To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Leczenie - Świszczenie, kichanie, porfiryna, osłabienie, katar

Nisia - Wto Lip 22, 2008 09:28

Layla napisał/a:
szczególnie niepolecane jest zebrane samodzielnie, bo może mieć robale

Ale problem nie tkwi w samodzielnym, lub nie, zbieraniu, tylko w warunkach suszenia i przechowywania. Jeśli siano jest trzymane w warunkach umożliwiających dostęp dziko żyjącym szczurom i innym gryzoniom, to będą one tam zostawiać swoje odchody i pasożyty, które to pasożyty z kolei łatwo przejdą na szczurki domowe. Stąd też inwazje świerzbu pojawiające się po zakupie sianka - zwłaszcza tego najtańszego.

To samo zagadnienie dotyczy trocin. Dodatkowo trociny z drzew iglastych wydzielają fenole i olejki eteryczne, które mogą, drażniąc drogi oddechowe gryzonia, powodować np. zapalenie płuc.

Co do sianka - moje szczurki czasem jadają sianko, ale ponieważ jedzą jego mało, to tylko umieszczam troszkę w kącie klatki.
Najlepsze sianko byłoby z trawy zebranej gdzieś na wsi, z dala od cywilizacji (syfilizacji), wyparzonej wrzątkiem i wysuszonej na własnym balkonie. Pod żadnym pozorem nie suszone na łące - tam też chodzą dzikie gryzonie.
Z sianek kupnych, niektóre firmy zachwalają, że przechowują siano w warunkach uniemożliwiających dostęp dzikich gryzoni. Mam tu na myśli na przykłąd Zuzalę, czy Herbal Pets.

Ale, artek_80, przy opisywanych przez Ciebie objawach wydaje mi się, że pierwszą rzeczą, którą powinieneś wykonać, to wycieczka do weta celem osłuchania szczurków. Sianko siankiem, a zapalenie płuc, czy oskrzeli, też się może rozwinąć. Niezależnie od ściółek.
Z doświadczenia wiem, że szczur z zapaleniem oskrzeli nie jest osowiały, czy w inny sposób smutny.

artek_80 - Wto Lip 22, 2008 10:03

Layla napisał/a:
artek_80 Ściółka może być powodem kichania. Zmień np. na żwirek drewniany (np. Super Pinio, Cat's Dream).

Ona mają właśnie żwirek drewniany, tylko taki tańszy.

I Nisia - dzięki za radę, na pewno skorzystamy.

M.

raterka - Śro Lip 30, 2008 14:11

Moja Tinka bardzo kicha, raz trzymałam ją na rękach a ona mi nasmarkała na palec :shock: .Kazdy wet u którego byłm mówił mi ze nie zna przyczyny kichania.Tinka ma uczulenie na wióry,trociny i granulat, więc trzymam ją w sianku, moja mama mówi ze tina moze mieć tez uczulenie na siano.Ja w to nieświeże bo we wszystkim czym była robiła łyse plamy w rogach klatki a potem w nich spała, tina na sianie śpi stisami :) raz zrobiła se gniazdo z daszkiem a potem poło zyła się na samej górze :lol: .

Druga sprawa nie wiem zabardzo w jaki temat się udac dlatego przysortowałam to tu:
Tinka mocno zgrzyta zębami tak ze trzesi sie jej cała główka a oczy wyglądają jakby miały zaraz wyskoczyć. Bardzo prosze powiedzcie co to znaczy

Proszę stosować się do zasad języka polskiego - ortografii i interpunkcji. Ostrzeżenie słowne.

marhef - Śro Lip 30, 2008 14:21

raterka, sianko wbrew pozorom bardzo często uczula.
Spróbuj może kociego żwirku, jakiegoś niepylącego (bentonitowy).

Zgrzytanie ząbkami i pulsowanie oczkami może być zarówno oznaką przyjemności jak i bólu - zależy od szczura i od sytuacji.

Anonymous - Śro Lip 30, 2008 18:41

marhef napisał/a:
zależy od szczura i od sytuacji.
od sytuacji tak, ale nie od szczura. Zgrzytanie zębami i stroszenie futra, to akurat oznaki negatywne wszystkich szczurów.
Nisia - Czw Lip 31, 2008 09:06

Viss, nie zgadzam się. Zgrzytanie zębami i pulsowanie oczkami jest oznaką silnych emocji (a że silne, to często negatywne...).
Natomiast zgadzam się, że to nie może zależeć od szczura, skoro jest instynktowne (taj jak stroszenie futra).

scorpio80 - Czw Lip 31, 2008 11:58

zauważyłam od 2 dni u mojego Abu porfiryne kolo jednego oczka ,pozatym od dawna kicha i jakby czasem oddychal tak glosno przez nosek..podaje co jakies poare dni mu Vibowit i myslalam ze to pomoze ale teraz widze ze nie bardzo..poradzcie do jakiego dobrego weta mam sie udac?? Bylam raz z chłopcami juz u dr. Bieleckiego wprawdzie na wszy ale wspomnialam mu ze maly kicha i jakby swiszczy to stwierdzil ze nic mu nie jest wiec wole juz tam nie isc
Nisia - Czw Lip 31, 2008 14:30

scorpio80, wejdź do działu o wetach i wybierz jakieś polecanego, który by Ci pasował.
Z Bieleckim tak jest, że drobiazgi "olewa", a potem zwierzak cierpi. Dziwię się, że do niego poszłaś.

Anonymous - Czw Wrz 11, 2008 19:48
Temat postu: chrumkanie?
rashadek ma ponad dwa latka, jest powolnym staruszkiem. dzisiaj zaczął wydawać dziwne odgłosy, których nigdy wcześniej nikt u niego nie słyszał. takie jakby chrumkanie czy coś? oprócz tego ponoć kręcił się w kółko. ktoś wie co to może być?
Oli - Czw Wrz 11, 2008 20:08

chrumkanie może oznaczać wiele rzeczy, ale na pewno są to problemy z układem oddechowym - idź do weta z nim, bo może to być tylko katar, ale także może być zapalenie płuc.
S - Pią Wrz 12, 2008 08:33

Moje szczurzyce jak przechodzą obok moich nóg to chrumkają, żebym nie nadepnęła na nie.
Czyli chrumkanie u moich szczurzyc znaczy "idzie się, uważaj".

Anonymous - Pią Wrz 12, 2008 11:40

a moj szczur chrumkal kichal i kaszlal nie dlatego ze ma zapalenie pluc jak myslalam a dlatego ze ma alergie :P
Ewa - Pią Wrz 12, 2008 16:51

Mój Fredzio od tygodnia....szczeka. A dokładniej czka i szczeka. Jak u mnie wylądował (interwencja majowa 2007) to czkał ze strachu, ale nie szczekał. Martwi mnie to. Czy ktoś z takim czymś się spotkał?
Oli - Sob Wrz 13, 2008 16:42

Ewa, idź do weta. Takiego szczura trzeba osłuchać. Może to być wszystko i nic. Mój Filip skrzeczy, bo ma jakąś wadę w nosie (prawdopodobnie polip), ale jest regularnie osłuchiwany czy w oskrzelach lub płucach nic się nie dzieje.
Ewa - Nie Wrz 14, 2008 23:18

Jutro idę do weta. Fredzio poza szczekaniem jest w pełnej formie. Nie mam pojęcia co to jest.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group