To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

O szczurach ogólnie - Jakiej odmiany jest mój szczur?

Niamey - Sob Maj 08, 2010 15:42

Marcik, krzyżówki nie są możliwe wśród szczurów, bo to są odmiany, a nie osobne rasy - to tak jak ludzie nie mogą mieć naturalnie połowy włosów na głowie rudych i prostych, a drugiej czarnej i kręconej. Trochę to nieprecyzyjne porównanie, ale mniej więcej oddaje o co chodzi.
Rexy są róże - czasem skręt jest mocny i wyraźny, a czasem luźny i tylko częściowy - wydaje mi się, że jest to różna ekspresja genu odpowiedzialnego za sierść typu rex.
Jeśli chodzi o Twojego szczurka, to może to velveteen? Są rzadkie, ale z tego co słyszałam, opis pasuje - wąsy bardzo delikatnie skręcone, sierść delikatna, lekko pofalowana.

Marcik - Sob Maj 08, 2010 16:28

Niamey, mniej więcej rozumiem, dziękuję. Jakiś tam pomysł był, że to mógłby być velveteen, ponieważ wąsiki na to wskazują. Może uda mi się zrobić zdjęcie, które by oddało jej opierzenie, to rozwieją się wątpliwości.
L. - Sob Maj 08, 2010 20:35

Off-Topic:
Niamey napisał/a:

to tak jak ludzie nie mogą mieć naturalnie połowy włosów na głowie rudych i prostych, a drugiej czarnej i kręconej. Trochę to nieprecyzyjne porównanie, ale mniej więcej oddaje o co chodzi.


po pierwsze to w przypadku pytania Marcika zapewne masz racje. zapewne, bo sama Marcik troche nie jasno się wyraziła :)





ale co do koloru i dwóch rodzajów sierści to szczurza genetyka jest bardziej zawiła.
bo występuje coś takiego jak tricolor (np. rudy kaptur z plamami w kolorze agouti) ale tego nie da się "wyhodować" bo jest to przypadek. dochodzi do niego kiedy zygota źle się podzieli.

również szczur może być np. rex velveteen - po skrzyżowaniu rex'a i velveteen;a taka odmiana może się jak najbardziej urodzić.

jakoś mnie tak naszło ;p

Nakasha - Sob Maj 08, 2010 20:40

Może też być fuzzorex, jak Renowa Groteska. :)

Ale futro tak czy siak powinno być takie samo na całym ciele, w sensie, że nie będzie tak, że lewa połowa szczura to rex, a prawa to velveteen. :P

Niamey - Sob Maj 08, 2010 21:07

Off-Topic:
niestety moja świadomość nie doszła jeszcze do etapu źle dzielących się gamet, ale może kiedyś :lol: Swoją drogą, to bardzo ciekawe

magnes - Sob Maj 08, 2010 21:15

Nakasha, a skąd wiadomo że Groteska jest fuzzorexem? Każde łyse ma pokręcony meszek, a czy nie może być tak że ona po prostu niesie rexa, a sama nim nie jest? Pytam sie bo zawsze ciekawiło mnie skąd wiadomo, że jest też rexem ;)
Nakasha - Sob Maj 08, 2010 21:47

Magnes, rex jest dominujący, więc się nie niesie. ;)

Po Grotesce (mama fuzz, ojciec rex, fuzz gen) i Inline (standard) urodziły się szczurki standard i rex.

Nie poznasz fuzzorexa po samym wyglądzie. ;)

Adeline - Sob Maj 08, 2010 23:16

Pomożecie zidentyfikować? ;)

http://sphotos.ak.fbcdn.n...7_4124953_n.jpg

Na żywo jest troszkę jaśniejszy. Oczka ma nie czarne, a takie, bo ja wiem... brązowe, porzeczkowe? ^^

nezu - Nie Maj 09, 2010 00:56

Dobrze by było zrobić zdjęcia z fleszem, bo od koloru oczu zależy jakim szczurkiem jest ten maluch.

Może być silver fawn, albo topaz. Na pewno hooded (kaptur)
Na beża czy szampana nie wygląda, chyba że zdjęcie przekłamuje kolor...

Adeline - Nie Maj 09, 2010 11:28

Dodaję jeszcze parę zdjęć, żebyście mogli go lepiej obejrzeć ;) Nie są za dobre bo z telefonu. Jak dorwę jakiś lepszy sprzęt to też wrzucę ;)

1

2

3

[ Dodano: Nie Maj 09, 2010 11:29 ]
Może nie widać tego zbyt dobrze, ale Ciacho ma jeszcze jaśniejszy kolor na pyszczku, przy oczkach i za uszkami. Tak jakby przyprószony na biało :)

baradwys - Nie Maj 09, 2010 11:48

a nie jest to Topaz po prostu? Wygląda na zdjęciach jak moja Ruda (choć ruda jest selfem :P )
nezu - Nie Maj 09, 2010 11:53

No jak dla mnie to topaz. :mrgreen:
extasygirl - Nie Maj 09, 2010 11:56

No ja mam niby Dumbo Standard Black Self ale...
uważałam tak 2 miesiące temu.
Didi ma teraz 3 miesiące i zauważam że jej jednolita sierść jaką miała zmienia się w sierść z różnymi kolorami włosków. są czarne i są siwe na grzbiecie. brzuch ma też siwy. ogólnie na grzbiecie sierść u nasady jest jaśniejsza niż na końcach.
czy to może jest jakieś inne umaszczenie czy jak?

a chcę też wspomnieć że szczurek ma wąsy proste a brwi kręcone jak sprężynki (mieszaniec z rexem?)


proszę o radę

przesyłam zdjęcia. różne są bo niestety to diabeł wcielony a nie szczur i ciężko ją uchwycić żeby siedziała w miejscu.

LINK do albumu ;)

http://img192.imageshack.us/g/dsc03333n.jpg/

Adeline - Nie Maj 09, 2010 12:06

to możecie mi podać pełną nazwę, jak opisać Ciastka? :D
baradwys - Nie Maj 09, 2010 12:10

Standard Standard topaz hooded (uszy sierść kolor odmiana :) )


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group