To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Leczenie - Złe trawienie, nietypowe odchody, nieprzyswajanie pokarmu

Hanami - Czw Lut 16, 2012 09:37
Temat postu: Złe trawienie, nietypowe odchody, nieprzyswajanie pokarmu
Oczywiście, jeżeli temat już był, a nie znalazłam, proszę o przeniesienie i wskazanie mi lektury.

Od jakiegoś czasu moja szczurcia (29 mies. i 20 dni) pije więcej niż normalnie, schudła ok.100-120 g i waga ju ż stoi w miejscu, ale dodatkowo robi dziwne kupki = wielobarwne i "granulowate" w swej konsystencji, twarde jak z wypalponej gliny. Apetytu nie straciła ani, ani. Nawet jeszcze bardziej interesuje się jedzeniem. Logiczne, połowa wychodzi z niej "nie zużyta".
Wetka po ich obejrzeniu powiedziała, że po prostu nie trawi wszystkiego prawidłowo. Zaleciła odstawienie wszystkich "ludzkich" dodatków, czyli cykorii, bananów, ogórków itp. oraz podawanie wyłącznie szczurzego jedzenia. Robię tak już trzeci dzień, ale nic się nie zmienia, nie poprawia.
Czy ktoś miał już taki przypadek i jak sobie radził?
Żal mi maluszka. Męczy się chrupiąc ziarenka. Wydatkuje energię na przepchnięcie tego do żołądka i przez jelitka aż do samego "końca", a niewiele ma z tego pożytku.
Bardzo chcę jej pomóc, bo (jeszcze) nadal jest żywa, interesuje się otoczeniem, myje się, czyli wszystko, co powinien robić szczurek. Jedynie przestała prawidłowo trawić.

Ponawiam pytanie, jak jej pomóc w przywróceniu prawidłowego trawienia??

Licho - Czw Lut 16, 2012 14:29

Jak dokładnie wyglądają bobki?? Czy jest w nich dużo śluzu?
Hanami - Czw Lut 16, 2012 15:29

Licho,
dzięki za zainteresowanie. Niestety nie umiem robić i wstawiać zdjęć, więc nie uraczę widokiem.

Bobki sa suche i twarde. Gdyby nie to, że prawidłowo uformowane, bałabym się, że mogą jej nawet pokaleczyć jelitka. Takie są twarde. Wyglądają tak jakby posiekane orzechy laskowe. Nie wiem, czym są "zlepione", że nadal mają prawidłowy kształt. Nie wiem też czy dobrze opisuję wygląd.
Generalnie od trzech dni je tylko szczurzą karmę, jak zaleciła warszawska wetka (jedna z dwu najlepszych w naszym mieście). Właśnie te bobki wyglądają tylko jak pogryzione ziarna przenicy w ogóle nie strawione.
Poza nieznaną przyczyną tego stanu najbardziej martwi mnie, że w takiej sytuacji chyba nie otrzymuje z pokarmu tych substancji odżywczych, które powinna.

Pyl - Czw Lut 16, 2012 15:54

Hanami, a zęby były sprawdzane? I to nie tylko siekacze?
Hanami - Czw Lut 16, 2012 16:33

Napisane 16.02.2012.:
Pyl, tak. Niestety.
Teraz sobie myślę, że może to efekt długotrwałego podawania mojej babuni enroxilu. Bo się cholerka 30-miesięczna popruła po usunięciu guza jak młodociany chłopak żądny wrażeń. W sumie brała antybiotyk przez 12 dni. Poza tym chętnie je i ciągle jeszcze nie ma żadnych innych oznak problemu. Żywotna, ciekawska, milusińska przytulaska, z apetytem.
Zastanawiam się, czy może lakcid mógłby pomóc. Warto próbować? Próbować?

= = =
Uzupełnienie 17.02.2012.:

Nie wiem, czym się kierowała wetka (napewno wiedzą i doświadczeniem) doradzając wyłącznie szczurzą karmę. Dzisiaj "boberki" są trochę lepsze, a moja "babunia" optycznie i empirycznie przybrała na wadze trzy gramy. Dla mnie to dużo i ogromna radość.

W poniedziałek na kontroli zapytam i ewentualnie potwierdzę, czy mogły to być skutki długp przyjmowanego antybiotyku, który w szczurci w podeszłym wieku zaburzył trawienie.
W każdym razie napiszę opinię weta, żeby było ewentualnie na przyszłość dla innych szczurków.

Layla - Pią Lut 17, 2012 08:59

Hanami, lakcid nie zaszkodzi moim zdaniem. A wetka wyklucza sprawy nowotworowe?
Hanami - Pią Lut 17, 2012 09:06

Layla, nowotwór wykluczony. Te problemy zaczeły się mniej więcej w momencie, gdy po usunięciu guza (już czwartego i kolejny raz niezłośliwego) malutka przyjmowała przez 12 enroxil, bo wypruła sobie szwy i goiła się na "otwartym" brzusiu. Dziękuję Ci za zainteresowanie. :wink: Chyba zaczyna iść "ku dobremu", uzupełniłam w poście powyżej, żeby nie pisać jednego pod drugim. Gdy zaczęłam pisać wyjaśnienie, Twój post jeszcze mi się nie wyświetlał.
Martini - Pią Lut 17, 2012 12:50

Hanami, a razem z antybiotykiem nie dostawała probiotyku?
No i dzielnie kontroluj wagę. 3g to moze być tez dobowe wahniecie. Kciuki kciuki:)

Hanami - Pią Lut 17, 2012 14:40

Martini dostawała. Ale widocznie organizmowi było ciężko z tym antybiotykiem. Szczurek 30-miesięczny to mniej więcej 76-77-letni człowiek. To już jest wiek.
Poza tym chwilowo tylko sobie gdybam po objawach. W poniedziałek porozmawiam.

Martini - Pią Lut 17, 2012 14:47

Hanami, prawda jest taka, że każdemu organizmowi jest ciężko z antybiotykiem:) równie dobrze mogła jej trochę nawalić wątroba od leków, tak jak najprawdopodobniej mojej Celce. Złe funkcjonowanie wątroby też wpływa na wygląd stolca i zapach, tylko nie wiem, w jaki sposób u szczurów :wink: . Dużo zdrowia:)
jancia - Wto Kwi 10, 2012 22:08
Temat postu: Odchody - prawidłowy wygląd, kształt, zapach
Nie znalazłam tu takiego tematu a jeżeli jest to przepraszam za ślepotę :|

Chciałam zapytać czy to normalne żeby odchody jednego szczurka śmierdziały bardziej niż reszty i często były innej konsystencji?


helołłłł! :cry:

jancia - Śro Kwi 11, 2012 22:15

Wiem, że nie powinnam, ale podbijam temat na "główną", bo nikt nie odpisał :(
Pućka - Śro Kwi 11, 2012 22:21

U mnie zazwyczaj są takie same kupki wszystkich szczuraków. Czasem po podróży lub jakimś stresującym momencie kupki są miękksze i bardziej śmierdzące, ale to chyba od stresu. No i przez pewien czas karmiłam szczurki gerberkami, to kupki były wyjątkowa "rozlazłe" i cuchnące. Chociaż mam jednego samca kastrata, (łysego, może to ma jakiś wpływ..) i jego kupy są bardziej śmierdzące od reszty, ale nie wiem od czego to zależy, bo karmię ich wszystkich jednakową karmą.
jancia - Śro Kwi 11, 2012 22:23

Pućka, dzięki za odp. Mój chyba po Jogurcie i po wczorajszym gerberku z kuskusem tak zareagował. Pewnie ma wrażliwszy żołądek maluch, bo żadnych objawów niepokojących poza tym nie ma...
AngelsDream - Śro Kwi 11, 2012 23:02

jancia.sz, część szczurów tak reaguje. Zwłaszcza na warzywno-obiadowe gerbery.

Czasem przy takiej biegunce warto dać kapsułkę probiotyku.

Chociaż zdarzały się szczury, które po lakcidzie i podobnych właśnie dostawały biegunek.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group