To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Mioty urodzone - rok 2007 - Miot "I" Rat`s Troop - ostatnia iskierka zgasła...

zywym_trudniej - Wto Gru 18, 2007 21:36

Indis ma się dobrze, to wspaniała i bardzo spokojna samica, wszystkie jej ruchy są stonowane a ona sama zachowuje się niemal dostojnie. Nie miałam z nia żadnych problemów zdrowotnych. Odchowała u mnei cudny miot C i była wspaniałą matką. Jest w świetnej formie, doskonale dogaduje się ze stadem :)
satanka666 - Wto Gru 18, 2007 22:33

Inka to mały motorek. Zdrowa [tfu tfu], gruba. Wrzeszczy najbardziej i ustawia panie po kątach :) . Mały lizacz i przytulak. Poza klatką trochę przestraszona, ostrożna, ale jak się rozkręci to trudno ją zagonić do klatki. Ma piękne czekoladowe futerko i w ogóle jest cudowna.

Inka pozdrawia rodzeństwo i babcie ;)

Nisia - Śro Gru 19, 2007 16:38

Iskierka i Indi (Shamsi) się meldują :)
Dziewczynki są zdrowe (poza shamsulowym ADHD), raz tylko odnotowano zapalenie gardła.

Iskierka to oaza spokoju. Lubi spać w gniazdkach, zwłaszcza przytulona do Alifka :serducho: Lizacz do n-tej potęgi, choc ostatnio podgryza obcych wsadzających palce do JEJ gniazdka.

Indi ostatnio grzeczniejsza, choć szaleje nadal jak maluch. Nauczyła się już, czego nie wolno, i nie sprawia problemów wychowawczych :)

Babcia może być dumna!

Wyniki ostatniego ważenia: do 400 g. Wielkość oceniam na średnią samiczkową.

nezu - Czw Sty 31, 2008 16:29

Witam domki Iskierek.
Ponieważ u Iskry Nisi objawił się przy zabiegu dziwny sposób tycia (inny niż u Grottiego Angelsdream jeszcze, tłuszcz odkłada się w otrzewnej i kiedy jest go za dużo, uciska na narządy, co wiadomo, bywa groźne), postanowiłam podjechać z Colette na dokładne badania.

Co wykryto?
Podobny sposób tycia co u Iskry, jest również u Colette. Oczywiście tłuszczyku było niezbyt dużo, bo i Colette tłuściutka nie jest, ale jednak był.
Weterynarz stwierdził, że cecha należy do dominujących i jest jednym z typów tycia. Jako cecha dominująca się nie niesie, tylko dziedziczy bezpośrednio po przodkach. Ponieważ otyłość (a nie sam sposób tycia) w przypadku tego rodzaju odkładania się tkanki może być niebezpieczny dla życia szczura, przekazał mi pewne rady. Szczur z tego typu sposobem tycia może spokojnie dożyć późnej starości.

Najważniejsza jest taka, żeby przestrzegać diety niskotłuszczowej. Nie trzeba przesadzać, wymyślać ubogiego w składniki pokarmu, trzeba po prostu wykluczyć z diety składniki pokroju chipsów bananowych. Utrzymywanie szczura w dobrej formie pozwoli mu dożyć późnej starości i umrzeć z tej starości.

Po drugie, z racji tego, że to cecha dominująca, jeżeli szczur tak nie tyje, to tyć już nie zacznie ani nie poniesie tego dalej.

Pozdrawiam domki i mam nadzieję, że wasze pociechy będą żyły długo i zdrowo.

Layla - Czw Sty 31, 2008 16:32

nezu, ja spytam z czystej ciekawości: czy ten typ tycia widac, czy stwierdzenie wymaga dokładnych badań?
nezu - Czw Sty 31, 2008 16:34

Jeżeli szczur jest masywny, mocno zbudowany, umięśniony, a nie widać i nie czuć za bardzo tkanki tłuszczowej pod skórą, mimo tego że pozostali pobratymcy tyją w naturalny sposób, można zakładać ten typ tycia i przejśc się do weterynarza w celu przeprowadzenia dokładniejszych badań.
Nisia - Czw Sty 31, 2008 16:36

Ja może jeszcze cos dopiszę.

Po czym poznać "na pierwszy rzut oka", że szczurek może mieć z tym problemy.
Jeśli szczurek ma słuszną masę (np. Iskierka - przy wielkości ok. 25 cm, ze 415 g), a jednoczesnie nie ma "wałków" ani "falbanek", to można się niepokoić, że tłuszcz odkłada się w brzuszku.
Wówczas może być pomocne usg, na którym tkanka tłuszczowa wyraźnie oddziela się od narządów.

Co do diety. Oczywiście, najlepsza to tylko ziarno, warzywa i owoce. Ja jednakże postanowiłam dodac jeszcze gerberki mięsne, bo mięsa to tam jest co kot napłakał.
Poza tym - my mówimy NIE czipsom bananowym, przykręciłam kurek z dropsami (nie więcej niż 1 na tydzień), kaszami/makaronami (raz na 2 tygodnie) i orzechami (raz na miesiąc).
Ziemniaków i tak nie jadam.

Layla - Czw Sty 31, 2008 16:38

Dziękuję za informacje, myślę, że przyda się nie tylko właścicielom szczurków z tego miotu.
nezu - Czw Sty 31, 2008 16:40

Można a nawet zaleca się podawać białko, może być pod postacią chudych serków, jogurtów light i filetów z kurczaka, które są chudym i ubogim w tłuszcz mięsem. Oczywiście kurczak w formie ugotowanej. I jak najbardziej z umiarem, ale to wie każdy właściciel szczura, że co za dużo, to niezdrowo.
Nisia - Wto Mar 04, 2008 09:38

Wszystkim I szczurkom dużo zdrowia z okazji urodzin! :urodziny:
satanka666 - Wto Mar 04, 2008 09:58

:urodziny:

[ Dodano: Pią Kwi 04, 2008 11:54 ]
:urodziny: :tummykiss: :wavexxs:

nezu - Śro Gru 31, 2008 14:33

Mam smutną wiadomość dla domków malństw z miotu I...
Ich tata, Bebesin Klenot, zakończył dziś swój żywot..
Dołączył do reszty rodzeństwa... ;(
Wciśnięty w kącik, przytulony do Lorda... przyjaciela..
Tak mi źle..
Jutro kończyłby 2 i pół roku.. :cry:

Anonymous - Śro Gru 31, 2008 14:36

nezu, tak mi przykro... :cry: :cry: :cry:
Layla - Śro Gru 31, 2008 14:48

Bardzo mi przykro :(
zywym_trudniej - Śro Gru 31, 2008 14:55

Strasznie przykro... Ale ona nadal żyje w swoich dzieciach :( Mam jego cząstkę u siebie i zawsze będę pamiętać ilekroć przytulę Indis...


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group