To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Leczenie - Anatomia i sensoryka szczura

anaa - Wto Mar 01, 2011 17:31

Gdyby ktoś był zaciekawiony mam jeszcze taki obrazek budowy samiczki, lekko krzywy, robiony aparatem, bo książka duża i ciężko zeskanować :]
mikanek - Czw Kwi 28, 2011 18:38

Niszczenie siatkówki. Światło, niezaleznie od natężenia oslepia szczury albinotyczne i niszczy komórki na siatkówce. Powazne zniszczenia są rejestrowane po 24-godzinnej ekspozycji na światło, a po kilku tygodniach ekspozycji szczur jest ślepy.
Albinosy mają również uszkodzony zmysł węchu


Od siebie chciałabym zapytać czy siamese również traktuje się jako albinosa? Bubu ma rubinowe oczka i jakieś 2 tygodnie temu znacząco pogorszył jej się wzrok (zaczęła się ostro "kiwać" czego do tej pory nie robiła). Czy powinnam jakoś specjalnie zadbać o to , by wzrok dalej jej się nie pogarszał, czy nie da się nic zrobić?
Czy Bubu ma także uszkodzony zmysł węchu? Czy dotyczy to tylko zupełnie białych albinosów ? Bubu to zupełna wariatka i kiedy daję dziewczynom smakołyki rzuca się na oślep , także trudno mi stwierdzić czy to brak węchu czy głupotka ;)

Oli - Czw Kwi 28, 2011 18:45

mikanek, przede wszystkim należy rozróżnić szczura białego od albinosa. Albinos to osobnik pozbawiony pigmentu, nie ma w ogóle melaniny, której natężenie w komórkach warunkuje barwę. Dlatego też nie ma co chronić komórek wzrokowych. Szczury siamese, czy himalayan nie są pozbawione barwnika (w końcu możliwe są BESy czy BEHy, czyli szczury tych odmian z czarnymi oczami). Tutaj ważne jest rozmieszczenie i natężenie barwnika, za co odpowiadają geny (to tak jak u ludzi - jedni mają ciemniejszą, inni jaśniejszą karnację, kolor włosów i np. zdarzają się ludzie mający jasne oczy i ciemne włosy). Szczury ogólnie mają słaby wzrok, niezależnie od umaszczenia, dlatego nawet czarnooki może się kiwać łapiąc ostrość. Nie bardzo wiem jaka jest zależność z tym węchem, gdyż dla szczura jest to główny zmysł jakim się posługuje.
Sysa - Czw Kwi 28, 2011 18:47

mikanek, wszystkie szczury z czerwonymi oczami nie mają chroniącego barwnika w oczach, więc są bardziej narażone na działanie światła.
Tak mi się przynajmniej wydaje... :P

Oli - Czw Kwi 28, 2011 18:48

Sysa, mają barwnik, tylko mają go mniej. ;)
Sysa - Czw Kwi 28, 2011 18:58

Oli, tak czułam, że gdzieś w tym względzie padła moja logika... :lol:

A czy samice szczurów mają pęcherzyki nasienne i prostatę?

Oli - Czw Kwi 28, 2011 19:37

Sysa napisał/a:
samice szczurów mają pęcherzyki nasienne i prostatę?
samice?! :shock:
Sysa - Czw Kwi 28, 2011 19:53

Oli, pytam, bo obrazek wyżej jest podpisany przez wrzucacza jako anatomia samicy, więc się zastanawiałam czy to jakiś ewenement w naturze... :P
aneczka1-13 - Czw Kwi 28, 2011 20:55

Wydaje mi się że to raczej jest anatomia ogólna szczura Bo są tam pokazane zarówno męskie jak i żeńskie organy rozrodcze.
Sysa - Czw Kwi 28, 2011 20:59

aneczka1-13, mi też się tak wydaje, dlatego pytam znawcę tematu. ;)
Oli - Czw Kwi 28, 2011 21:07

Sysa, obrazem wyraźnie jest opisany "anatomia szczura", a to że anaa napisała, że to samiczka to do niej kieruj pytania. ;)
Sysa - Czw Kwi 28, 2011 21:13

Nieeee, tyle mi wystarczy.. ;)
Myslę, że jak jest macica to można przeoczyć takie drobiazgi. Cały obrazek średnio fortunny z tym łączeniem płciowym...

aneczka1-13 - Czw Kwi 28, 2011 22:18

Ale to tak często jest. W podręcznikach od biologii jak masz anatomię człowieka to też często jest łączone :P .
Oli - Czw Kwi 28, 2011 22:19

w akademickich podręcznikach tak nie ma, dlatego takie drogie są :lol:
aneczka1-13 - Czw Kwi 28, 2011 23:20

No tak bo tusz wtedy więcej kosztuje :lol: . Acha i kartkę więcej trzeba zużyć. A do wcześniejszej edukacji i tak są drogie.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group