To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Klatki i wyposażenie - Kalkulator szczurzych klatek

Asaurus - Wto Kwi 03, 2012 00:35
Temat postu: Kalkulator szczurzych klatek
Już jakiś czas temu doszedłem do wniosku, że kalkulator z RatGuide'a nie tylko bazuje na zbyt uproszczonym wzorze, który dla dużych stad zawyża wymiary klatek, ale przede wszystkim nie uwzględnia stopnia upakowania hamaków i półek wewnątrz klatki. Dlatego też z pomocą Pylki opracowaliśmy ulepszony algorytm przeliczania kubatury klatki na ilość szczurów i w rezultacie powstał cały kalkulator.

Jest to pierwsza, testowa wersja kalkulatora wyliczającego wielkość klatki na podstawie ilości szczurów oraz maksymalną ilość szczurów możliwą do upakowania w klatce danych wymiarów. Trzecią, główną funkcją jest uwzględnianie powierzchni wyposażenia i korekta ilości szczurów. Znalazło się także wyliczenie ilości poideł, w jakie powinna być wyposażona klatka, oraz średnia wysokość użytkowa klatki wyliczana ze stosunku objętości do powierzchni wyposażenia. Jest to w przybliżeniu średnia wysokość od półki czy hamaka do kolejnego elementu nad nim. Według założeń nie powinna ona być mniejsza niż 15cm (zbyt ciasno upakowana lub zbyt niska klatka) ani większa od 30cm (zbyt pusta klatka, możliwość upadku szczura ze znacznej wysokości).

Rozumiem, że na pierwszy rzut oka kalkulator może się wydawać skomplikowany w użyciu, dlatego dodałem krótkie opisy po prawej stronie. Celowo nie chcę na razie pisać tutaj dokładnej instrukcji obsługi, aby przetestować czy interface i opisy są zrozumiałe dla przeciętnego użytkownika.

W czasie pisania kodu tego kalkulatora obmyśliłem dwa inne układy, ale chciałbym poczekać na Wasze wypowiedzi dotyczące pierwszej wersji, aby nie dublować błędów i niedociągnięć w kolejnych.

Przepraszam za umieszczenie na badziewnym serwisie ale tylko taki miałem na szybko pod ręką (reklamę zabijamy w prawym górnym rogu).

Poniżej w temacie wpisujcie swoje spostrzeżenia i uwagi.

Dodatkowo ogłaszam konkurs na sensowną i zwięzłą nazwę dla mojego najnowszego dzieła. Jeżeli pomysły na nazwę będą fajne to na pewno nie zabraknie nagród.


http://pliki.szczury.biz/klatki/rcc.html



------------------------------------------------------

Poniżej instrukcja obsługi na przykładzie

------------------------------------------------------


L poprosiła o wyliczenie jej klatki, stwierdziłem że to dobry przykład do opisania działa obu trybów kalkulatora i sposobu interpretacji wyników.

dane wejściowe: napisał/a:
Mam 6 samiczek: 4 w przedziale pierwszym, 2 w drugim
Wielkość mojej klatki to: 80x50x70 (szer/gł/wys)
Mam:
- 3 tarasy Ferplast,
- 2 hamaki średniej wielkości
- 1 rure powieszana
- 1 sputnik
- 1 domek w kuwecie klatki


A. sprawdzamy klatkę na podstawie ilości szczurów:



1. klikamy kropkę przy pierwszym polu w "Pojemność szczurów" aby przełączyć tryb.
2. Wpisujemy 4 w pierwsze pole, 2 w drugie.
3. W "Wymiary klatki" odczytujemy minimalną wielkość klatki dla tej liczby szczurów.
4. W "Proporcje klatki" możemy zmienić opcję jeżeli planujemy np wolierę, na razie pozostawiłem domyślną szynszylówkę.
5. W polu "Wyposażenie" wpisujemy dane w z powyższej listy. Na razie sputnik wpisałem na ostatniej pozycji jako przybliżone 25x25cm (pewnie powinno być ze dwa razy więcej).
6. Po wybraniu wyposażenia możemy na górze w "Pojemność szczurów" w dolnym szarym wierszu odczytać maksymalne ilości szczurów wynikające z powierzchni wyposażenia. Tutaj zwracamy uwagę na łączniki, na górze są dwa plusy na dole "lub". Na górze mamy sumę 4 małych i 2 średnich szczurów, na dole 5,5 małych lub 4,4 średnie lub 3,7 spaślaka. Wielka liczba po prawej, jak i dwie wartości "Maksymalnej ilości szczurów..." w oknie "Opis" odnoszą się tylko do średnich szczurów, dlatego te wyniki należy zdroworozsądkowo interpretować jeżeli liczymy dla małych lub wielkich szczurów. "4" wynika z zaokrąglenia 4,4 czyli mniejszej wartości, bo w górnym wierszu mamy 5,2 (suma 4małe+2średnie).
7. Na dole w oknie "Opis" średnia wysokość użytkowa jest wyliczana ze zwykłego dzielenia objętości klatki V przez powierzchnię wyposażenia P. Powinna się zawierać między 15 a 30cm. Druga wartość 5.2 średniego szczura jest wyliczana z 4 małych i 2 średnich wpisanych na górze. Czwarta pozycja "Powierzchnia przypadająca..." ma podstawioną liczbę szczurów wpisaną na górze zaokrągloną do całych szczurów (5,2 -> 5). Z powierzchni P podzielonej przez tą liczbę szczurów wyliczamy powierzchnię jaka przypada na jednego szczura. Wg Ratguide'a powinny to być 2 stopy kwadratowe czyli 1800cm2. Ta wartość jest prawdziwa dla 4-5 szczurów, przy większych stadach spokojnie wystarcza 1500cm2 zaś dla 2-3 ta wartość powinna być dużo większa. Oczywiście "5" możemy dowolnie zmienić. Ostatnia pozycja to wyliczenie ilości niezbędnych poideł. Tutaj nie ma większe filozofii, 40ml na szczura na dzień, z tego określona liczba poideł tak aby były minimum dwa w klatce. Znowu ilość szczurów i dni można modyfikować.


B. Wpisujemy wielkość klatki wraz z wyposażeniem, odczytujemy maksymalną ilość szczurów i porównujemy z stanem inwentarza.



1. "Wymiary klatki" wpisujemy kolejno 80, 50, 70.
2. "Wyposażenie" jak poprzednio.
3. Odczytujemy wyniki w "Pojemność szczurów": teraz w obu wierszach mamy łączniki "lub", bierzemy pod uwagę mniejszą wartość z każdej kolumny bo oba warunki (objętości i powierzchni) muszą być spełnione. Czyli mamy 6,3 małego szczura lub 5 średnich, porównując do 4 małych i 2 średnich (czyli w zgrubnym przeliczeniu 5,2 średnich) prawie się mieścimy. Trzeba pamiętać, że wyniki z kalkulatora są jedynie wskazówkami, nie bezwzględnymi wytycznymi.
4. Warto zwrócić uwagę że pomimo teoretycznie identycznego wyposażenia jak w przykładzie A powierzchnia a co za tym idzie liczba szczurów na powierzchnię się różni. Dzieje się tak ponieważ mamy inne wymiary klatki przez co są inne wymiary kuwety w pierwszym wierszu "Wyposażenia".
5. Zmianie uległy także wartości w "Opisie" ponieważ bazują one na liczbie szczurów w kubaturze ale zasada pozostaje taka sama jak w przykładzie A.


Podsumowując: jeżeli wpisać dokładnie powierzchnię sputnika to pewnie dobije się powierzchnię do wymaganej dla 4 małych i 2 średnich szczurów. Na kubaturze jest jeszcze trochę zapasu co jest bardzo pozytywne. Zarazem wszystkie wartości w polu "opis" są na zielono a średnia wysokość wręcz idealnie w środku przedziału, co oznacza, że klatka jest dobrze urządzona, szczurom nie powinno być za ciasno, ani za luźno a zarazem nie ma zbędnego wyposażenia do sprzątania.

Karena - Wto Kwi 03, 2012 00:41

Asaurus, Mi nie działa. Nie mogę nic wpisać
Edycja/
Raz działa raz nie.

Asaurus - Wto Kwi 03, 2012 00:46

Karena, zamknęłaś reklamę? Można wpisywać w białe pola, szare są zablokowane. Po lewej są 3 kółeczka, nimi przełączasz pomiędzy trybami szczury<->klatka.
Vaco - Wto Kwi 03, 2012 00:47

Off-Topic:
mi wszystko działa

Cegriiz - Wto Kwi 03, 2012 00:50

Działa ;)

Tylko trochę mi się nie chce wierzyć...

Asaurus - Wto Kwi 03, 2012 00:52

Jakby co w Internet Explorerze nie wyświetlają się wszystkie opisy. W Firefoxie też się rozjeżdża, no i nie dziwne, że Vaco pod operą działa poprawnie :] Poprawka będzie najwcześniej jutro.
baradwys - Wto Kwi 03, 2012 00:56

żeby wpisać muszę trzymać lewy przycisk myszy.
AngelsDream - Wto Kwi 03, 2012 00:56

Vaco, korzystasz z Opery = u Ciebie będzie wszystko działać.

A dla reszty przeglądarek trzeba będzie zrobić łatki.

Vaco - Wto Kwi 03, 2012 00:59

Off-Topic:
ok, rozumiem :)



edit: Ciekawe. Zawsze brakowało mi uwzględnienia poziomu zagospodarowania przestrzeni w klatce, w dotychczasowym kalkulatorze. Logicznym jest, że jeżeli osoba X i osoba Y mają tą samą klatkę, jednak osoba Y ma "wypełnioną" klatkę a osoba X pustą, to w klatce osoby Y komfort mieszkania jest wyższy na tyle, by pomieścić większą ilość szczurów.
Z tego co póki co sprawdziłam, to różnice są znaczące. A to bardzo niebezpieczne dla ludzi podatnych na GMR :P
"Inne wyposażenie klatki"? Np.? Podwieszane rury, a rury leżące w kuwecie liczy się osobno? A na jakiej podstawie wylicza się "zbyt małe wyposażenie klatki"?

AngelsDream - Wto Kwi 03, 2012 01:02

Na razie offtopów tu się nie bójcie, piszcie wszystko. Jak się już uporządkuje sprawy techniczne, to się zrobi artykuł do kalkulatora i temat dyskusyjny (o wynikach) i inny o technikaliach. :)

Trochę to zajmie, ale chyba warto.

mmarcioszka - Wto Kwi 03, 2012 01:09

Nie wiem o co chodzi z tą pierwszą 'częścią'. Wypełniłam sobie wszystko dot. klatki żeby sprawdzić na ile jest szczurów. Chcę wiedzieć ile pomieści samiczek. Wyskoczyło mi w pierwszym wierszu 17 a pod tym 13,4. Co to jest to 'V'(klatka?) i 'P'(wyposażenie?)? Dlaczego w rogu jest 'max.11'?
wuwuna - Wto Kwi 03, 2012 01:39

mmarcioszka napisał/a:
Nie wiem o co chodzi z tą pierwszą 'częścią'.
mmarcioszka, jak wpiszesz ile masz szczurów i jakich gabarytowo w 2 części wyskakują ci wymiary optymalne.

A ja się trochę gubię nie wiem czy dobrze pozaznaczałam, ale wynik mi wyszedł identyczny jak na rattycorner czy fancy.

majlena - Wto Kwi 03, 2012 03:10

mmarcioszka napisał/a:
Chcę wiedzieć ile pomieści samiczek. Wyskoczyło mi w pierwszym wierszu 17 a pod tym 13,4. Co to jest to 'V'(klatka?) i 'P'(wyposażenie?)? Dlaczego w rogu jest 'max.11'?

V to objętość, a P to powierzchnia.
w takim razie wyszło Ci zapewne 17 szczurów jeśli chodzi o rozmiar klatki (kubatura), a 13,4 jeśli brać pod uwagę powierzchnię wyposażenia w klatce.
15 szczurów było by wartością uśrednioną z tych dwóch, co wyszły.
wnioski z tego mogą być takie, że możesz jeszcze trochę rzeczy upchnąć do klatki :]

na razie jestem zachwycona tym kalkulatorem. wiadomo, jeszcze coś tam można poprawić. jestem trochę pedantyczna, ale nie będę się czepiać nieistotnych szczegółów. teraz najważniejsze są uwagi, co do działania kalkulatora.

kalkulator na fancyrats jest stanowczo ubogi i zbyt ogólny. klatka, to nie tylko wymiar zewnętrzny. to jak ją urządzimy, ma wielkie znaczenie. po to ludzie robią sypialnie na antresoli, żeby zyskać dodatkową przestrzeń i tak samo jest w szczurzej klatce.

moja mniejsza klatka według fancyrats jest na 3 szczury. według tego na 4 szczury (3,2-kubatura, 4-pow. wyposażenia) i ja jestem skłonna się z tym zgodzić. nawet więcej niż skłonna, uważam to za sprawiedliwe. dodam, że jestem zwolennikiem różnych rzeczy w klatce, ale bez przesady. szczur musi mieć gdzie się wyprostować.
i owszem wolę większe klatki niż jest to konieczne. zawsze staram się zostawiać zapas (klata na moje szczury+min.1szt szczura)

klatka 5 szczurowa według fancyrats, tutaj jest na 7 (6,7-kubatura i 7,3-pow. wyposażenia). oj GMR się włącza. :]

na moje 4szczury powinnam mieć klatkę min. 70x40x80 z sensownym wyposażeniem. no i tutaj też się mogę zgodzić.

jeśli miałabym się do czegoś przyczepić to:
-fajna by była możliwość zmiany średniej wysokości użytkowej po ustaleniu ilości szczurów i wybraniu wyposażenia. wtedy bym dostała to, czego szukam, przestronną klatkę z tym, co chcę w niej umieścić. ale przecież zawsze można zwiększyć o 1 ilość szczurów, którą się posiada.
-albo ustalić któryś wymiar klatki za konieczny, niezmienny. niektórym by się przydało, żeby ustawić klatkę w odpowiednim miejscu w pokoju. ale przecież da się to ominąć. strzelać w wymiary klatki i patrzeć na ile jest szczurów.

świetna robota Asaurus & AngelsDream :serducho:

Asmena - Wto Kwi 03, 2012 07:38

Eee, dziwne... W tych małych okienkach wyszło mi, że niby 18-27 szczurów, a na dole, że max 5 :shock:
AngelsDream - Wto Kwi 03, 2012 08:58

Asmena, jeśli klatka jest duża, a nie wpiszesz jej wyposażenia, pokaże, że jest na mało szczurów, w dodatku zaznaczy, że wysokości w klatce są niebezpieczne.

majlena, tam sporo rzeczy można wpisać ręcznie. Mi nie dziękuj, ja tylko obiecałam pilnować temat i redagowałam komentarze. Większość matematyki zrobił Michał na podstawie wzoru i rozmów z Pyl, można też wpisywać klatki o dowolnych proporcjach, zmieniać wielkość i ilość wyposażenia.

I tak, ilość poideł jest podana ze sporym zapasem, celowo.

Domyślnie klatka ma jedną półkę na całą jej szerokość i głębokość, bo to kuweta. Jak ktoś ma dwie kuwety, wiadomo, dopisuje. Podobnie z półkami na całość klatki albo hamakami. Innymi słowy odchodzimy od wielkich i pustych klatek dla szczurów, bo to nie papużki. Niemożliwe jest także, żeby upchać w za małą klatkę nie wiadomo ile szczurów. Nasza jest na 7,8 szczura średniego w kubaturze, po pełnym urządzeniu (też trzeba patrzeć na to, że nie wszystko się wciśnie, nawet jakby się chciało) dostajemy klatkę na 8,1 szczura, a przy częściowym na 6 z hakiem.

Dla liczby szczurów od 6 do 8 uproszczone kalkulatory dają radę.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group