To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Rozmnażanie - Podstawy genetyki szczurów - dyskusja

Oluś - Pon Paź 10, 2011 21:51

Witam piszę pracę inżynierską na temat odmian szczurów i wszelkich chorób z nimi związanych.
Spotkaliście się z jakimiś artykułami/tekstami/czymkolwiek o genach letalnych u szczurów?
bo omówienie inbredu, problemów odmiany sphinx, tailless i jednego genu letalnego Pearling Locus to troszke mało...
I może podpowiecie mi o innych niż wymienione problemach zdrowotnych szczurów związane z odmianami?

aneczka1-13 - Wto Paź 11, 2011 09:27

Ja wiem że istnieje coś takiego jak jeśli połączysz ze sobą 2 blazedy to może powstać wada genetyczna zwana megacolonem. Albo jak się połączy 2 downundery to powstanie wada polegająca na rozszczepieniu kręgosłupa. Część miotu w tym momencie urodzi się martwa. I jeszcze odmiana long hair ma poważne problemy skórne z powodu braku bodajże keratyny.
babyduck - Wto Paź 11, 2011 09:59

aneczka1-13 napisał/a:
jeśli połączysz ze sobą 2 blazedy to może powstać wada genetyczna zwana megacolonem.
megacolon nie dotyczy tyle samych blazedów, ale generalnie znaczeń z grupy high white.

olus_165, poczytaj sobie o odmianach "high-white". http://www.spoiledratten.com/highwhitecont.html

aneczka1-13 - Czw Paź 20, 2011 16:07

A może najlepiej by było żeby ktoś zebrał i wstawił na forum wszelkie możliwe połączenia szczurów których nie wolno robić jak np. blazed+blazed itp. I co może złego powstać z takiego kojarzenia. Ja myślę że taka lista tego to by się przydała
babyduck - Czw Paź 20, 2011 16:14

No tylko to nie jest takie jednoznaczne: blazed + blazed = choroba, bo to zależy od rodzaju blazeda (pochodzenia).
aneczka1-13 - Czw Paź 20, 2011 16:20

No wiadomo nie. Ale nawet hodowcy też unikają takiego kojarzenia. Chodzi mi głównie o to żeby powstała lista tego typu i jaka prawdopodobnie choroba z tego może się ujawnić. Właśnie o coś takiego mi chodzi.
baradwys - Czw Paź 20, 2011 16:32

aneczka1-13, ja sądzę, że jeśli interesuje Cię jakie ryzyko niesie kojarzenie ze sobą niektórych odmian, powinnaś zapytać któregokolwiek z hodowców. Moim zdaniem pisanie tego choćby na tym forum (a nie na forum SHSRP) mija się z celem ponieważ jest to dodatkowa informacja dla pseudohodowców a każdy hodowca powinien wiedzieć czego z czym rozmnażać nie wolno i dlaczego.
Niamey - Czw Paź 20, 2011 17:11

to jest forum miłośników szczurów, a nie hodowców, na forum hodowców można tego typu informacje znaleźć.
Swoją drogą na allo też są takie informacje, tylko trzeba poszukać ;)
I w zasadzie zgadzam się, że nie ma jakiejś pilnej potrzeby tworzenia takie listy. Prostych, śmiertelnych połączeń jest tylko kilka, a reszta jest dużo bardziej problematyczna i raczej trudna do opisania. Na temat rozmnażania szczurów high-white jest trochę na angielskojęzycznych stronach.

Azi - Czw Paź 20, 2011 17:50

baradwys napisał/a:
Moim zdaniem pisanie tego choćby na tym forum (a nie na forum SHSRP) mija się z celem ponieważ jest to dodatkowa informacja dla pseudohodowców a każdy hodowca powinien wiedzieć czego z czym rozmnażać nie wolno i dlaczego.
Z tym się zgadzam.
Mucha321 - Czw Paź 20, 2011 18:03

a pseudohodowca na Forum SHSRP nie wejdzie?
wuwuna - Czw Paź 20, 2011 18:05

aneczka1-13 napisał/a:
A może najlepiej by było żeby ktoś zebrał i wstawił na forum wszelkie możliwe połączenia szczurów których nie wolno robić jak np. blazed+blazed itp. I co może złego powstać z takiego kojarzenia. Ja myślę że taka lista tego to by się przydała
Ale komu przydała? Te informacje są niezbędne hodowcom, a nie zwykłym userom. Jeśli Cię ta wiedza interesuje to zapraszam do SHSRP.
baradwys - Czw Paź 20, 2011 18:22

Mucha321 napisał/a:
a pseudohodowca na Forum SHSRP nie wejdzie?
Oczywiście, że wejdzie, tylko jak już kilkakrotnie zostało to zauważone są to informacje niezbędne HODOWCOM i są one opisane na podforum, a tam dostęp maja TYLKO członkowie SHSRP ;)
Oluś - Pią Paź 21, 2011 16:09

baradwys napisał/a:
Oczywiście, że wejdzie, tylko jak już kilkakrotnie zostało to zauważone są to informacje niezbędne HODOWCOM i są one opisane na podforum, a tam dostęp maja TYLKO członkowie SHSRP ;)


Mi by się bardzo te informacje przydały do pracy inżynierskiej, czy z tego tytułu mogłabym się ubiegać o choćby tymczasowy dostęp do tego podforum?

baradwys - Pią Paź 21, 2011 16:28

olus_165, żeby uzyskać dostęp do podforum SHSRP trzeba do niego wstąpić ;) ale zawsze możesz napisać PW do któregokolwiek z Hodowców a na pewno wytłumaczą Ci wszystko co będzie Cię interesowało :)
Kasik - Pią Paź 21, 2011 18:07

A ja nie rozumiem podejścia "żeby pseudohodowca się nie dowiedział". Genetyka szczurów chyba nie jest wiedzą tajemną i każdy może chcieć ją zgłębić, chociażby dlatego, że go to ciekawi. A to że pseudohodowca się czegoś dowiaduje, może świadczyć tylko o nim ( że w ogóle chce coś wiedzieć a nie rozmnaża szczurów jak leci), no i będzie to działało z korzyścią dla szczurów, bo, nazwijmy to, "świadomy" pseudo nie będzie ryzykował niebezpiecznego miotu. A rozmnożyć przecież i tak rozmnoży skoro chce to robić i na tym zarabiać, więc w czym problem? Przecież nie weźmie większej kasy, bo "zna genetykę szczurów"...


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group