To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Odżywianie - Szpik kostny - gicze cielęce/wołowe

Majszczur - Pon Paź 17, 2011 15:58
Temat postu: Szpik kostny - gicze cielęce/wołowe
Ponieważ szpik jest cennym źródłem białka, często kupuję mojej suce - jako suplement diety - kości szpikowe. Czasem do całych giczy i kolan cielęcych dostaję małe kilkucentymetrowe krążki ze szpikiem.
Czy mogę dawać je moim szczurzycom ?
Jeśli tak to jak często i w jakiej ilości ?
Ostatnio dziewczyny z wielkim zainteresowaniem krążyły wokół psa ogryzającego swoją porcję i widziałam, że mają wielką ochotę podłączyć się do deseru.

Anonymous - Pon Paź 17, 2011 18:14

Majszczur, pewnie że możesz, ja od zawsze podaję kości. Należy natomiast tak je dobrać, żeby na pewno żadna nie została rozłupana na "igły" ale to już wiesz, zasada dotyczy i psów przecież. :)
Ja wybieram takie, których szczur nie da rady rozgryźć i wyjada tylko środek. I nie pozostawiam ich w klatce po objedzeniu.

Asica21 - Wto Paź 18, 2011 18:07

Ja od czasu do czasu gotuję maluchom dwa skrzydełka. Nie ma na nich tłuszczu, jest trochę mięska, chrząstek i kostki małe, takie akurat do łapek.
Ząbki mają ostre więc nie martwię się, że coś się im stanie. Samego szpiku wiele nie ma ale ładnie rozgryzają kostki i wyjadają to co znajdą strzępki kostek wypluwając.

Nashi - Wto Paź 18, 2011 18:46

Ale z drobiem jest ten problem, że kości kruszą się na igły i jeśli któremuś przyjdzie do głowy skosztować takiej to wg mnie może się to skończyć źle.
Majszczur - Wto Paź 18, 2011 20:49

Kurczaka daję. Chrząstki i kości do obgryzienia też. Jest cały wątek o mięsie, natomiast o samym szpiku nie znalazłam informacji, dlatego założyłam.
Natomiast ciekawiło mnie czy mogę im dać taką całą rurę - gicz cielęcą lub wołową - żeby sobie wyjadły cały szpik ze środka, mając przy tym zabawę z wchodzeniem do tunelu (dwie najmłodsze jeszcze całe się zmieszczą wewnątrz giczy). Tyko tego szpiku jest w takiej kości naprawdę dużo, więc się wahałam czy nie przedobrzę.

dusia - Wto Paź 18, 2011 20:52

Mi wet powiedział, że ani psu, ani szczurok kości z kurczaka nie. Chrzastki tak, a kości ze szpikiem z żeberek na przykład, czy ogólnie z trzody. Mój pies już nieraz się dusił jak mu mama rzuciła, bo ojej tak patrzy, ale osobiscie nie dawałam nigdy i dawać nie będę kości z kurczaka.
Kasik - Wto Paź 18, 2011 20:58

Ja też słyszałam, że absolutnie nie wolno dawać zwierzętom kości z kurczaka. Taka drzazga może wbić się w podniebienie czy gardło, a w najgorszym przypadku przebić jelito... Słyszałam historię o jamniczku, któremu pani dała kości z kurczaka, ten się nażarł ich jak głupi, po czym trzeba go było uśpić, bo miał całe jelita podziurawione (aczkolwiek nie wiem na ile to prawdziwe, jednak wolę nie sprawdzać).
Majszczur - Wto Paź 18, 2011 20:59

Ale ja cały czas pytam o KOŚCI SZPIKOWE CIELĘCE I WOŁOWE tzw. GICZKI, nie świniaki, kurczaki czy innne ptactwo :lol1:
dusia - Wto Paź 18, 2011 21:04

no ale napisałaś, że dajesz, dlatego napisałam, ze nie powinno się, i napisałam równiez to:

Cytat:
Mi wet powiedział, że ani psu, ani szczurok kości z kurczaka nie. Chrzastki tak, a kości ze szpikiem z żeberek na przykład, czy ogólnie z trzody. .

emileczka - Śro Paź 19, 2011 14:01

Majszczur, takie surowe?, ja nigdy nie dawałam, szpiku też nie należy za dużo podawać, więc całej nie dawałabym szczurom, w sensie pełnej szpiku.
Majszczur - Śro Paź 19, 2011 15:56

emileczka tak, właśnie takie surowe. Dlaczego uważasz, że nie należy podawać szpiku? to wysokiej jakości czyste białko.
quagmire - Śro Paź 19, 2011 16:03

Majszczur, myślę, że możesz spokojnie.
Tylko w granicach rozsądku, więc cały "tunel" raczej nie wchodzi tu w grę.
Tym bardziej, że to:
Majszczur napisał/a:
wysokiej jakości czyste bia

Asica21 - Śro Paź 19, 2011 18:02

Kości kurczaka psu absolutnie to wiem ale szczurkowi w dodatku skrzydełko? co się może stać? co w tym za kości są? strzępki są wypluwane i myślę, że szczur musiałby być ostro głodzony żeby wciągnąć całe skrzydełko z kostkami, chrząstkami...
emileczka - Śro Paź 19, 2011 18:26

Majszczur, chodziło mi o to aby nie była w 100% pełna tego szpiku, aby miała mniej, czyli jeśli się da to można go trochę ująć z tej kości, albo podawać szpik bez kości. Szczury nie potrzebują, aż tak dużo białaka, myślę, że szpik trzeba traktować jako dodatek np. raz w miesiącu :wink:
Majszczur - Śro Paź 19, 2011 18:43

emileczka napisał/a:
szpik trzeba traktować jako dodatek np. raz w miesiącu :wink:
no i właśnie o taki konkret mi chodzio ;) ... bo info typu "podawać niewiele" lub "podawać nieczęsto" mi nic nie mówi. Dzięki.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group