To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

O szczurach ogólnie - Jak ocenić wiek szczura?

radek-murawski - Pią Sie 30, 2013 17:08
Temat postu: pomóżcie z oceną wieku
bardzo was proszę o pomoc bo zastanawiam się i szukam ale nie mogłem znaleźć żadnej tabelki przydatnej w określaniu wieku .....
słonik ma podobno 14 tygodni czyli 3,5 miesiąca ale wydaje mi się że ma więcej niż te 3,5 miesiąca oto zdjęcia :)
dziękuje wam za pomoc :)
http://imageshack.us/g/1/10298170/

Pyl - Pią Sie 30, 2013 17:19

radek-murawski, wygląda, że może mieć te 3,5 miesiąca, raczej nie więcej. Jest drobnej budowy, ma jeszcze młodzieńczy delikatny pyszczek, ale nie jest już dzieciakiem. Oceniłabym go podobnie. A ile waży? 350g?

Ogólnie nie ma "tabelki" pozwalającej ocenić wiek. Można dość dokładnie określić wiek maluchów (choć przy kiepskim karmieniu lub chorobie jest to ocena obarczona czasem dużym ryzykiem, bo i rozwój może być znacznie spowolniony). A u starszych szczurów to już co najwyżej po sylwetce, jakości sierści oraz ruchu - i rozrzut w ocenach może być o 100%. Często przy ocenie nieznanych dorosłych szczurów stosuje się skalę z jednostką "pół roku" - czyli ocena jest bardzo zgrubna - pół roku, rok, półtora, dwa i więcej.

radek-murawski - Pią Sie 30, 2013 17:53

niestety nie mam wagi więc nie wiem dokladnie ile waży ale mam szczurka z zoologa i ma on teoretycznie 2,5 miesiąca a jest około 2 razy mniejszy dlatego się dziwiłem że różnią się o miesiąc a jest taka ogromna różnica w wielkości i budowie ciała sierśc jest twardsza od sierści tego drugiego jest nawet szczecinowata włosy ma długości około 3 cm a najdłuższe jakei wypają mają 4cm
mmarcioszka - Pią Sie 30, 2013 17:58

radek-murawski, miesiąc dla młodych szczurów to dużo. Dochodzą jeszcze cechy osobnicze i otoczenie, w jakim maluchy się urodziły k dorastały. W sklepach zoologicznych szczury pochodza z pseudohodowli, w których warunki pozostawiają wiele do życzenia. Możliwe więc, że szczury mają faktycznie 2,5 i 3,5 miesiąca. Czy jesteś jednak pewnien, że młodszy szczurek nie jest w rzeczywistości jeszcze młodszy?
radek-murawski - Pią Sie 30, 2013 18:04

hmm no nie nie jestem pewny jest unas od około 3 tygodni sierśc zrobiła się malikowi (młodszemu ) bardziej szorstka ale nadal jest delikatna i milusia w dotyku :D
Pyl - Pią Sie 30, 2013 18:04

radek-murawski, a takiej kuchennej wagi nie masz?
Pierwsze miesiące życia to bardzo szybki przyrost masy ciała, może tak być, że miesiąc robi dużą różnicę. Może być też tak, że młodszy jest drobny w budowie - ja mam samce w tym samy wieku ok. pół roczne ważące od 350g do bodaj 550g.
Tak jak pisałam u szczurów bardzo dużo znaczy dobry start (żywienie, zdrowie) - a sklepowe szczury mogą mieć bardzo różny start, niestety.

Twardy, długi włos to już dorosłe futerko (choć i każdego szczura może być inne). Ale 3.5 miesiąca u szczura to już okres dojrzewania, więc pasuje.

radek-murawski - Pią Sie 30, 2013 20:08

też nie mam takiej wagi niestety... :( Dziękuje bardzo za fachową poradę :)
Majo - Pią Sie 30, 2013 22:42

To ja się z kolei wtrącę i zapytam o młodsze szczurki.
Pracuję w sklepie zoologicznym (już niedługo :roll: ) i szczurkowe dostawy odbierałam co najmniej trzy. Przyjmuję, że dzieciaki mają po 7 tygodni, ale...

Kiedy szczurki zmieniają sierść na dorosłą? Około 3-4 miesiąca, tak? Jeśli miały słaby start może się to opóźniać?
W jakim wieku u samczyków zaczynają być wyraźnie widoczne jądra?
Są jakieś inne cechy poza wielkością i wagą (które u tych bid nie są żadnym wyznacznikiem) dzięki którym można poznać wiek?
Mam na myśli, wiek poniżej 3 miesięcy.
I jeszcze ciekawa jestem, w jakim wieku szczur przestaje rosnąć?

Na zakończenie dodam, że z tym przyrostem, to na własne oczy widywałam jak przyjeżdżały takie kruszynki jak chomiki - dwa tygodnie pełnej michy i wzrost x2 wzdłuż i wszerz.

Pyl - Pią Sie 30, 2013 22:55

Majo, w polskim sklepie zoologicznym? Jeśli tak to malce będą miały raczej 3 tygodnie. Piszę teraz z komórki, więc Ci nie podlinkuję, ale jest temat/stronka ze zdjęciami maluchów, pozwalająca zobaczyć rozwój. Poszukaj w dziale rozmnażanie.
U 4 tygodniowych samczyków będą już całkiem duże jądra, choć i na to ma wpływ dieta.
U maluchów do ok. 2 miesiąca zmieniają się proporcje no i futerko, po tym można dość dokładnie poznać. Ale futerko zmnienia się parę razy.
A rosnąć nie przestają, tylko potem rosną wszerz ;)

Majo - Nie Wrz 01, 2013 15:38

Cóż, sklepowy sposób doszkalania pracowników to :
- ile mają zwierzaki jak do nas przyjeżdżają?
- świnki 7 tygodni, reszta nie wiem.

I po prawdzie, to tak też odbywa się sprawdzanie płci. Nie umiesz rozpoznać? A kij z tym, strzelaj, ktoś to potem sprawdzi. Próbowaliście kiedyś rozpoznać płeć zestresowanej myszki która umie wciągnąć jądra? =.=

No to by się zgadzało, z 3 tygodnie pewnie mają, zwykle jak przyjeżdżają to jądra ani jednego...
No i powprowadzałam klientów w błąd, nie ma to jak niedoszkolony sprzedawca.

quagmire - Nie Wrz 01, 2013 16:02

Majo, u szczurków próbuj poznawać po sutkach, jeśli jąder nie widać. Samiczki mają je widoczne a samce nie. Zajrzyj też na zdjęcia, da się rozpoznać po układzie.
Majo - Nie Wrz 01, 2013 19:35

Przerażonemu maluchowi, śliskiemu jak sardynka, ciężko obejrzeć podwozie, a co dopiero szukać sutków.
Niemniej, jeśli przyjdzie mi jeszcze kiedyś rozpoznawać, spróbuję.

Ebia - Nie Wrz 01, 2013 20:28

Majo napisał/a:
Przerażonemu maluchowi, śliskiemu jak sardynka, ciężko obejrzeć podwozie, a co dopiero szukać sutków.
Niemniej, jeśli przyjdzie mi jeszcze kiedyś rozpoznawać, spróbuję.
Jest to trudne, ale nie niemożliwe. Z czasem można wypracować sobie w miarę stabilny chwyt i skutecznie przytrzymywać maluchy

Tutaj jest temat o seksowaniu maluchów. Im starsze szczurki, tym różnice bardziej widoczne: http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=3024

bojownik0 - Nie Paź 13, 2013 20:01
Temat postu: Ile on może mieć?? ;o
Witam ! czy możecie określić jego wiek dodam kilka fotek. I jak go mam oswoić gdy daje rękę do jego klatki ucieka. Jak mam go na rękach do wszędzie chcę wejść chodzi po mnie.
jokada - Nie Paź 13, 2013 20:03

to raczej mysz nie szczur ;)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group