne glinki i masy, na których małe gryzonie i ptaki mogą ścierać pazury po zainstalowaniu tych ustrojstw w klatce.
Ninek - Pon Gru 31, 2012 11:55

AngelsDream, a wiesz może, jak sie toto nazywa i gdzie to dostać?

Na razie wpadł mi do głowy tylko pomysł z delikatnym papierem ściernym, ale boje sie, że sobie stopki poobciera. No i z kamieniem, ale nie wiem czy to w ogóle zda egzamin.

AngelsDream - Pon Gru 31, 2012 11:59

Ninek, np. : http://www.zooplus.pl/sho...e/jr_farm/61356

Ale za Chiny Ci nie powiem, czy to skuteczne.

SilRats - Pon Gru 31, 2012 12:25

Ja podpowiem, że posiadam w klatce kilka półek z pumeksu. Umieszczone np pod poidłami, żeby musiały na nie wchodzić i ścierać pazurki.
Pomagają. Połowa chłopaków nie ma ostrych przednich łapek, a ogólnie pazurki muszę im skracać raz na 1-2 miesiące.

http://www.ebay.co.uk/itm...=item1e7445e3d3

Jak ktoś ma trochę zacięcia DIY, to spokojnie znajdzie sposób by zamonotać i zwykłe kawałki pumeksu do stóp :) .
Wiem tez że sporo osób używa drobnoziarnistego papieru ściernego obijając np. drewnianą półeczkę w takim samym celu - by zmusić szczurasy do chodzenia po tym.


Ninek, a z pomoca drugiej osoby, obwijając lekko szczurasa w ręcznik? Ja tak robię z jednym moim chłopakiem, który nie cierpi być trzymanym na rękach w jakimkolwiek celu.

Ninek - Pon Gru 31, 2012 12:33

SilRats, w taki sposób by sie pewnie dało, ale ja ją próbuje oswoić od wielu tygodni - taka akcja to będzie cofnięcie do poprzedniego poziomu, na którym gryzła wszystkich jak leci...

Spróbuje chyba z papierem ściernym. Jakimś drobniutkim i dosyć delikatnym.

SilRats - Pon Gru 31, 2012 12:40

A i przypomniałam sobie, że proste i skuteczne jest ponoć postawienie cegły. :lol:
jancia - Wto Sty 01, 2013 14:18

SilRats napisał/a:
Ja podpowiem, że posiadam w klatce kilka półek z pumeksu. Umieszczone np pod poidłami, żeby musiały na nie wchodzić i ścierać pazurki.
Pomagają. Połowa chłopaków nie ma ostrych przednich łapek, a ogólnie pazurki muszę im skracać raz na 1-2 miesiące.

http://www.ebay.co.uk/itm...=item1e7445e3d3
super sprawa te płóki :)
K3 - Śro Sty 16, 2013 21:52

Jestem po pierwszym obcinaniu pazurków u Pufki, która jak najszybciej chciała czmychnąć. Obcinanie u niej było możliwe dopiero kiedy dostała smakołyk i przez jakiś czas się nie ruszała. Jestem zadowolona, bo to była moja pierwsza próba udana a bałam się, że zrobię krzywdę małej. Sprawdziły się takie obcinaczki jak na załączonym wyżej filmiku, moja wersja obcinaczki jest mniejsza.
Uf. :mrgreen:

krysztalowy_noz - Czw Sty 17, 2013 21:15

Gratuluję :) Ja mojemu szczuraskowi niestety nie daje rady obciąć pazurów. Bo jak np. dam mu jakiś je smakołyk, i zacznę go dotykać, to fuka na mnie :shock: i nie mam możliwości mu ich obciąć. :cry:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group