To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Rozmnażanie - Czy u szczurów występuje ciąża urojona ?

AngelsDream - Wto Wrz 25, 2012 14:45

pituophis napisał/a:
Szczurzyce nigdy nie miewają ciąż urojonych

Czy na pewno nigdy, to nie wiem, ale wiem, że nie znając się na szczurze, wiele rzeczy można zinterpretować całkowicie błędnie. Bo niby czemu nigdy, skoro to stan wynikający z gospodarki hormonalnej?

Naciol - Wto Wrz 25, 2012 14:46

pituophis napisał/a:
Szczurzyce nigdy nie miewają ciąż urojonych

A czym to jest spowodowane? :)

pituophis - Śro Wrz 26, 2012 11:10

Ciąża urojona u psowatych (czy socjalnych łaszowatych :) ) to stan fizjologiczny będący przystosowaniem ewolucyjnym - umożliwia rozpoczęcie laktacji przez suki podporządkowane w momencie pojawienia się szczeniaków samicy dominującej. Takie przystosowanie nie występuje u większości innych ssaków.
U szczurów może zdarzać się wyjątkowo ciąża rzekoma - po pokryciu przez bezpłodnego samca.

AngelsDream - Śro Wrz 26, 2012 11:18

pituophis, to ma sens.

Ale jakieś zaburzenia hormonalne mogą po prostu wpływać na organizm, ostatecznie zdarza się, że samiczkom zbiera się mleko, są nadmiernie opiekuńcze lub terytorialne (jak samice z młodymi) i np. budują gniazda. W tym przypadku jednak, choć nie bez wątpliwości, skłaniałabym się ku tezie, że samotna szczura dojrzała i daje wyraz swojej frustracji związanej z brakiem stada.

Majszczur - Śro Wrz 26, 2012 13:16

czy przypadkiem ciąża urojona i ciąża rzekoma to niemal nie jedno i to samo :drap:
i tu i tu stan jest zależny od burzy hormonalnej tylko w przypadku ciąży urojonej nie występują żadne zmiany somatyczne (laktacja, obrzmienie sutków, pełniejszy brzuszek, ect.) tak jak przypadku ciąży rzekomej.
Tylko nie jestem przekonana czy szczurów dotyczy to rozróżnienie.
Np moja Pirania (2l) nigdy nie była kryta, ani płodnym ani bezpłodnym samcem, gniazda nie wije, ale mleko zbiera się jej w takich ilościach, że raz na tydzień sciągamy sporą strzykawę jogurtu. I nie jest samotna, żyje w babskim stadzie (w pon idzie na sterylkę).

Oli - Śro Wrz 26, 2012 13:27

ciąża urojona i ciąża rzekoma to to samo, to wymienne terminy ;)

Majszczur napisał/a:
i tu i tu stan jest zależny od burzy hormonalnej tylko w przypadku ciąży urojonej nie występują żadne zmiany somatyczne (laktacja, obrzmienie sutków, pełniejszy brzuszek, ect.) tak jak przypadku ciąży rzekomej.
skoro coś nazywamy ciążą, to muszą być objawy tej ciąży ;) mogą być mniej lub bardziej nasilone, ale zawsze są.
AngelsDream - Śro Wrz 26, 2012 13:31

Połączyłam dwa wątki o ciąży urojonej w jeden. AD
AngelsDream - Śro Wrz 26, 2012 13:32

Majszczur napisał/a:
Np moja Pirania (2l) nigdy nie była kryta, ani płodnym ani bezpłodnym samcem, gniazda nie wije, ale mleko zbiera się jej w takich ilościach, że raz na tydzień sciągamy sporą strzykawę jogurtu. I nie jest samotna, żyje w babskim stadzie (w pon idzie na sterylkę).


Moim zdaniem, ale tylko na chłopski rozum, to jest już ciąża urojona, a zaburzenie wynika ze spraw okołohormonalnych, kastracja powinna osłabić lub całkowicie wyeliminować problem.

Cegriiz - Śro Wrz 26, 2012 13:32

Oli, ja znalazłam w Wikipedii coś innego.

Ciąża rzekoma jest wywołana hormonami.
Ciąża urojona jest zaburzeniem myślenia.

http://pl.wikipedia.org/w...%C5%BCa_rzekoma

Majszczur - Śro Wrz 26, 2012 13:34

Jeśli chodzi o ludzi nie musi być objawów somatycznych, wystarczy że kobiecie wariuje psycha i ona sądzi, że JEST w ciąży mimo, że jej ciało symptomów takowej nie zdradza. I u ludzi rzeczywiście jest podział na ciążę rzekomą i urojoną. Dlatego poddałam w wątpliwość czy szczurów (jako zwierzaków nie myślących abstrakcyjnie i nie rwących własów z głowy z powodu nie zajścia w ciążę) ten stan rzeczywiście dotyczy.
edit: Cegriiz pisałyśmy w tym samym czasie ;)

Oli - Śro Wrz 26, 2012 18:08

tyle, że zwierzęta nie mają czegoś takiego jak psychiczna świadomość ciąży ;) u nich nie ma takiego pragnienia jak u kobiet, tylko wszystko jest dyktowane hormonami. z tego też względu nie ma w weterynarii pojęcia placebo, bo zwierzętom nie da się wmówić, że podany preparat na pewno zadziała. ;)
Majszczur - Śro Wrz 26, 2012 18:40

no toż właśnie napisałam powyżej ;)
Oli - Śro Wrz 26, 2012 19:42

Off-Topic:
Majszczur, moja wypowiedź dotyczyła posta Cegriiz :P

mataforgana - Pon Gru 24, 2012 00:09

Oli,ale psy mają taką świadomość jak są w urojonej.. :P
Cegriiz - Pon Gru 24, 2012 00:27

mataforgana, myślę, że bardziej przez hormony. Bo u suk ciąża rzekoma (urojona) się zdarza po cieczce.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group