To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Odżywianie - Przepisy na domowe smakołyki dla szczurów

K3 - Pią Mar 02, 2012 18:57

Moim ogonkom podałam dzisiaj:
+ łyżka jogurtu naturalnego
+ mała łyżeczka zmielonego ostropestu plamistego
+ 0,5ml oleju lnianego tłoczonego na zimno
Wymieszane.

Zniknęło po parunastu sekundach :D

Kelpie - Sob Mar 03, 2012 02:50

Nic wyszukanego, mimo to podzielę się tym: szczurasy dostały od mojego syneczka "kawałek":
-jogurt naturalny
-dojrzały lub nawet przejrzały banan (inaczej ciągnie surowizną)
-1/2 - 1 łyżeczki miodu - czasem w ogóle nie jest potrzebny, kiedy banan dojrzały i słodziutki.

Wszystko wrzucić do kubka, zmiksować/zblenderować, bądź też rozgnieść banana widelcem, wrzucić do kubeczka z jogurtem i wymieszać.
Mój synek uwielbia ten jogurcik! (może dlatego, że ciągle pociskam mu kit, że to sklepowy, nie własnoręcznie robiony :twisted: :lol: ), szczurasy za to rzucają się do palca jakby nie jadły od tygodnia 8)

Cegriiz - Sob Mar 03, 2012 10:11

Ja podgotowałam marchewkę z jabłkiem, dodałam trochę kaszy mannej na zagęszczenie i dodałam jogurtu. Można dosłodzić odrobiną miodu ;)
Kelpie - Sob Mar 10, 2012 14:36

Dzisiaj na obiad ryż z żołądkami i buraczkami! Znika aż miło! :)

Zauważyłam, że moje ogony nie gustują w jedzonku na słodko. Wszelakie dania np z jabłkiem i marchewką pozostają niemalże nietknięte! Ale za to spaghetti z rosołem i brokułami łoooo! Rzucają się na miskę aż iskry lecą! :lol1:

jancia - Sob Mar 10, 2012 23:53

Kelpie, pamiętaj, że łatwo możesz utuczyć szczura NA SŁODKO. Słodkie powinno byc tylko w nagrodę. Potem taki spasiony szczur może nie przetrwać najprostszego zabiegu. Ja dziś miałam rozmowę z p. dr. Anią na temat żywienia. Więcej warzyw i mniej białka kochana.
Devona - Nie Mar 11, 2012 00:54

jancia.sz napisał/a:
Kelpie, pamiętaj, że łatwo możesz utuczyć szczura NA SŁODKO. Słodkie powinno byc tylko w nagrodę. Potem taki spasiony szczur może nie przetrwać najprostszego zabiegu.
Przecież Kelpie napisała, że jej szczury nie chcą jeść potraw na słodko, więc nie rozumiem tego komentarza. Poza tym co rozumiesz przez jedzenie na słodko? Ja zawsze dawałam szczurom sporo owoców i jakoś spasione nie były. Natomiast przetworzone rzeczy z cukrem serwuje tylko przy bardzo wyjątkowych okazjach (np. drugie urodziny), wyłączając dożywanie bardzo chorego szczura i podawanie lekarstw.
jancia.sz napisał/a:
Więcej warzyw i mniej białka kochana.
Przecież nie wiesz, ile białka i warzy dostają szczury Kelpie ;) .

Kelpie, mieszasz szczurom gotowane żołądki, gotowane burak i ryż, czy miałaś na myśli raczej obiadowe danie? Ja się staram unikać podawania szczurom "ludzkiego" jedzenia, ale jeśli chodziło o żołądki z wody i Twoje szczury je chętnie jedzą, to może spróbowałabym swoim podać.

jancia - Nie Mar 11, 2012 09:02

Pisałam w kontekście tego, że dobrze, że ogonki nie lubią słodkiego ;) Gdyby im się nagle smaki zmieniły to lepiej żeby słodkie nie zalegało w miskach. :)


Cytat:
Przecież nie wiesz, ile białka i warzy dostają szczury [b]Kelpie[/b]


No tak...zawsze się musi znaleźć ktoś, kto szuka w postach drugiego "jadowitego" dna... nie będę tego komentować.

Devona - Nie Mar 11, 2012 11:07

Off-Topic:
jancia.sz napisał/a:
No tak...zawsze się musi znaleźć ktoś, kto szuka w postach drugiego "jadowitego" dna... nie będę tego komentować.
Ta personalna uwaga jest nie na miejscu, daleko mi do doszukiwania się czegokolwiek, zwróciłam tylko uwagę (i to zupełnie grzecznie), że forma Twojej wypowiedzi jest dość oskarżycielska.

jancia - Nie Mar 11, 2012 11:19

I ja też dość grzecznie Ci odpisałam co "autorka" miała na myśli. :) Nie miałam na celu oskarżać kogokolwiek. Daleko mi od takich zachowań. Po prostu przestrzegłam przed słodkim. Tak to już w naszym życiu bywa, że ludzie nie tylko się chwalą , ale i przestrzegają, doradzają...to normalna rzecz.
Devona - Nie Mar 11, 2012 11:39

Off-Topic:
jancia.sz napisał/a:
Nie miałam na celu oskarżać kogokolwiek. Daleko mi od takich zachowań.
Przecież napisałaś, że doszukuję się "jadowidego" dna, a to oskarżenie. Zresztą nie chcę tego "wątku" ciągnąć.


Nie mam pojęcia, co to znaczy dla Ciebie "słodkie", bo nie wyjaśniłaś, w każdym razie owoce i warzywa typu marchew (a o tym pisała Kelpie) nie powodują otyłości. Ogólnie oprócz różnych chorób za nadwagę odpowiada nadmiarowa wartość energetyczna spożywanego pokarmu, a nie jego skład.

AngelsDream - Nie Mar 11, 2012 11:45

Devona, a jednak, owoce są dla szczurów mniej wskazane niż warzywa. Pojawiają się coraz częściej opracowania, które wskazują, że zbyt owocowa dieta nie jest korzystna, jednak nadmiar pokarmu i przetworzonych cukrów zdecydowanie częściej będzie problematyczny.

Z tego powodu już jakiś czas temu praktycznie zrezygnowałam z jakichkolwiek smakołyków dla szczurów. Chyba że za takowy uznać dodatek suchego razowego makaronu lub pestki dyni.

jancia - Nie Mar 11, 2012 11:52

AngelsDream, znalazłam taka karmę na zooplusie- zamówiłam na próbę. "JR Farm uczta szczura light ". Ed ma skłonności do tycia, więc szukam co może być i smaczne i odżywcze. Ciekawe jak maluchy zareagują na krewetki ;p
Anonymous - Nie Mar 11, 2012 12:07

Ja robię kaszki dla dzieci ale na wodzie, i czasem daje starte kawałki marchwi, jabłka-talerzyk czysty :P
Fajny sposób jest też na suszenie plastrów jabłek zimą na gorącym grzejniku albo na piecyku kaflowym 8) W piekarnku szkoda prądu :wink:

Devona - Nie Mar 11, 2012 12:09

AngelsDream napisał/a:
Devona, a jednak, owoce są dla szczurów mniej wskazane niż warzywa.
Ja się z tym zgadzam, nie chcę jednak, żeby wrzucać owoce i niektóre warzywa do jednego worka ze słodzonymi jogurtami, serkami homogenizowanymi i słodyczami. W zasadzie każdy rodzaj pokarmy podawany w rozsądnych ilościach nie powoduje nadwagi, z wyjątkiem sytuacji, gdy mamy do czynienia ze skłonnościami lub jakąś chorobą. Ta umiarkowana ilość jest mniejsza w przypadku owoców niż większości warzyw i ja się tego trzymam. Moje baby aktualnie nieco się "zaokrągliły" właśnie z powodu spożywania przetworzonych produktów, ale to był skutek uboczny dokarmiania bardzo chorej i wyniszczonej panienki, którą strasznie chciałam uratować, a ona odmawiała dokarmiania bez asysty pozostałych dziewczyn. Szczurki już nie ma, a pozostałym został w efekcie pewien dodatkowy "tłuszczyk". Jedna już zrzuciła ten nadmiar po przejściu trzech operacji w krótkim czasie, ale druga została taka lekko "okrągła". Dopóki jadły świeże, nieprzetworzone produkty bez dodatku cukrów, problemów z wagą nie miały.

Jancia.sz, uczta light jest droga, jeśli jeden ze szczurów ma tendencje do tycia, to warto wszystkie przestawić na granulat, łatwiej wtedy kontrolować wagę.
RadicalFace napisał/a:
Ja robię kaszki dla dzieci ale na wodzie
Nie chcę Cię martwić, ale to jest akurat bardzo przetworzone paskudztwo, lepiej ugotować prawdziwą kaszę bez soli (np. jaglaną albo gryczaną).
Anonymous - Nie Mar 11, 2012 12:11

kurcze nie wiedziałam :( Zrobiłam tak 3 razy ale w wielkości-ilości dużej nakrętki od 5L butelki-więcej tam warzyw i owocków było. Już się poprawiam i sama zjem to :-P


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group