To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Klatki i wyposażenie - Konary i gałęzie

Anonymous - Śro Sty 03, 2007 21:26

Azi napisał/a:
Nie powinno się dawać gałęzi pestkowców (śliwy, wiśnie, czereśnie). Ekspertką nie jestem i nie wyjaśnię dlaczego, ale dla dociekliwych polecam google, osobiście pamietam, że chodziło o sok/żywicę tych drzew, która jest szkodliwa.



wszystkie nasze gryzonie to jadły, a sama jako dziecko wcinałam pyszną żywicę z czereśni, a gadałam z botanikiem i powiedział, że żywica owocowych drzewa nie jest szkodliwa. I można ją jeść. a w gałęziach dla szczura nie ma chyba ran z żywicą, nie? w ogóle owocowe mają zdecydowanie inną żywicę od żywicy iglaków!

Anonymous - Pon Sty 15, 2007 21:11

poproszę teraz o wykład na temat lipy. :) bo mnóstwo tego mam i nie wiem czy się nadaje?
Izabela - Wto Sty 16, 2007 08:35

Lipa fajne drzewo i nadaje się jak najbardziej. Przynajmniej ja nigdy nie spotkałam się z jakimiś przeciwskazaniami. Można też podawać gałązki z młodymi liśćmi do podjadania - mniam, mniam :wink:
falka - Wto Sty 16, 2007 09:34

O właśnie, nawet w Herbalu są listki lipy (ale może świeże zdobyłyby większe uznanie :roll: )
Livonia - Pią Sty 19, 2007 10:10

u mnie też suszona tilia cordata nie cieszy sie uznaniem. a co do gałęzi to mozna kupić juz "gotowe" w zoologach takie suche duże konary nadaja się?
Maniak - Sob Sty 20, 2007 12:30

Pewnie się nadają :) moje maja konary jabłoni, dwie pikne gałęzie i co: dup* na początku troche pokubały, pojadły ale teraz nic nie ma zainteresowania...muszę wypróbować sposób Agi moze to coś da :)
PALATINA - Sob Sty 20, 2007 13:01

Moje ogoniaste mają w klatchach konary z brzozy i chętnie ogryzaja, tzn poza Garethem i Runicą, oni swojej gałęzi nie gryzą (oszczędzaja ząbki na hamaki :twisted: !).
pan_ciastko - Wto Sie 21, 2007 15:28

Znalazłam w lesie super powykręcaną gałąź, ale nie wiem z jakiego to drzewa... Wydaje mi się, że z iglastego, ale nie jestem pewna. Raczej nie powinna wydzielać żywicy. Czytałam coś o olejkach eterycznych. Czy jeśli to jest z drzewa iglastego sama obecność tej gałęzi będzie mu szkodzić nawet jeśli nie będzie jej obgryzać? Chcę ją tam umieścić jedynie do wspinaczki.
H. - Wto Sie 21, 2007 15:47

pan_ciastko napisał/a:
Chcę ją tam umieścić jedynie do wspinaczki.

Nawet jezeli tylko do tego chcesz TY to szczur i tak bedzie z nia robil co chce, a rowniez i gryzl jezeli tak mu sie spodoba.

falka - Wto Sie 21, 2007 16:29

pan_ciastko, powinno być czuć po zapachu (przy zdrapaniu kawałka z wierzchu) - jeśli to z drzewa iglastego to nie dawaj. Nawet jeśli nie wydziela żywicy, to związki zawarte w drewnie źle działają na drogi oddechowe szczurka. Nie warto.
helen.ch - Wto Sie 21, 2007 21:20

Przycinam jabłonie na działce, taka zdrowa, świeżo obcięta, okorowana gałąź nada się? czy mam ją jakoś suszyć i przygotowywać?
Andzia - Wto Sie 21, 2007 21:53

Moja wetka powiedziała że drzewa owocowe są dla ogonków zupełnie bezpieczne, wyłączając pestkowce oczywiście, więć wydaje mi się że nie zaszkodzi choć chyba na wszelki wypadek pozwoliłabym jej troszke obeschnąć :mrgreen:
pan_ciastko jeśli nie masz pewności z jakiego drzewa ten konar to lepiej nie ryzykuj, w drzewach iglastych znajdują się balsamy i olejki eteryczne które pod wpływem wielu czynników ulegają zżywiczeniu. Żywica jest produktem ubocznym przemiany materii, więc czymś "wyrzuconym" co czasami jest wykorzystywane w celach leczniczych ale u ludzi! Np. żywica sosnowa jest wykorzystywana do produkcji plastrów i maści...W każdym razie o ile mi dobrze wiadomo w większości żywice są stosowane u ludzi zewnętrznie(prosze mnie skorygować jeśli się myle) i nie wiem czy byłoby dobrze gdyby maluchy się najadły :? Poza tym jak napisała falka :mrgreen: olejki nie są zdrowe dla wrażliwego układu oddechowego ogonków. Może lepiej jednak się upewnić co to za konarek :mrgreen:

pan_ciastko - Śro Sie 22, 2007 16:42

Dobrze. Wole nie ryzykować. Mimo, że fajny i szkoda takiego, znajdę inny :usmiech:
Polaczka - Śro Sie 22, 2007 22:23

Andzia napisał/a:
wyłączając pestkowce oczywiście


Kubie dalam duza galaz z drzewa, nie wiem jak ono sie nazywa, ma zolte sliwki..

On nie obgryza tego tylko sie wspina, ale kawalek wrzucilam tez mlodym i na poczatku troche jeden podgryzl. Czy drzewo z tego gatunku moze byc szkodliwe dla ogonow?

Anonymous - Śro Sie 22, 2007 22:27

Polaczka napisał/a:
ma takie zolte sliweczki..
to mirabelka, czyli pestkowiec. Po prostu lepiej nie ryzykować.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group