To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Klatki i wyposażenie - Kalkulator szczurzych klatek

agathe1988 - Pon Lis 09, 2015 18:19

Alive, mi kazali liczyć dlugosc*szerokość*wysokość/45000(wartość przy samicach)= ilość samic na klatkę.

Z Twojej wychodzi więc 80*48*80/45000=6,82(6)

Jeśli się mylę,niech mnie ktoś poprawi :)

Alive - Pon Lis 09, 2015 18:22

Karena, mam zamiar trzymać się jednej płci, czyli na razie tylko samice. :p Z wyposażenia mam dwie duże, drewniane półki, jeden hamak, rurę podwieszaną i dwa sputniki (góra/dół). Zgodnie z wyliczeniami, moja klatka "może pomieścić do 4 szczurów, jeśli powierzchnia jest mądrze zagospodarowana". Mam zamiar przyjąć pod swój dach dwa młode, miesięczne osobniki. Myślę, że (przy sukcesie połączenia) da radę je pomieścić w obecnym standardzie, ewentualnie kupię drugą klatkę i połączę z pierwszą. :)

agathe1988, dzięki Ci o dobra duszo. :D Wychodzi na to, że opcjonalnie do 6 da radę (może jeszcze jeden sputnik im kupię i przypnę u góry - uwielbiają siedzieć na wysokości).

Pyl - Pon Lis 09, 2015 18:36

Karena, dziwnie to wyliczyłaś, nie zgadzam się z tym. Wskazujesz na nowy kalkulator, z nowymi (może lepszymi, bardziej wymagającymi) normami - dotychczas nie wymagaliśmy i nie zalecaliśmy aż tak wyśrubowanych norm (było 1.5-2 stóp sześciennych a nie 2-2.5).
Jeśli MT uzna, że takie normy należy promować to proszę, aby to zmienić w ogólnych zaleceniach i np. w kalkulatorze, a nie tylko w pojedynczych wytycznych w pojedynczych postach.

Alive, wg dotychczasowych standardów 80x48x80 to spokojnie 5 samców i do 7 samic - oczywiście przy odpowiednim wyposażeniu klatki. Oczywiście nie chodzi o to, aby wpychać w taką przestrzeń maksymalną liczbę szczurów, ale na sześć ogonów, w szczególności samiczek, zgodnie ze zdaniem hodowcy spokojnie wystarczy.

Karena - Pon Lis 09, 2015 19:18

Pyl, Nadinterpretacja pierwszym krokiem do braku zrozumienia. Gdyby istniały nowe normy, to na pewno byś o tym została poinformowana tak jak reszta użytkowników. ;) Przecież napisałam, że ja samców nie wciskałabym tam więcej niż czterech. Dodałam nawet
Cytat:
Ale ja ogólnie zawsze wolę dać szczurom więcej miejsca i 4 samice trzymam w klatce o wymiarach 79 x 52 x 143 cm

A nie, że to jakieś normy forumowe. Nikomu nie każę trzymać 4 samic w klatce o wymiarach 79 x 52 x 143 :D Haha


Alive, Tak jak dziewczyny napisały, przy odpowiednim wyposażeniu powinno być im całkiem wygodnie :)

Pyl - Wto Lis 10, 2015 00:30

Karena napisał/a:
Alive, myślę, że maksymalnie 5 samic.
Dużo pola do (nad)interpretacji nie dałaś - jest krótko, konkretnie i na temat ;)
olgapsiara - Wto Lis 10, 2015 08:07

A Ferplast Plus? :) Mi wychodzi, że 6, ale moim zdane 4-5 :P
smeg - Pon Lis 16, 2015 12:38

Alive, dla uproszczenia mozna przyjac, ze na kazdego szczura powinno przypadac 0,06 m3 objetosci klatki, wiec Twoja nadaje sie na ok. 5 szczurow (zakladajac, ze bedzie odpowiednio wyposazona). Na tej samej zasadzie dziala stary kalkulator, nieuwzgledniajacy wyposazenia. Dziala dobrze dla malych klatek, ale dla bardzo duzych podaje zanizone wartosci (tzn. w rzeczywistosci mozna trzymac w nich wiecej szczurow, niz wynika z kalkulatora). Mowiac o bardzo duzych klatkach mam na mysli takie na ok. 9 szczurow i wiecej. Nowy kalkulator to uwzglednia.

Cytat:
Ale ja ogólnie zawsze wolę dać szczurom więcej miejsca i 4 samice trzymam w klatce o wymiarach 79 x 52 x 143 cm

Jeszcze niedawno w tej samej klatce mialas 9-szczurowe stado, dobrze pamietam? ;) Tez trzymam 6 samic w Royalu 95 x 63 x 159 cm, ale dlatego, ze stado mi sie wykruszylo, a nie zeby sie chwalic jaka jestem wspaniala wlascicielka 8) Jakis rok temu mialam w niej 12 szczurow i tez mialy sie dobrze.

Luinin - Śro Lis 18, 2015 19:19

Hmm... mnie z tego kalkulatora wyszło że mam za dużo wyposażenia a jak przeglądam wasze zdjęcia to mam wrażenie że mojej klatce tylko pusto i przeciągi :oops:
Oluś - Śro Gru 02, 2015 18:18

Czy tylko mi kalkulator nie działa?
oxxy - Śro Gru 02, 2015 18:29

olus_165, mi też nie.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group