To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Rozmnażanie - W ciąży czy nie?

klauduska - Sob Gru 17, 2011 10:35

Oli, pytałam się i dr Rzepki oraz dr Kamińskiej. Nic samicy nie będzie absolutnie, jeśli się zabierze cały miot.
najlepiej zabrać jest jak najszybciej [tyczy się opcji "cały" oraz "częściowy", ale w szeczególności "cały"], ale jeśli się do 48h po porodzie zabierze, matka przestanie mieć laktację samoistnie. dr Kamińska powiedziała, że można ew zrobić matce okład na cycuszki.

meduza - Sob Gru 17, 2011 10:59

W poniedziałek po prostu zabiorę ją do weta i spytam się o ewentualną operację...
klauduska - Sob Gru 17, 2011 11:23

meduza, sprawdź na wetach polecanych lekarzy w Krk [na pewno Lewandowska].
meduza - Sob Gru 17, 2011 15:40

Doktor Barabaś stwierdziła, że dla tak małej szczurki narkoza może być bardziej ryzykowna niż ciąża, o ile w czasie ciąży dobrze o nią zadbam...
Niamey - Sob Gru 17, 2011 22:45

meduza, w takim razie opiekuj się nią dobrze, a jeśli urodzi liczny miot, przemyśl uśpienie części maluchów, bo karmienie to bardzo duże obciążenie.
meduza - Śro Gru 21, 2011 17:05

Dzisiaj byłam w małą u weta. Wetka stwierdziła ciążę, zważyła małą (160g) i zaleciła kolejną wizytę za tydzień.
Pyl - Śro Gru 21, 2011 17:10

meduza napisał/a:
zważyła małą (160g)
Malutko :( Opiekuj się nią dobrze i dokarmiaj - poczytaj o karmieniu szczurzyc w ciąży.
meduza - Śro Gru 28, 2011 18:44

Ja mam jeszcze jedno pytanie... Ile samica powinna przytyć w czasie ciąży? Bo Sasza w ciągu pierwszego tygodnia przytyła 30g, w ciągu drugiego 70g, boję się, jak będzie wyglądać pod koniec trzeciego...
aneczka1-13 - Czw Gru 29, 2011 11:02

To jest bardzo różne. To zależy od tego też jak duży jest miot który się w niej rozwija.Ale myślę że tyle to jest dobrze.
Ebia - Pią Mar 30, 2012 20:53

Zostałam poproszona o zdiagnozowanie młodziutkiej dziewczynki. Przeczytałam cały ten temat, ale nie mam doświadczenia - ŻADNEGO - sama swoje 2 szczurki mam tylko od ok 2 tygodni.

Dokładnie przeanalizowałam ten temat i sytuacja wygląda tak, że szczurka bardzo przytyła w ciągu kilku dni. Je jak najęta, chociaż to nie musi być wynik ciąży, a fakt, że mała to łakomczuszek. Je wszystko i w ogromnych ilościach. Przy zeskakiwaniu z półek w klatce słychać duże "łup", które nie było tak drastyczne jeszcze kilka dni temu.

Za ciążą przemawiają:
- ogromne ilości zjadanego pokarmu
- zaokrąglony brzuszek (coraz większy) - podobny do brzuszków wstawionych w tym wątku
- niechęć do brania na ręce (wcześniej nie protestowała), chociaż nadal lubi być głaskana
- widoczne sutki - patrząc na jej brzuszek spokojnie można je policzyć
- szczurka jest u nowych właścicieli od kilku dni

Przeciw ciąży przemawia:
- szczurka może być po prostu łakomczuszkiem
- wydaje mi się, że gdy ją widziałam, miała rujkę (aczkolwiek rujkę znam tylko z opisów forumowiczów) - przy gwałceniu przez inną szczurkę przez chwilę trzepotała uszkami jak koliberek - i tu pytanie - czy szczurka w ciąży może mieć rujkę, czy raczej nie - nie mogłam znaleźć odpowiedzi na to pytanie na forum

Martuha - Pią Mar 30, 2012 20:56

Ebia, z jakiego źródła pochodzi szczurka,bo jeśli z zoologa to jest duże prawdopodobieństwo ciąży
Martini - Pią Mar 30, 2012 20:58

Ebia, odpuść sobie. Szczurkę powinien obmacać wet, jeśli opiekunowie chcą wiedzieć teraz zaraz natychmiast. Ja do dzisiaj byłam przekonana, że mam dwie szczurzyce w pierwszym tygodniu ciąży, jadły jak szalone i przy okazji utyły też trochę. Dwóch wetów dzisiaj męczyłam, w końcu zrobiliśmy USG, żeby mieć pewność.

A skąd szczurka pochodzi i ile sobie liczy - tygodni, miesięcy?

Layla - Pią Mar 30, 2012 20:59

Szczurka w ciąży nie może mieć rujki.
Martini - Pią Mar 30, 2012 21:01

Layla napisał/a:
Szczurka w ciąży nie może mieć rujki.


a może wachlować uszkami nie mając rujki?
mmoje nigdy nie wachlowały :(

Ebia - Pią Mar 30, 2012 21:02

Szczurka pochodzi z domu, w którym została urodzona przez mamę z zoologa. Niestety nie mam informacji na temat tego, kiedy samiczki były oddzielone od samców i ma ok 1.5 - 2 miesięcy.
Póki co mam nadzieję, że to trzepotanie uszkami jak koliberek to była rujka i że podczas ciąży nie ma rujek - ale prosiłabym jeszcze o potwierdzenie tego - czy nigdy podczas ciąży nie pojawia się rujka (a wyczytałam przed chwilą w temacie o szczurkach jednej z forumowiczek, że obserwując swoje szczurki eliminowała prawdopodobieństwo ciąży u dziewczynki, u której rujka się pojawiła), czy bywają wyjątki ?

EDIT:
W czasie pisania tego postu dostałam odpowiedź od Layli, którą zauważyłam już po jego wysłaniu - dziękuję :)



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group