To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Higiena i pielęgnacja - Jakiej ściółki używasz?

limomanka - Sob Kwi 26, 2014 11:25

mmarcioszka, olus_165, może kwestia płci ogonów? Mocz facetów (zwłaszcza jajecznych) pachnie jednak intensywniej. Ja właśnie zrezygnowałam ze zrębków (bo rozkopywali z wyżej powieszonej kuwety narożnej - bardzo daleko poza klatkę). Wróciłam do peletów ale szukam alternatywy.
cornflakegirl - Nie Kwi 27, 2014 23:21

Nie straszcie mnie bo zamówiłam 15kg kl10...
Oluś - Nie Kwi 27, 2014 23:58

cornflakegirl, może u babeczek będzie inaczej. :) U mnie się akurat nie sprawdziły, a może u kogo innego będzie ok. Kwestia priorytetów.

Kl 4 faktycznie się trochę noszą, ale za ich chłonność jestem w stanie zapłacić dodatkowym zamiataniem w tygodniu. :)

nimka - Czw Maj 01, 2014 18:41

Post z 26 listopada 2011, żeby nie było wątpliwości ;)
http://forum.szczury.biz/...p=667352#667352
Karena napisał/a:
jolaada, ja też testowałam obie. Zdecydowanie wygrywa bukowa!


Czyli porównujemy ściółkę z konopii w postaci małych zrębków drewna oraz ściółkę bukową w postaci identycznie wyglądających zrębków?

z konopii, tego typu (niekoniecznie tej firmy):
http://www.vivari.pl/z-konopii-xsciolkax.html

i bukowa, KL04, zrębki wędzarnicze, tego typu:
http://olx.pl/oferta/zreb...28-ID2c031.html


Czy dobrze zrozumiałam, że jakimś cudem bukowe się mniej wysypują poza klatkę? Jak? Przy tej samej grubości kawałków?

Które lepiej chłoną wilgoć?
Które są cięższe?
Które z nich lepiej chłoną szczurze zapachy?
Czy ściółka konopna ma jakiś swój specyficzny zapach (niezbyt przyjemny)?

Pytam, bo nigdy nie używałam konopnej, wiem tylko jak się sprawdzają zrębki bukowe :)


Pytania oczywiście do wszystkich, którzy używali i jedną i drugą ściółkę, nie tylko do Kareny ;)

smeg - Czw Maj 01, 2014 23:03

Ściółka z konopii jest leciutka, to bardziej jak płaskie kawałki trocin. Najwyżej ich szerokość może być taka sama, jak zrębków bukowych ;) Dużo bardziej się nosi i bardzo czepia do hamaków. Kupiłam raz jakąś z zooplusa i nigdy więcej do niej nie wróciłam.
nimka - Czw Maj 01, 2014 23:22

smeg napisał/a:
Ściółka z konopii jest leciutka, to bardziej jak płaskie kawałki trocin. Najwyżej ich szerokość może być taka sama, jak zrębków bukowych ;) Dużo bardziej się nosi i bardzo czepia do hamaków. Kupiłam raz jakąś z zooplusa i nigdy więcej do niej nie wróciłam.

Dzięki :)

Teraz trochę rozumiem różnicę ;)

A jak z chłonnością moczu i zapachów?

Pyl - Czw Maj 01, 2014 23:31

nimka, chłonęła fajnie, ładnie (słonecznie) wyglądała w klatce, ale tak jak pisze smeg - była wszędzie i w szczególności kochała hamaki. Na plus jest to, że jest cichsza niż bukowa, szczególnie jak się szczury ganiają.
sliwkowapanna - Nie Maj 04, 2014 09:26

olus_165 napisał/a:

Kl 4 faktycznie się trochę noszą, ale za ich chłonność jestem w stanie zapłacić dodatkowym zamiataniem w tygodniu. :)


hmmm a u mnie nic nie lata a też mam 4mm xD

aniucha0711 - Śro Maj 07, 2014 02:32

Dołączę się do tematu :)

Przy Furret Tower używałam żwirek drewniany, duże wałeczki. Ładnie pochłaniał zapachy i siuśki :) Był dość tani 45 L za 45 zł z przesyłką gratis na allegro. Tylko miał jedną wadę - strasznie hałasował. Musiałam sypać większą ilość, aby żwirek nie stukał o dno kuwety, gdy szczurasy się ganiały. Starczało mi miej więcej na miesiąc. Hałas mi nie przeszkadzał, ale TŻ wstaje do pracy bardzo wcześnie i składał zażalenia :)
Ale teraz zainwestowałam w Royala Doubla i niestety musiałam zrezygnować ze żwirku. Musiałam go sypać bardzo dużo ,szybko się kończył. I wszystko było na zewnątrz, rozkopywane. ( Niestety narożne kuwetki i kocie kuwety wysypane żwirkiem nie zdają egzaminu. Moja Magiczna Siódemka kupka gdzie popadnie, zbieranie kupek i wrzucanie do kuwet nie pomaga )

Próbowałam też pozostawić klatkowe kuwety bez żadnego żwirku, a że siuśki nie miały gdzie chłonąć to szczurasy były całe żółte :(

Chwilowo przerabiam stare ręczniki, które wymieniam co dwa dni. Brzydko nie pachną, ale są całe zasiusiane i brudne ( no i całę w dziurach :mysza: ).To opcja tymczasowa, zanim nie wymyśle czegoś lepszego i takiego abym nie zbankrutowała :) Ale wiadomo, duża klatka-dużo żwirku.

Ciekawi mnie co najlepiej się sprawdza przy klatkach o większych powierzchniach? Te zrębki bukowe brzmią ciekawie, ale zapewne znowu musiałabym sypać nieprzyzwoitą ilość :|

nimka - Śro Maj 07, 2014 09:26

aniucha0711 napisał/a:
Ciekawi mnie co najlepiej się sprawdza przy klatkach o większych powierzchniach? Te zrębki bukowe brzmią ciekawie, ale zapewne znowu musiałabym sypać nieprzyzwoitą ilość :|

zrębki aż tak nie hałasują jak pellet drewniany, może nie byłoby tak źle ;)

smeg - Śro Maj 07, 2014 11:35

Poza tym zrębki wychodzą dość tanio, więc według mnie to wręcz jedyna opcja przy dużych klatkach :) Trocin nie uznaję ze względu na rozsypywanie.
Magdonald - Śro Maj 07, 2014 23:14

Odnośnie zrębków z allegro, może pytanie dość nietypowe, ale czy komuś nie zdarzyły się przypadkiem w tej ściółce.... wszy? Tak, wszy, a nie wszoły. Dziś byłam u weta, z widocznymi gołym okiem robalami, strupkami u szczurków z mojego stada. Widziałam też pod mikroskopem, nie wyglądały jak wszoły, a typowo napojone krwią wszy...
A objawy w stadzie pojawiły się zaraz po zmianie ściółki (skończyły mi się Chipsi Extra, więc zamówiłam zrębki z allegro), dlatego pytam.
Do tego nasza weterynarz twierdzi, że w przypadku wszy, raczej nie jajka, a dorosły osobnik dostał się jakoś do mojego stada. Nie mam innych zwierząt, myję ręce po powrocie do mieszkania (zdjęciu butów), przed dotknięciem szczurów, więc ściółka jest najbardziej prawdopodobnym źródłem.

Niestety, ale przez tą sytuację, moje zrębki nie wylądują już w kuwetach.

Czy ktoś może zna jakiś inny zamiennik Chipsi Extra? Jeśli nie, to może ktoś czai się na zbiorowe zamówienie ściółki (i nie tylko) z niemieckiego zooplusa lub wie, gdzie można kupić Chipsi w Polsce?

Oluś - Śro Maj 07, 2014 23:22

Magdonald, ja zamawiam zrębki (te z eko-gamy) na allegro od ponad roku i ani razu mi się nie zdarzyło.

Zawsze w razie wątpliwej jakości zrębków możesz je wyprażyć w piekarniku.

hekatomba - Śro Maj 07, 2014 23:30

Magdonald, zrębki ma w swojej ofercie Animalia: http://animalia.pl/produk...large-10l.html. Jest to jednak mniejsze opakowanie i zdaje się, że wychodzi drożej niż w przypadku zakupu w Zooplusie.
jokada - Czw Maj 08, 2014 08:52

Zamawiam z eko-gamy - i tez żadnych problemów nie miałam
one teoretycznie są wyprażana w 600 st...
więc żadnych robali być nie powinno



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group