To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Higiena i pielęgnacja - Higiena uszu

Oluś - Nie Kwi 01, 2012 12:01
Temat postu: Higiena uszu
Szukałam podobnego tematu - nie znalazłam, więc jakby co proszę o przeniesienie.

Mam pytanie: jak i czym wyczyścić szczurowi uszy, żeby mu niczego tam w środku nie uszkodzić? :?: Mój prawie 4-letni staruszek ma niedowład kończyn tylnych i nie potrafi sobie już sam wyczyścić uszu, w związku z czym ten obowiązek spadł na mnie. Mogę to zrobić zwykłym zwilżonym patyczkiem do uszu? Albo takimi dla niemowląt? Tyle się słyszy, że te patyczki nawet dla ludzi nie są zbyt dobre, dlatego mam wątpliwości.

Mao - Nie Kwi 01, 2012 15:57

olus_165, ja miałam podobną sytuację z 3-letnią babcią i czyściłam jej jedno ucho, do którego nie mogła sięgnąć, patyczkiem do uszu bo niczego innego, co mogłoby się nadać, nie znalazłam. Nie pamiętam jednak, czy go zwilżałam - jeśli tak, to bardzo lekko.
susurrement - Nie Kwi 01, 2012 16:08

wg mnie zwilżanie nie jest dobrym pomysłem, bo i po co? mam wrażenie, że można w ten sposób narazić ucho na przeziębienie.
ja mam w tym celu taką fajną zagiętą pęsetę, ale to narzędzie używane w lecznicach weterynaryjnych i w ten sposób zamówione, nie sądzę aby dało się ją jakoś inaczej zdobyć (edit: niż zamówić gdzieś).
niemniej wydaje mi się, że można na jakąś zwykłą niewielką pęsetę nawinąć watę i w ten sposób czyścić, ale baaardzo delikatnie aby nic nie uszkodzić i aby wata nie została w środku ;)

AngelsDream - Nie Kwi 01, 2012 16:45

susurrement, http://www.medysklep.pl/i...-troeltsch-12cm ?
susurrement - Nie Kwi 01, 2012 16:57

AngelsDream, ja mam raczej coś w tym stylu http://www.medysklep.pl/i...ka-10cm-zagieta

[ Komentarz dodany przez: AngelsDream: Nie Kwi 01, 2012 17:13 ]
Dodałam zdjęcie w załączniku. Będzie wiadomo, czego szukać, nawet kiedy linki wygasną. AD

AngelsDream - Nie Kwi 01, 2012 17:10

susurrement, rozumiem, dziękuję. :)
szczurowata - Wto Cze 05, 2012 11:04

Możesz zrobić to patyczkiem do uszu, ale uważaj, aby nie wsadzić go zbyt głęboko :wink:
Oli - Wto Cze 05, 2012 15:50

susurrement napisał/a:
wg mnie zwilżanie nie jest dobrym pomysłem, bo i po co?
zwilżony - tak, zmoczony - nie. Wydzielina z uszu u starszych szczurów z tego co zauważyłam jest lepka i bardziej gęsta niż u ludzi, więc zwilżenie lekkie pomaga w "odklejeniu" jej od skóry ucha. Ja wsadzam pod kran, a potem odciskam w ręczniku, żeby naprawdę był delikatnie wilgotny, a nie mokry tak, że jak ucisnę to woda się leje. I czyszczę tylko zewnętrze, z resztą ucho szczura jest tak wąskie, że nie da się normalnie włożyć głębiej patyczka do uszu. Z pensetą jest gorzej, bo nią można uszkodzić ucho jeśli się nie ma wprawy.
falka - Wto Cze 05, 2012 17:37

A co myślicie o oliwie z oliwek? Psom przy zapaleniu uszu odradza się przecieranie wodą, a zaleca przecieranie właśnie oliwą. Testowałam - wydzielina bardzo ładnie schodzi. Tylko nie wiem czy szczurkom też można.
Oli - Wto Cze 05, 2012 17:45

falka, nie ryzykowałabym ataku pozostałych szczurów na uszy pachnące oliwą z oliwek ;) zwłaszcza, że na ogół uszy czyści się staruszkom z niedowładami nóg, które bardzo kiepsko się bronią i nie mogą sprawnie uciekać przed napastnikami.
falka - Wto Cze 05, 2012 17:46

Oli, hehe no całkiem możliwe.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group