To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Odżywianie - Własna karma - mieszanka

Oli - Pon Lis 03, 2008 22:50

Tatyka napisał/a:
x Chipsy Herbal Pets banan
Tatyka napisał/a:
x słonecznik, pestki dyni i orzeszki (o ile maluchy nie mają na nie alergii)
Na te rzeczy uważaj, bo są bardzo tuczące dla szczurów (dla ludzi z resztą też :wink: ).

Tatyka napisał/a:
ale niestety, zawiera mało białka.
Wbrew pozorom to wcale nie tak źle. Szczury mogą cierpieć na skazę białkową i zbyt duża ilość białka (także zbyt częste podawanie mięsa i nabiału) może wywołać u nich świąd, a co za tym idzie strupki na ciele. Trzeba z tym uważać. Średnie zapotrzebowanie na białko waha się w granicach 13-18 %.
Tatyka - Pon Lis 03, 2008 22:59

Olimpia napisał/a:
Tatyka napisał/a:
x Chipsy Herbal Pets banan
Tatyka napisał/a:
x słonecznik, pestki dyni i orzeszki (o ile maluchy nie mają na nie alergii)
Na te rzeczy uważaj, bo są bardzo tuczące dla szczurów (dla ludzi z resztą też :wink: ).

Tatyka napisał/a:
ale niestety, zawiera mało białka.
Wbrew pozorom to wcale nie tak źle. Szczury mogą cierpieć na skazę białkową i zbyt duża ilość białka (także zbyt częste podawanie mięsa i nabiału) może wywołać u nich świąd, a co za tym idzie strupki na ciele. Trzeba z tym uważać. Średnie zapotrzebowanie na białko waha się w granicach 13-18 %.


ja akurat biorę wychudzone maluszki od wuwuny, która wzięła je od profesjonalnej. Potem trafiły do Gruchy i wróciły..

jeżeli chodzi o białko to wiem, czytałam o tym :)

Oli - Pon Lis 03, 2008 23:11

Tatyka napisał/a:
ja akurat biorę wychudzone maluszki od wuwuny, która wzięła je od profesjonalnej. Potem trafiły do Gruchy i wróciły..
Wiem, że je bierzesz. Tylko one powinny nabrać masy mięśniowej, a nie tłuszczowej. :P
Tatyka - Wto Lis 04, 2008 18:42

no tak, tak :P .
ale i tak powinny troszkę tłuszczyku nabyć.

Anonymous - Wto Lis 11, 2008 09:48

ja zrobilam ostatnio nowa mieszanke:
-dwa rodzaje platkow
-chipsy bananowe
- troszke rat complete
-paczka natura szczura
-makaron
-troche psich chrupek
-ryz
-pokruszone suchary i chleb
-pokrzywa suszona

Cietrzew - Pon Sty 05, 2009 16:37

Znalazłam w internecie skład podstawowej mieszanki dla szczura wykombinowany przez jakąś dziewczynę z USA. Nie wiem na ile to jedzenie jest pelnowartosciowe i odpowiednie dla gryzoni.

Oto ona:
30% prażonej pszenicy
20% prażonego ryżu
10% tego granulatu dla szczurów http://www.petsathome.com...roduct-is-11483

jego sklad to
o Vitamins;
o Minerals;
o Fibre;
o Chicken Protein;
o Profeed - boosts your rat’s digestion and general health.
Nie wiem czym to zastąpić. Może odrobiną jakiejś suchej karmy dla odrobiny białka zwierzęcego.

10% otrębowych pałeczek (mysle,ze zwykle otreby wystarcza)
15% mieszanki płatków owsianych
15% mieszanki soczewicy


I mam pytanie. Czy ktoś zna rzeczywiste dzienne zapotrzebowanie dietetyczne szczura poparte jakimis badaniami? Fajnie by bylo stworzyc wlasna oplacalna i zdrowa mieszanke z ogolnie dostepnych skladnikow z jaknajmniejsza iloscia gotowej karmy, ktorej polowa zostaje nietknieta. Nie moge sie tego doszukac, a przeciez szczury sa jednymi z bardziej 'przebadanych' laboratoryjnie stworzen.

pin3ska - Wto Sty 06, 2009 18:48

Ja nastepnym razem jak bede robic karme, to nie bede dawac do środka Natury Szczura, bo jak mieszam w moich wielkich pojemniczorach, to pozniej ziółka sie bardzo krusza. Szczury dostaną na to osobną miseczke.
shetani - Śro Sie 25, 2010 20:23

wybaczcie, że tak odświeżam temat ;) ale właśnie planuję zabrać się za robienie własnej mieszanki.

Czy mogę dodać do niej wysuszoną przeze mnie w piekarniku np. marchewkę? albo jakieś inne warzywa?
robiłam tak pare lat temu z koszatniczkami, tylko, że po wysuszeniu dawałam im od razu do zjedzenia - to nie powinno się zepsuć ani nic, prawda?

haishe - Sob Wrz 18, 2010 17:20

a jakie rzeczy można wrzucać do włsnej mieszanki, a czego nie można?
kundziaxx - Pon Wrz 27, 2010 14:02

shetani, Niedano zrobiłam własną mieszankę i właśnie dodałam do niej suszoną marchewkę, własnego suszenia i wydaje mi się że jest na pewno zdrowsza niż kupna, a zepsuć się nie powinna bo wkońcu jest suszona :)
susurrement - Pią Lis 19, 2010 09:20

może nie własna karma, ale mieszanka; a nie wiem gdzie to umieścić.
wymieszałam JR farmu ucztę szczura (stanowi mniej więcej 1/2 całości) z JR farmowym wellnessem, selectivem i care+. myślicie, że przesadziłam i mogłam w ten sposób przebiałczyć część stada? :(

Anonymous - Pią Lis 19, 2010 09:33

susurrement, uczta szczura ma krewetki, wellness tez jakieś zwierzęce białko, selective nie pamietam ale care + ma mięso na pewno, więc moim zdaniem za dużo tego.

Ja też mieszałam różne karmy, ale zawsze tylko jedna miała białko zwierzęce. Jak juz pisałam szczury w naturze nie jedzą białka zw. codziennie.

Ja preferuję karmy bezmięsne, podaję sama kuraka/rybę 2-4 razy w miesiącu.

susurrement - Pią Lis 19, 2010 10:32

Viss, selective jest wege :mrgreen:
ehh, tak właśnie mi się wydawało, że przedobrzyłam..
ale JR farmową ucztę mogę wymieszać z wegetariańskim selectivem i nie przesadzę, prawda? :wink:

Anonymous - Pią Lis 19, 2010 11:12

Prawda susełku, ale selectiva daj 2/3, jeśli juz przebiałczyłaś śmierdziele. :)
PanKajetan - Pon Sie 01, 2011 09:27

Jako, że moje najnowsze nietoperki mają nieco inne preferencje żywieniowe, niż ostatnie szczury, które dane mi było trzymać pod swym skromnym dachem, konieczne było wzbogacenie pewnymi rzeczami mieszanki, którą przygotowuję w domu.
Jej obecny skład, to:
pszenica, płatki owsiane, płatki kukurydziane, suszona soja, kukurydza (taka żółta i pastewna - czerwona), słonecznik w łupinkach, proso, sorgo (te kuleczki były dla mnie tajemnicą, w końcu wiem, że to sorgo xD), ryż, ryż preparowany (z tym, że jest go naprawdę niewiele), rodzynki, granulat paszowy dla szczurów, suszone jabłko, chipsy bananowe, odrobina pokruszonego pieczywa chrupkiego i makaronu.
Mieszankę robię kupując karmę na wagę (jakaś karma polskiej firmy - Zenon czy coś w ten deseń, ale głowy nie dam, że to właśnie taka nazwa. Mieszanka ta jest uboga, składa się głównie ze zbóż, nasion i granulatu, ale to, co przesądziło o zakupie, był brak jakichkolwiek kolorowych zapychaczy typu chrupki czy 'wałeczki'), dosypuję do niej muesli (z którego pochodzą m.in. płatki, banan i rodzynki - więc tych składników nie jest aż tak dużo), do tego dokładam resztę składników-dodatków wymienionych w spisie na początku posta.
Moje pytanie brzmi, czy w karmie suchej nie powinno znaleźć się coś, co dostarczy szczurasom więcej białka? Pragnę nadmienić, iż otrzymują oprócz tego nabiał i warzywa, sporadycznie 'kostkę' suchej karmy dla psa, więc domowa mieszanka nie jest jedynym ich pożywieniem. Wspominam o tym, bo nie chcę im zaszkodzić nadmiarem pewnych składników, ale też zależy mi na ich prawidłowym rozwoju (są to szczurki młode, miot z 14go czerwca). Z góry dziękuję za odpowiedź :)



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group