To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Leczenie - Kłopoty skórne

Nisia - Pon Lis 12, 2007 13:58

Hej, słuchajcie.
Co to jest Waszym zdaniem?
Dodam, że pierwsze objawy były na 2 tygodnie przed zdjęciem.
Moim zdaniem to świerzb, ale wet twierdzi inaczej (szczur nie jest mój). Wet najpierw ocenił, że to przebiałczenie (podobne krosty miał na ogonie), potem, że to jakiś stan zapalny (gryzoń dostał antybiotyk i lek przeciwzapalny).
Wet niby badał naskórek, ale... martwy. No i nic tam nie znalazł. Ale do badania chyba zeskrobuje się żywy?

Anonymous - Pon Lis 12, 2007 14:21

Moim zdaniem to nie świerzb. Jak Ryjek miał to wyglądało zupełnie inaczej i nie miał na ogonie. :drap:
Zeskrobiny to chyba, jak nazwa wskazuje zeskrobany naskórek, czyli martwy. Jak pobierasz żywy to jest biopsja i wycinki różne. Tak mi się IMHO wydaje. Olimpia, Palatina, ustosunkujcie się. :D

Nisia - Pon Lis 12, 2007 14:25

Viss napisał/a:
Jak pobierasz żywy to jest biopsja i wycinki różne

Ale mnie wetka mówiła, że zeskrobiny się pobiera skrobiąc naskórek (który wszak ma wiele warstw, żywe i jedną cieniutką martwą) aż do pojawienia się krwi.

Oli - Pon Lis 12, 2007 14:25

Zeskrobine pobiera sie do pierwszej krwi (powinno sie do pierwszego lekkiego krwawienia, niektorzy niestety pobieraja do pierwszych kropel tylko). Martwy naskorek, to ten ktory odpada - sam naskorek ma kilka warstw, ktore sie uszkadza pobierajac zeskrobine. Tu nie chodzi o naskorek jako taki (zywy/martwy), a jego warstwy w ktorych zyja pasozyty.
Nisia - Pon Lis 12, 2007 14:33

Olimpia, dzięki za opinię.
To powiedz jeszcze, na co to uszko wygląda?

Oli - Pon Lis 12, 2007 14:41

Nie wiem... Na swierzb niebardzo. Moze jakies zakazenie bakteryjne/wirusowe? A czy na skorze pod sierscia tez ma takie cos?
diabolic - Pon Lis 12, 2007 15:01

Hello,

(Sorry for writing in English, but in Polish I can only read a little, writing is too much for me ...)

This picture/question is actually from one of my forum members - she's in another town and already tried three vets - none of them knows what it is but I'm sure it's sarcoptic mange mites.

In the beginning there were only white and reddish spots on tail and ears, now after two weeks the spots on the tail are gone and the ones on the ears developed to such "growth" you see in the picture. These things are ONLY on the edges of the ears, nowhere else.

I also checked these links:
http://www.rathealth.co.u...mangemites.html
http://ratguide.com/healt...es_figure_2.php
http://ratguide.com/healt...toparasites.php

In my opinion, my two rats had the same thing but it was treated in the early stage (like you can see in the 1st link) with a drop of Stronghold on the neck. The spots were also on the ears, tail, and some on the feet.
I just wanted to make sure my judgment is really correct and to consult with other experienced rat owners.
The owner of this rat is new to them and would rather trust vets who can hardly tell apart a sheep from a dog :(

Thanks for your help,

Laura
/Vilnius/Litwa/ziurkes.lt

Nisia - Pon Lis 12, 2007 15:04

Off-Topic:
Koleżanka Laura zalogowała się na naszym forum w szczytnym celu - aby się douczać i dzielić wiedzą na swoim litewskim forum.
Dlatego, jesli zainteresowani tematem czegoś nie zrozumieją, mogę potłumaczyć, a jesli mnie nie ma - proszę, aby to inni zrobili :)

Lazanka - Pon Lis 12, 2007 17:39

diabolic: well, it don’t have to be itch mites (I'll describe other option below) and good rodents vet would crucial here. On the other hand ivermectine injections should not damage here... If they will help - you will know your suspicions were correct - if not you will have confidence that spongers can be excluded as a cause...

Regarding the picture from your first link. My rat had very similar pustules (on whole ears not only on the edges) but she didn't scratch herself. I was suspecting itch mites and I took her to the vet. The diagnosis was surprising - the viruses. I was a bit wary of this diagnosis but his treatment worked and my rat never had such problems again. The treatment was: 2 injections of tarantula venom extract (with a week period between) and an anti-virus ointment.
NOTE: but I didn't wait so long to see into what these pustules would develop after 2 weeks...

So, it's hard to diagnose only from the picture...

bakusiowa - Wto Gru 25, 2007 00:59
Temat postu: Łysienie na szyi (od strony brzusznej), 3 strupki
U mojej szczurci zauważyłam ostatnio łysy placek na szyi, który jest w odrępie 3 małych strupków, nie sądze ze to pasożyty, chociaż w razie czego posypałam ją środkiem przeciwpchelnym, czytałam posty o świerzbie ale łysienie i strupki występują wyłącznie pod szyjką, nie ma żadnych innych zmian na ciele, nie drapie sie, ma apetyt i jest energiczna, czy moze to być brak jakiejś witaminy?
AngelsDream - Wto Gru 25, 2007 01:03

bakusiowa, jakim proszkiem? :roll:

Może to być przebiałczenie - wywołuje reakcję alergiczną, świąd i osłabia sierść. Najłatwiej to sprawdzić ograniczająć białko w diecie. Zresztą jest o tym cały temat na forum.

Może to też być grzybica.

Szczurek mieszka sam?

bakusiowa - Wto Gru 25, 2007 12:16

szczurek mieszka sam, i ma już czwarty miesiąc. klatka była nowa cały czas podaję tą samą ściółkę, nigdy wcześniej nie było takich problemów
Anonymous - Wto Gru 25, 2007 12:21

Cytat:
szczurek mieszka sam
to może być powodem. Czasem z nudów szczur wygryza sobie sierść, jeśli nie ma kolegi/koleżanki to może po prostu robić to w ramach jedynej rozrywki w klatce. Nie jest ważne jak długo się z nim bawisz, nigdy to nie będą 24/dobę
LunacyFringe - Wto Gru 25, 2007 12:39

Juni napisał/a:
nigdy to nie będą 24/dobę

Ani nigdy nie bedzie to tak jakby bawił się z nim prawdziwy szczurek .
Szczerze mówiąc wydaję mi się , że Juni może mieć rację . Znam ptaszka , który też sobie wygryza w tym właśnie miejscu , tak po prostu , więc to pewnie jakies zaburzenie brdziej ze strony psychicznej . To może u twojego szczura to po prostu samotność , depresja .

Anonymous - Wto Gru 25, 2007 12:56

LunacyFringe, ja jestem prawie przekonana, Młoda przez jakiś czas wygryzała sierść na łapkach, miała takie małe czerwone ślady po ząbkach nawet.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group