To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Odżywianie - Jak odchudzić szczura?

Martini - Sob Gru 10, 2011 16:33

furburger napisał/a:
a tak się zastanawiam, po co najpierw tuczycie te szczury żeby później je odchudzać :roll:


Ja nie miałam nic do gadania w kwestii odżywiania moich szczurów przez półtora roku, bo nie wiedziałam o ich istnieniu, a one o moim. :] . Młode, które są u mnie od młodości, mają prawidłową wagę.
Ale wiecie co, mam dość granulatu, cieszę się, że nie ja jedna jestem karmicielką wyrodną. Pogadam o tym jeszcze z jednym wetem, i potem podejmę ostateczną decyzję. To znaczy, decyzja już podjęta, co najwyżej zbiorę baty za nią, ale mam gdzieś. Koniec z granulatem. Moje szczury wiszą na klatce, jak czują w kuchni cokolwiek, co pachnie, trzy miesiące granulatu przyniosło 10% utraty wagi przez słomkę - czyli 40g :lol:

quagmire - Sob Gru 10, 2011 16:35

Dlatego ja przerzuciłam się znów na nasiona, z tym, że przygotowuje je sama. Grantulat zjadali od razu w całości. Aczkolwiek Jazz i tak nie schudł.
AngelsDream - Sob Gru 10, 2011 16:40

U nas są granulat i ziółka. Czasem psia karma albo świerszcz.
Kasik - Nie Sty 15, 2012 12:35

A ja mam pytanie. Chłopaki ważą około 560 i 660g. Muszę odchudzić Julka, Stefana niekoniecznie. Moje pytanie sprowadza się do tego, ile gram karmy mam im dawać na dzień (na taką ich wagę, żeby powoli chudły)? Bo w sumie zawsze sypałam im na oko, kiedyś dwie garści, ale jak zobaczyłam, że utyły to jedną. Dziś zważyłam taką małą porcję dla nich (daję im aktualnie Timę) i wyszło 40g. Zjadają to dość szybko, w kilka godzin. Nie wiem, czy to nie za mało? Ile powinny dostać? Ktoś się orientuje? Niedługo też dostaną VL rat&mouse - może tu też ktoś ma jakieś zalecenia, ile gram dawać? Oczywiście daję im też świeże warzywa, najczęściej przed karmą, żeby się wygłodniałe nie rzuciły ;)
quagmire - Nie Sty 15, 2012 15:57

Kasik, 40 gramów na dzień na 2 szczury, to teoretycznie za dużo. Mówi się, że powinno być ok 15, ale to w sumie zależy.
W Timie głównym problemem jest ilość tłuszczu - 7%, gdy szczurze zapotrzebowanie to 4-5%.
W Pro jest 4% tłuszczu (ale za dużo białka z drugiej strony). Szczury, które się przerzuca na granulat zazwyczaj niechętnie go jedzą i dzięki temu mogą schudnąć.
Moje szczury, które od młodości były granulatowe, zjadały porcję w 20 minut i było to bez sensu.
Wg mnie możesz spróbować dosypać chłopakom do Timy trochę jęczmienia czy owsa (pszenicy lepiej nie), ewentualnie jakieś inne nasiona, które nie zawierają wiele tłuszczu - dzięki temu zmniejszysz zawartość tłuszczu, a same nasiona może będą dłużej leżały w misce.
Wg mnie możesz też zacząć im sypać karmę na ściółkę. Będą musieli trochę poszukać, żeby zjeść. A do tego trochę karmy się ukryje i jest większa szansa, że zostanie na później.

Podobno ograniczanie jedzenia, takie bardziej drastyczne, otyłemu szczurowi, to nienajlepszy pomysł, bo taki szczur jeszcze sobie zwalnia metabolizm i tyje.

Szczura odchudzić jest trudno, ja nie umiem, ale najważniejszy i tak jest ruch. Zachęcaj tłuścioszka do biegania, wspinania się.
Zabierz drabinki z klatki, jeśli masz - woda niech będzie dalej od miejsca jedzenia i spania, dzięki temu będą musiały się ruszyć, żeby się napić.

Odnośnie warzyw - ja karmię szczury suchym raz dziennie - sypię całodzienną porcję na ściółkę wieczorem. Rano daję porcję warzyw - zazwyczaj brokuły, marchewkę, jarmuż.

Kasik - Nie Sty 15, 2012 16:32

quagmire, no właśnie dlatego ja nie chcę aż tak bardzo im zmniejszać ilości i drastycznie odchudzać. I w związku z tym, co napisałaś o metabolizmie, staram się im sypać jedzenie na dwa razy/dzień. Stefan ma wg. mnie prawidłową wagę, bo nie jest gruby i tu tylko uważam, żeby nie przytył, natomiast Julian też nie jest jakimś ogromnym spaślakiem, po prostu ma wyraźnie wyczuwalne fałdki, tłuściutką skórę :P I jednak wydaje mi się, że w teorii te 15g to jest dla szczura 300-350g, a nie 660g ;) I dlatego się pytam, może ktoś wie, jakie jest zapotrzebowanie w przeliczeniu na konkretne gramy masy szczura? Co do karmy - kiedyś karmiłam je VL rat nature i w sumie myślę, czy by im nie wymieszać znów z Timą. Poza tym granulat też zamówiłam raczej z myślą, żeby wymieszać z Timą na początek, zobaczyć jakie efekty, jak jedzą i wtedy ewentualnie zostawić sam granulat na jakiś czas, ale raczej niechętnie (bo generalnie nie lubię granulatów...). Z tą ściółką przemyślę, może jak granulat będzie, to im będę sypała do miski, a Timę wtedy na ściółkę. Bo nie lubię nie mieć kontroli i nie widzieć ile i jak zjadają. Z tych 40g, które nasypałam im o tej 12 zostało już tylko kilkanaście ziarenek pszenicy... Ja mam wrażenie, że one głodują, bo naprawdę, sypałam im dwa razy więcej :P
pszczoła - Nie Sty 15, 2012 17:03

A wymieszianie Timy i Rat pro to dobry pomysł?
Kasik - Nie Sty 15, 2012 17:13

pszczółka, nie rozumiem... To do mnie pytanie, czy do ogółu/quag? :drap:
pszczoła - Nie Sty 15, 2012 17:24

Raczej do quagmire i ogółu :)
smeg - Nie Sty 15, 2012 17:31

Ja mieszam Timę i Care+. Karma dzięki temu wystarcza na dłużej, jakoś bardziej się najadają tym care+ i jedzą mniej, a samą Timę musiałam dosypywać 2 razy dziennie. No i też mi sporo przytyły na Timie. Muszę teraz je zważyć po "kuracji" i sprawdzić, czy coś się zmieniło ;)
Kasik - Nie Sty 15, 2012 17:33

pszczółka, mhm ;) To ja i tak odpowiem - nie wiem, o co konkretnie Ci, chodzi, mówiąc "dobry pomysł", ale mi się wydaje, że żadnych przeciwwskazań nie ma - miesza się dwie zbilansowane karmy, więc w rezultacie jest również zbilansowana karma. Dodatkowo jak dam granulat, to wiem, że nie będą się obżerały, ale jak będą faktycznie głodne, to będą mogły zjeść.
quagmire - Nie Sty 15, 2012 18:09

Kasik, Rat Nature ma aż 9% tłuszczu, a tu już konkretnie za dużo. Swoją drogą, to nie wiem, kto im to wymyślił.

pszczółka, możesz zmieszać. Ja mieszałam granulaty, bo jeden szedł szybciej, a drugi wolniej. Niestety trudno znaleźć złoty środek :(

Kasik - Nie Sty 15, 2012 18:25

Rat complete ma 5% tłuszczu, ale 20% białka... :shock: I właśnie zobaczyłam, że JR uczta ma 8,1% tłuszczu... To może dlatego mi tak chłopaki przytyły. A beaphar care+ ma aż 22,5% białka. Wynika z tego, że w zasadzie nie ma dobrej karmy. Bo albo jest za dużo białka, albo tłuszczu.

Co do ilości pokarmu i wagi szczura, na beapharze jest napisane "8 gram karmy na 100 gram wagi ciała szczura dziennie (około 15-17 gram dziennie)", z czego wynika, że w założeniu szczur waży około 200g :roll: No, ale myślę, że jednak te 20g na szczura to nie jest dużo, a może nawet powinnam dawać 25g (4-5g/100g)?

Kluska - Nie Sty 15, 2012 18:40

U mnie połowa stada ma tendencję do tycia, szczególnie gdy jedzą Ucztę dla Szczura. Zastanawiam się nad wersją light, ale czy to rzeczywiście jest lekkie i zarazem pożywne?
quagmire - Nie Sty 15, 2012 18:43

Kasik, jeśli chodzi o granulaty, to dobre proporcje ma Selective.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group