To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Leczenie - Problemy z zębami

polegalu - Wto Cze 23, 2009 23:58

No jaśniejsze tyle mogę powiedzieć. Czyli co? Jeśli będą tylko przebarwienia/plamy to mam reagować, tak? :) Martwię się tez dlatego, że rzadko słyszę chrupanie ziaren.

Czyli jeśli dziewczyny będą już kilkuletnimi szczurzycami same ściemnieją? Tylko się upewniam, żeby wiedzieć na przyszłość :]

Z tego co pamiętam to mój pierwszy szczur Break miał żółciuchne bardzo i dolne i górne:)

Oli - Śro Cze 24, 2009 00:02

Najlepiej jakby Ci się udało zrobić zdjęcia w dziennym świetle. :wink:
Oli - Śro Cze 24, 2009 00:08

Tu są nie najgorsze zdjęcia. :wink: http://www.ratballs.com/RatTails/Tails080.html , http://www.ratbehavior.org/Teeth.htm , http://upload.wikimedia.o...f1/RatTeeth.jpg
polegalu - Śro Cze 24, 2009 00:58

Tak przeglądałam te linki :)Nie, no chyba jest wszytko OK . Żółte , ale jaśniejsze. Tak jak w pierwszym linku na pierwszym zdjęciu. Ale upewnie się jutro za dnia :]
Chyba napisałyśmy wcześniej w tym samym czasie, więc jak możesz zerknij na moje pytania. Dzięki :)

anwet - Pią Cze 26, 2009 09:20

Byłam wczoraj u weterynarza ( dr Rajskiego) bo zaniepokoił mnie fakt, że dolne ząbki mojej ok 5cio miesięcznej Szyfki się ruszają. Jak zagląda jej się do pyszczka, rozchyla go, to ich górna część się rozchodzi, a jak dotyka się ich górnej części, to się schodzą :|
Pan dr powiedział, że jeśli to jej nie przeszkadza w jedzeniu, to żeby nic z tym nie robić. W sumie i racja, ale czy Wam zdarzyło się może coś podobnego?

Anonymous - Pią Cze 26, 2009 09:36

Nie bardzo wiem o co ci chodzi niestety, ale szczury mają rozchylone lekko dolne zęby.
Tu masz zdjęcie zdrowych zębów: http://forum.szczury.biz/...p=226787#226787

anwet - Pią Cze 26, 2009 10:24

Jakby to wytłumaczyć.. no to jak jest to zdjęcie ząbków, to to "rozchylenie zębów" działa, że tak powiem na zasadzie nożyczek. Otwieram jej pyszczek to ząbki się rozchodzą, tak o dobry 1 mm, a jak te rozchylone dotykam na górze, to się schodzą, i wyglądają tak, jak na zdjęciu. Nie przeszkadza jej to w jedzeniu, ale i tak jestem trochę zaniepokojona.
Anonymous - Pią Cze 26, 2009 10:45

No to przeciez piszę, że to normalne. Zęby szczura w dolnej żuchwie sie rozchodzą, nawet do 40 stopni.
Poczytaj ten temat, po to on jest, żeby sie czegos o zebach szczurzych dowiedzieć. :roll:

anwet - Sob Cze 27, 2009 08:19

Faktycznie, przeczytałam post naprawdę uważnie i znalazłam, że faktycznie mogą się rozchylać. Jeszcze raz dzięki.
Anonymous - Pią Maj 07, 2010 09:35

Podepnę się tutaj i zacznę od początku. Bigglesik miał kiedyś ropnia w policzku, ale było to już sporo czasu temu. Ropień został niby wyleczony, ale została mu mała dziurka po nim. Doszły problemy z zębami, trzeba było je co jakiś czas przycinać, bo się nie ścierały. Do tego wet powiedział, że się ruszają i są zepsute, więc pewnie wypadną :( . No i stało się, wczoraj wypadł mu górny siekacz i Biggles nie radzi sobie już z suchą karmą. Jeden z dolnych zębów jest do połowy czarny. Do tego zauważyłam, że dziurka po ropniu zaczęła znów śmierdzieć ropą. Dziś jadę i tak do weta, ale może ktoś ma jakieś rady lub pomysły?

I czy Rat Complete po namoczeniu jest miękki? Bo przecież nie zbilansuję mu tych papek poprawnie :(

S - Pon Maj 10, 2010 08:41

Mój pomysł na miękkie jedzenie, oprócz papek dla niemowląt, to:
- zmiksowana i ugotowana mieszanka płatków zbożowych plus
- ugotowane warzywa i
- przetarte owoce.

katarzynka999 - Czw Wrz 23, 2010 12:55

witam: :) ząbki mojego szczurka są raczej zdrowe :) ale pisze w troszkę innej sprawie. mam takie zapytanie ... bo szczurze ząbki są takie malutkie :wink: i cieniutkie. czy kiedy szczurej je, (a dokładnie gryzie) np. swoją suchą karme i tam są twarde rzeczy, czy podczas gryzienia zabki sie nie uszkodza?? czy szczury maja tylko 4 zabki?? czy gdzies glebiej maja wiecej??
S - Czw Wrz 23, 2010 13:35

Szczurek ma dalej ząbki.

Nie połamią mu się w trakcie jedzenia, pod warunkiem że są zdrowe. Zdrowe zęby maja kolor żółty.

Nisia - Czw Wrz 23, 2010 15:28

Szczurze siekacze (czyli to, co widać) są specjalnie pokryte takim ultramocnym szkliwem (koloru od żółtego do brunatnopomarańczowego), aby się nie łamały. Dzięki temu szczury mogą nawet wygryzać dziurę w betonie i nic im się nie stanie w ząbki. Problem się robi, gdy szczurkowi brak mikroelementów - wtedy to szkliwo staje się białe i zęby są osłabione.
Szczurek jeszcze posiada w sumie 12 zębów trzonowych, które są maleńkie i umieszczone głębiej w pyszczku. Na ogół ich nie widać, bo po otworzeniu pyszczka zasłaniają je policzki. Też są twarde (acz białe) i się nie łamią.
Siekacze rosną cały czas i szczurek je stępia (najefektywniejszym sposobem jest zgrzytanie), trzonowe po osiągnięciu swojej docelowej wielkości nie rosną.
Tak jak u ludzi, siekacze szczurze służą do gryzienia, siekania pokarmu, na trzonowych jedzenie jest rozdrabniane.

katarzynka999 - Pon Wrz 27, 2010 17:00

ahaaa :mrgreen: to juz wszystko jasne :) :) dziekss wielkie :mrgreen:

Stinkuch ma bardzo zoltw zeby hehe a ja sie balam ze sa po prostu brudne :lol:



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group