To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Wystawy szczurów rodowodowych - XIV Wystawa SHSRP w Łodzi 21-22.05.2011

Niamey - Sob Kwi 23, 2011 21:52

"Roman S". podaje się dlatego, że dana osoba jest oskarżona, ale nie skazana prawomocnym wyrokiem. Tutaj nikt nikogo o nic nie oskarża :) A imię z nazwiskiem to rzeczywiście jeszcze nie są dane osobowe. Może następnym razem dopisz, że prosisz o nie publikowanie imienia i nazwiska.
Oli - Sob Kwi 23, 2011 21:56

Niamey napisał/a:
Może następnym razem dopisz, że prosisz o nie publikowanie imienia i nazwiska.
właśnie o to chodzi, że jako osoba korzystająca z netu, pozornie anonimowa nie mam obowiązku prosić o jej podtrzymanie. Natomiast ktoś kto chce opublikować moje imię i nazwisko powinien o to zapytać czy może. W tym wypadku chodzi mi o samą formalność.

Niamey napisał/a:
"Roman S". podaje się dlatego, że dana osoba jest oskarżona, ale nie skazana prawomocnym wyrokiem.
nie tylko przy przestępstwach zachowuje się taką procedurę. Poza tym, kiedy już zostanie skazany prawomocnie, nadal się utrzymuje anonimowość.
Nakasha - Sob Kwi 23, 2011 22:35

USTAWA
z dnia 29 sierpnia 1997 r.
o ochronie danych osobowych

Art. 1.
1. Każdy ma prawo do ochrony dotyczących go danych osobowych.

(...)

Art. 2.
1. Ustawa określa zasady postępowania przy przetwarzaniu danych osobowych
oraz prawa osób fizycznych, których dane osobowe są lub mogą być przetwarzane
w zbiorach danych.
2. Ustawę stosuje się do przetwarzania danych osobowych:
(...)
2) w systemach informatycznych, także w przypadku przetwarzania danych
poza zbiorem danych.


Art. 3.
(...)
2. Ustawę stosuje się również do:
(...)
2) osób fizycznych i osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niebędących
osobami prawnymi, jeżeli przetwarzają dane osobowe w związku z
działalnością zarobkową, zawodową lub dla realizacji celów statutowych


Art. 6.
1. W rozumieniu ustawy za dane osobowe uważa się wszelkie informacje dotyczące
zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej.
2. Osobą możliwą do zidentyfikowania jest osoba, której tożsamość można określić
bezpośrednio lub pośrednio, w szczególności przez powołanie się na numer
identyfikacyjny albo jeden lub kilka specyficznych czynników określających jej
cechy fizyczne, fizjologiczne, umysłowe, ekonomiczne, kulturowe lub społeczne.



"Ustawodawca formułując art. 6 ustawy o ochronie danych osobowych posłużył się klauzulą generalną. Tym samym nie określił zamkniętego katalogu informacji stanowiących dane osobowe. Dlatego też przy rozstrzyganiu czy określona informacja lub informacje stanowią dane osobowe, w większości przypadków, nieuniknione jest dokonanie zindywidualizowanej oceny, przy uwzględnieniu konkretnych okoliczności oraz rodzaju środków czy metod potrzebnych w określonej sytuacji do identyfikacji osoby."

Źródło - Generalny Inspektor do spraw danych osobowych:
http://www.giodo.gov.pl/168/j/pl

W orzecznictwie sądowym zazwyczaj przyjmuje się, że imię i nazwisko są informacjami o charakterze osobowym i podlegają ochronie. Więc powinna być wyrażona zgoda na ich przetwarzanie, szczególnie umieszczanie w Internecie. ;)

W zgłoszeniu na wystawę jest taki punkt:
3. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych przez SHSRP na potrzeby wewnętrzno organizacyjne w rozumieniu Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2002 r. nr 101 poz. 926).

więc SHSR ma prawo przetwarzać dane osobowe osób, które wysłały zgłoszenie na wystawę, ponieważ wyraziły one na to zgodę.

Oli - Sob Kwi 23, 2011 22:40

Nakasha napisał/a:
W zgłoszeniu na wystawę jest taki punkt:
3. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych przez SHSRP na potrzeby wewnętrzno organizacyjne w rozumieniu Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2002 r. nr 101 poz. 926).
teraz dopiero doczytałam, że w zgłoszeniu to jest, bo mało wyszczególnione, więc co się tak cietrzewicie zamiast napisać, że jest. :wink: no i z cytatów ustawy wynika, że miałam rację z samym imieniem i nazwiskiem. :P

zwracam honor - pytanie jest o udostępnienie

Nakasha - Sob Kwi 23, 2011 22:48

Oli, z reguły imię i nazwisko są chronione, chyba, że np. jest 80 Ani Kowalskich i zidentyfikowanie tej jednej zabrałoby za dużo czasu i pieniędzy. ;) W cyt. ustawie są podane kryteria, kiedy określone dane nie dają możliwości zidentyfikowania osoby. Sąd rozstrzyga to indywidualnie w każdy wypadku.
Oli - Sob Kwi 23, 2011 22:50

dziękuję pani prawnik :* :D
susurrement - Sob Kwi 23, 2011 22:52

Off-Topic:
moje inf moga byc nieprawidłowe więc poprosiłam o zweryfikowanie; i super, bo się przy okazji dowiedziałam paru przydatnych rzeczy. Oli, z Ciebie większa gapa, że nie wiesz co podpisujesz 8)

Nakasha - Sob Kwi 23, 2011 22:56

Cytat:
pytanie jest o udostępnienie


Przetwarzanie danych osobowych w systemie informatycznym poza zbiorem danych jest dopuszczalne po wyrażeniu zgody - wydaje mi się, że obejmuje to udostępnienie listy wystawców w Internecie, ale musiałabym wgryźć się w orzeczenia, a nie mam teraz do nich dostępu. Zapytam o to jutro mojej mamy, ona ma w domu LEXa.

Oli - Sob Kwi 23, 2011 22:59

susurrement napisał/a:
Oli, z Ciebie większa gapa, że nie wiesz co podpisujesz
na swoje usprawiedliwienie powiem, że zawsze wysyłam ten sam formularz :oops: tzn. zmieniam ewentualnie jakieś szczury i dane wystawy oraz datę, a tak to otwieram ten sam plik na kompie. :-P no i do tej pory albo nie było listy wystawców nazwiskami (była nickami) albo raz chyba była po podaniu hasła czy jakoś tak.
Anonymous - Sob Kwi 23, 2011 23:03

Oli napisał/a:
Natomiast ktoś kto chce opublikować moje imię i nazwisko powinien o to zapytać czy może.
przykro mi ale nie musi. Kwestie związane z danymi osobowymi przerabiałyśmy jakiś czas temu z powodu innej osoby. Imię i nazwisko nie są chronione. Na tablicach w szkole, uczelni, zakładzie pracy są dostępne i nie wymagana jest niczyja zgoda.
Pyl - Nie Kwi 24, 2011 02:44

To ja sobie pozwolę swoje 2 grosze dorzucić - nie przeszkadza mi publikowanie mojego imienia i nazwiska (mimo, że ja akurat żadnej zgody nie podpisywałam na zgłoszeniu :P ) Ale... ile znajdziecie osób o moim imieniu i nazwisku? Jakoś tak wyszło, że nie nazywam się Jan Nowak i ta minimalna ilość danych wystarcza do identyfikacji, czyli jest daną osobową.

Więc podsumowując - nie ma chyba o co kruszyć kopii, łatwiej będzie opublikować listę np. bez imion albo zahasłowaną niż walczyć z wiatrakami danych osobowych :wink: I nie mam tu na myśli osób wypowiadających się powyżej, ale przedstawicieli GIODO.

Oli - Nie Kwi 24, 2011 02:48

Pyl napisał/a:
Ale... ile znajdziecie osób o moim imieniu i nazwisku? Jakoś tak wyszło, że nie nazywam się Jan Nowak i ta minimalna ilość danych wystarcza do identyfikacji, czyli jest daną osobową.
no ja mam taką samą sytuację :P dlatego zwracam na to uwagę :wink:
Bel - Nie Kwi 24, 2011 03:28

ja tam z podaniem imienia i nazwiska problemu nie mam.W przyszłym roku być może uda się nazwisko już zmienić więc możecie mnie szukać :lol:
Oli - Nie Kwi 24, 2011 03:33

no jak zmienisz, o naprawdę bardzo trudno będzie Cię znaleźć (oczywiście mam na myśli nazwisko TŻa Twojego) :P
klauduska - Śro Kwi 27, 2011 08:54

Viss a czy ja mogłabym sprawdzić swoje dane itd na liście? pisałam wcześniej, źe wyjeżdżałam za granicę na tydz i dopiero wróciłam, a nie chciałabym, żeby na wystawie się okazało, że coś jest nie tak.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group