To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Odżywianie - Szczur je za mało lub jest wybredny - porady

mmarcioszka - Sob Mar 12, 2016 19:12

Mimo że odpowiedź na pytanie pojawiła się już dawno powtórzę, bo widzę, że nowy userzy czegoś nie rozumieją.
Jeśli szczury mają zbilansowaną karmę, w której są np.pestki dyni i zjadają wszystko oprócz nich, to tak, można im nic nie dosypywać aż nie zjedzą. Widocznie akurat im pestki dyni nie smakują. Co nie znaczy, że mają ich nie jeść. To jak z dziećmi -- nie można dawać im samych balonów i schabowych, bo tak lubią i ziemniaki z surówką zostawiają na talerzu ;) Szczury się same nie zagłodzą. Mają za to tendencje do tycia i nie powinny mieć stałego dostępu do karmy.

Jolasia - Sob Mar 12, 2016 19:58

Ja pamiętam że właśnie moja koleżanka tak zakatowała swoje dwa szczury. Miała mało kasy i zaczęła palić papierosy i chciała zaoszczędzić no i skończyło się dobre dla szczurów one nie chciały jesć jakiegoś tam chrupki i ona się tak wkurzyła że nie dawała im niczego dopóki tego nie zjadły i je zagłodziła właśnie też zaczęły jeść ściółke i wg. Potem musiała do weta z mini jechać i okazało się że coś tam jest nie tak z układem porkamowym i musiała je uśpić. Moim zdaniem tak jak Chester na początku napisała że to nie jest normalne, żeby tak szantażować szczura no może być uparty a potem zły i to może się źle skończyć nie wolno tak głodzić szczurów i moim zdaniem to nękanie :( Zawsze można sprawdzić co to za składnik i podać go inaczej a nie tak masakrować szczura .
Luinin - Sob Mar 12, 2016 23:14

mmarcioszka napisał/a:
To jak z dziećmi -- nie można dawać im samych balonów i schabowych, bo tak lubią i ziemniaki z surówką zostawiają na talerzu ;) Szczury się same nie zagłodzą.


Też słyszałam taką opinię. I tylko dzięki temu postępowaniu moje francuskie ogony nauczyły sie jeść warzywka - wcześniej karmione tylko vitapolem i nie chciały ruszyć żadnej zieleniny, dzień głodówki na minimalnych racjach karmy i wsuwają teraz aż im sie uszy trzęsą. U mnie dostają versele lagę rat's nature i też były etapy że nie jadły niektórych chrupek. Faktycznie zaczęły one znikać w momencie gdy zaczęłam podawać mniej karmy (nie na oko garść tylko dokładnie ważone tyle ile jest na opakowaniu)

A teraz pytanie z innej beczki. Czy u czarnych szczurów może występować rudzenie sierści w związku z niedoborem pokarmowym? Wiem ze tak często bywa u karych koni w związku z niedoborem miedzi. Zastanawiam się czy mój Czarnuszek rudzieje bo mu czegoś brakuje czy okazał się po prostu bardzo ciemnym agutem. Dostaje na podstawe VL Rats nature + codziennie zieleninę (owoce, warzywa, kiełki w zależności co dostępne) + raz w tygodniu jedno jajo do podziału albo trochę chudego twarogu. Drugi to praktycznie całkiem wypłowiały haszczak więc ciężko mi porównać. I nie jest to pomarańczowy łupież bo sierść nie odzyskuje barwy nawet po przetarciu mokrą chusteczką

mmarcioszka - Nie Mar 13, 2016 00:05

Luinin, czarne szczury często rudzieją nieco z wiekiem. Nie zauważyłam, żeby miało to związek z żywieniem.
Magda81 - Nie Mar 13, 2016 00:12

Luinin, mmarcioszka NIE WOLNO GŁODZIĆ SZCZURÓW!!! - i nie chodzi tu tylko o względy humanitarne. Organizm szczura reaguje na głodzenie w bardzo niedobry sposób a mianowicie - stłuszczeniem wątroby i owrzodzeniem przewodu pokarmowego. Jest to częsta przyczyna powikłań zdrowotnych (nieraz śmierci) po zatkaniach - bo wtedy szczury zwykle same zalecają sobie głodówkę, co jest tragiczne w skutkach. Dlatego proszę zapamiętać - szczur powinien mieć stale jedzenie w przewodzie pokarmowym! nie wolno go głodzić!


Luinin - Nie Mar 13, 2016 00:22

Magda81 Osobiście nie napisałam nic o całkowitym pozbawieniu szczurów pokarmu a jedynie o zmniejszeniu dawki do minimalnej...
mmarcioszka - Nie Mar 13, 2016 00:26

Magda81, jest to bardzo stary wpis, z którym po latach doświadczenia nie sposób się zgodzić.
Szczury, to nie króliki, które potrzebują pokarmu non stop (siana) aby przepychał on treść pokarmową przez bardzo długie jelita. Układ pokarmowy szczurów jest przystosowany do spożywania pokarmu rzadko, a "do pełna". Karmienie raz dziennie w zupełności wystarczy, jeśli stosujemy odpowiednią ilość zbilansowanej karmy. Później mogą kolejne 20godzin mieć jedynie dostęp do wody. Polecam lekturę artykułów naukowych czy po prostu dobrej książki do anatomii.

Tarpatka - Nie Mar 13, 2016 00:29

Ja właśnie mam taki problem i proszę was o pomoc, moje szczury wybrzydzają i nie chcą jeść pewnych ziaren i w końcu co ja mam zrobić głodzić je i czekać aż tego nie zjedzą czy dosypać karmę? Z tego co wyczytałam radziliście głodzić te szczury i czekać aż tego nie zjedzą.
mmarcioszka - Nie Mar 13, 2016 00:34

Tarpatka, nie chodzi o żadne głoszenie. Jeśli szczury zostawiają ziarna, a Ty od razu dosypujesz im to, co lubią wiadomo, że nielubianych ziaren nie zjedzą. Nie mają na to szansy. Spokojnie możesz nasypać im porcję karmy, a kolejną dopiero po dobie. Zobaczysz wtedy, czy zjedzą wszystko, a na pewno nic im się nie stanie z głodu.
Magda81 - Nie Mar 13, 2016 00:40

mmarcioszka innego zdania są zagraniczni biolodzy w jednej z prac naukowych czytałam, że głodówka już 48 godzinna może doprowadzić do niewydolności nerek i problemy z mocznikiem!Jeśli poprzedni właściciel nauczył szczury złego żywienia karmiąc je chlebem i szynką, czy innymi resztkami ze stołów, to jasne jest restrykcyjna zmiana diety ale dla szczurów jedzących normalną karmę i zostawiających tylko jakieś chemicznie pofarbowane suchary głodówka to ryzyko! Zresztą jaki one mają skład? Co takiego ważnego jest w nich, że trzeba szczura do nich zmuszać, nie licząc zapchania czymś takim brzucha zwierzaka?
mmarcioszka - Nie Mar 13, 2016 00:47

Magda81, jeśli karmisz zbilansowaną karmą odpowiednią dla potrzeb gatunku należy podawać jej konkretne dawki. Nie ma wtedy w niej pomarańczowych chrupek niewiadomego pochodzenia, a zboża czy granulat z odpowiednią ilością składników odżywczych.
Polecam przejrzenie tematu: http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=608

Tarpatka - Nie Mar 13, 2016 00:50

To co w końcu można szczura zagłodzić na śmierć jak mówiła Smeg?
Rusałka - Nie Mar 13, 2016 00:52

Tarpatka, gdzie wyczytałaś taki absurd? smeg nic nie pisała o "głodzeniu szczura na śmierć". Przeczytaj dokładnie jej posty, bo nadinterpretujesz.
mmarcioszka - Nie Mar 13, 2016 00:53

Smeg nie pisała nic o zagłodzeniu szczura na śmierć, proszę o czytanie ze zrozumieniem.
smeg napisał/a:
Właśnie tak - szczury nie zagłodzą się, mając pełną miskę. Mają jeść to, co jest. Nie mówię oczywiście o karmieniu samym słonecznikiem, ale zbilansowaną karmą, co do której wiemy, że jest dobrej jakości.

Magda81 - Nie Mar 13, 2016 01:02

Szczury można zagłodzić nawet wtedy jeśli miska była pełna. Kilka lat temu w stanach przeprowadzono eksperyment, gdzie uzależniono szczury od hamburgerów i po jakimś czasie dano im wyłącznie normalną, zdrową karmę. Szczury zagłodziły się na śmierć.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group