To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Archiwum - wykastrować czy oddać do adopcji?

cornflakegirl - Śro Kwi 17, 2013 17:15

Ja bym na Twoim miejscu ciachnęła panienkę. Oczywiście jak trochę podrośnie. Szczurki z zoologicznego często pochodzą z chowu wsobnego, a to ze sobą wiąże częste występowanie gruczolaków. Nie jest to przyjemna sprawa, wiąże się z nich operacyjnym usuwaniem. Sterylizacja bardzo zmniejsza prawdopodobieństwo ich wystąpienia za rok czy dwa. Poza tym dziewczynka może być w ciąży, sterylizacja aborcyjna uchroniłaby przed niepotrzebnym miotem...
mirussieek - Śro Kwi 17, 2013 17:35

No tak tylko ja nie chce żeby one tak długo były rozłączone:( kurcze normalnie mam już mętlik w głowie :roll:
Niamey - Śro Kwi 17, 2013 17:50

Po prostu idź do weterynarza, niech on oceni czy samczyka da się wykastrować i już :) A przy okazji może zerknąć też na samiczkę, tylko rzecz jasna musisz je wziąć w osobnych transporterach
mirussieek - Śro Kwi 17, 2013 18:04

no tak:) jutro albo po jutrze napisze co powiedział weterynarz:D
mmarcioszka - Śro Kwi 17, 2013 19:17

Może trochę zamieszam, ale czy nie lepiej wysterylizować samicę(jeśli oczywiście masa i wiek pozwala)? Jeśli jest w ciąży sterylka aborcyjna, a jeśli nie, to przynajmniej zmniejszy się ryzyko guzów hormonalnych w późniejszym wieku.
Off-Topic:
mirussieek napisał/a:
tego weta polecają nawet na stronie emerald moon:D
L. jest współwłaścicielem tej hodowli i już pisała, że poleca tego dr ;)

quagmire - Śro Kwi 17, 2013 19:19

mmarcioszka, ja myślę, że w tym momencie ona jest równie malutka jak samczyk.
Niamey - Śro Kwi 17, 2013 19:28

Off-Topic:
słuchajcie, jeszcze przed chwilą właściciel wstrzymywał się kastracją ze względu na cenę, więc naprawdę nie widzę sensu doradzania kastracji samiczki, która jak wiadomo jest sporo droższa. Dostosowujmy rady do sytuacji ;)

mmarcioszka - Śro Kwi 17, 2013 19:31

Off-Topic:
Niamey, jeśli samica zaciążyła koszty później będą większe niż "tylko" sterylka ;) Nawet jeśli zostawi sobie samicę, a samca odda, to nie ma pewności, że za chwilę nie zostanie z 15 szczurów.

Niamey - Śro Kwi 17, 2013 19:33

Off-Topic:
wiem, ale maluchy zawsze można uśpić, co wychodzi chyba taniej, ale jeśli nie to rzeczywiście po konsultacji z wetem warto sterylkę rozważyć. Tak czy siak, poczekajmy co wet powie :)

L. - Śro Kwi 17, 2013 19:42

Niamey, akurat w LWIE kastracja samiczki kosztuje albo tyle samo albo 10 zł więcej. :wink:

Nie mieszajmy już chłopakowi, bo się zamota.
Podsumowując:
mirussieek, tak jak ustaliliśmy - idź do Sylwii lub Marzeny i zapytaj czy samiec nie jest za młody, chociaż jak na moje oko ze 3 miesiące ma, a to już wiek w którym można kastrować. daj znać co dziewczyny powiedziały :wink:

w razie czego [skoro samiec mieszkał z samiczką] waż ją co 4 dni i spisuj wagę, jak będzie mocno jej skakać to znaczy, że jest w ciąży. jeśli będzie takie podejrzenie to mogę podjechać/podejść to ocenić.
wtedy pomyślimy razem co zrobić.
dasz radę :)

Layla - Czw Kwi 18, 2013 06:24

Proszę o zmianę tytułu tematu na więcej mówiący.
Bel - Czw Kwi 18, 2013 13:25

mirussieek, ty się zastanów może najpierw czy samica w ciąży nie jest i niebawem nie będziesz miec towarzystwa dla niej sztuk 10...
Karena - Czw Kwi 18, 2013 13:31

mirussieek, kiedy zabierasz szczurki do weterynarza?
mirussieek - Czw Kwi 18, 2013 14:29

Jutro prawdopodobnie ide z dwoma do weta:) pani z weta ma do mnie oddzwonic bo przed chwila do nich dzwonilem i nie wie czy jutro da rade mnie wet przyjmie bo nie ma w tej chwili "szefowej" ale mam nadzieje ze jutro wszystko sie wyjasni:) kurcze w ciazy chyba nie jest bo wazylem ja 10 jak juz byly oddzielone to wazyla 167g, a zwazylem ja teraz to wazy 186g :? Chyba ta waga to raczej zwiazana jest z tym ze rosnie a nie ze jest w ciazy? I stad nasuwa mi sie pytanie, czy mozliwe jest ze ktores z nich jest bezplodne? Czy zdaza sie cos takiego wsrod szczurkow?
Ebia - Czw Kwi 18, 2013 14:33

mirussieek, kupiłeś szczurki 22 marca, oddzieliłeś tydzień później, więc ok 28 marca? Jeśli tak, to samiczka byłaby już w zaawansowanej, bardzo widocznej ciąży i rodziłaby "na dniach", gdyż ciąża u samiczek trwa zwykle ok 21 dni. Będziesz jutro u weta, jeśli mała do tego czasu nie urodzi, to wet powinien wyczuć oseski ;)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group